İnternet

Bant Genişliği (Bandwidth) Nedir?

Bant genişliği terimi bir takım teknik anlamlara sahiptir, ancak internetin yaygınlaşmasından bu yana, genellikle bir iletişim aracının (internet bağlantısı gibi) işleyebildiği zaman birimindeki bilgi hacmine atıfta bulunulmuştur.

Daha geniş bant genişliğine sahip bir internet bağlantısı, bir miktar veriyi (bir video dosyası) daha düşük bant genişliğiyle bir internet bağlantısından daha hızlı taşıyabilir.

Bant genişliği, saniyede 60 Mbps veya 60 Mb/s gibi saniyede bit olarak ifade edilir ve her saniyede 60 milyon bite (megabit) bir veri aktarım hızını açıklar.

Bant Genişliğinin Anlaşılması Önemli

Teknoloji ürünleri ile uğraşmak ya da internet donanımı kurmak istemediğiniz sürece, size gerçekten uygun olmayan bir teknoloji terimi olarak bant genişliğini duymazdan gelmek kolaydır. Gerçekte, bant genişliğinin ne anlama geldiğini ve kendi ağınıza nasıl uygulandığını öğrenmek, ihtiyacınız olduğunda daha hızlı bir İnternet bağlantısı elde etmek için kurulumunuzu değiştirmenize yardımcı olabilir.

İnternet bağlantınız aniden çoğu güne göre daha yavaşsa, bant genişliğini merak ediyor olabilirsiniz. Belki de daha fazla bant genişliği satın almanız gerektiğinden ya da ödediğiniz şeyi almamanızdan şüpheleniyor olabilirsiniz.

Ya da belki bir oyun konsolu veya video akışı hizmeti satın almak üzeresiniz ve ağınızın geri kalanını olumsuz etkilemeden bunu yapıp yapamayacağınızı doğru bir şekilde anlamanız gerekiyor.

Bandwidth İçin Hız Testi

Bant Genişliği (Bandwidth) Nedir?

Size ne kadar bant genişliği sağlandığını doğru bir şekilde belirlemek için internet hızınızı test etmeniz gerekmektedir. İnternet hız testi siteleri genellikle, bunu yapmanın en iyi yoludur.

İhtiyacınız olan bant genişliği, internet bağlantınızla ne yapmayı planladığınıza bağlıdır. Çoğunlukla, daha fazlası ve daha iyisi tabii ki, bütçenize göre kısıtlıdır.

Genel olarak, Facebook’tan ve arada sırada video izlemekten başka bir şey yapmayı planlıyorsanız, düşük maliyetli bir yüksek hızlı plan muhtemelen iyidir.

Bant Genişliği Su Tesisati Gibidir

Sıhhi tesisat bant genişliği için büyük bir benzerlik sağlar, gerçekten!

Veri, borunun boyutuna göre mevcut bant genişliğidir.

Başka bir deyişle, bant genişliği arttıkça, belirli bir süre içinde akabilecek veri miktarı da artar, tıpkı boru çapı arttıkça, bir süre boyunca akabilecek su miktarı da artar. .

Bir filmi online izlediğinizi varsayalım, başka biri çevrimiçi çok oyunculu bir video oyunu oynuyor ve aynı ağdaki birkaç kişi çevrimiçi video izlemek için dosya indiriyor veya telefonlarını kullanıyor. Bu, herkesin sürekli başlayıp şikayet edeceğini bir soruna dönüşecektir. Çünkü yavaşlıklar ve donmalar başlayacak.

Sıhhi tesisat benzeşimine geri dönmek için, su borusunu bir eve aynı büyüklükte olduğu varsayılarak, evdeki musluklar ve duşlar açıldığında (kullanılan aygıtlara veri yüklemeleri), her noktada su basıncı ( Her aygıtta algılanan “hız”) azalır, çünkü eviniz için çok fazla su (bant genişliği) vardır (ağınız).

Başka bir deyişle: bant genişliği, ödediğiniz sabit bir tutardır. Bir kişi herhangi bir gecikme olmaksızın yüksek çözünürlüklü bir video yayınlayabiliyorken, diğer indirme isteklerini ağa eklemeye başladığınız an, her biri tam kapasitenin yalnızca bir kısmını alacaktır.

Bant Genişliği (Bandwidth) Nedir?

Mbps ve MBps’deki Fark

Bant genişliğinin herhangi bir ünitede (byte, kilobyte, megabyte, gigabyte, vs.) ifade edilebileceğini anlamak önemlidir. ISS’niz bir terim, bir başka test servisi ve bir video akışı hizmeti de kullanabiliyor. Çok fazla internet hizmeti için ödeme yapmaktan kaçınmak istiyorsanız veya belki de daha kötüsü, ne yapmak istediğiniz için çok az sipariş vermek istiyorsanız, bu terimlerin hepsinin nasıl bir ilişki içinde olduğunu ve bunların nasıl dönüştürüleceğini anlamanız gerekir.

Örneğin, 15 MBs 15 Mbs ile aynı değildir (küçük harf b). İlk 15 megaBYTES iken, ikincisi 15 megaBITS. Bir baytta 8 bit olduğu için, bu iki değer 8 faktöründen farklıdır.

Bu iki bant genişliği okumaları megabayt (MB) olarak yazılırsa, 15 MB ve 1.875 MB (15 / 8’den 1.875) olacaktır. Ancak, megabit (Mb) yazıldığında, ilk 120 Mbs (15×8 120) ve ikinci 15 Mbps olacaktır.

Daha fazlası için aşağıdaki konulara göz atabilirsiniz

Terabyte, Gigabyte ve Petabyte: Ne Kadar Büyükler?

Bit Hız Birimleri: Kbps, Mbps ve Gbps

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir