İnternet

İnternet Hızınızı Nasıl Test Edebilirsiniz?

İnternet bağlantınızın gerçekten ne kadar hızlı olduğunu mu merak ediyorsunuz? Öğrenmek için internet hızınızı test etmeniz gerekir. Bunu yapmanın birçok yolu vardır.

İnternet hızınızı test etmenin yaygın bir nedeni, internet servis sağlayıcınıza ne kadar ödüyorsanız, Mbps veya Gpbs düzeyinde bant genişliği elde etmenizi sağlamaktır. Testleriniz düzenli olarak yavaş bir bağlantı gösteriyorsa, İSS’nizde bir sorun olabilir.

İnternet hızınızı test etmenin bir başka nedeni, Netflix, Hulu, Amazon ve diğer sağlayıcılarınki gibi yüksek bant genişliğinde filmleri aktarabilmenizdir. İnternet hızınız çok yavaşsa, sürekli donan videolarla karşılaşabilirsiniz.

Aşağıda internet hızını test etmek için en yaygın üç senaryo bulunuyor. Her biri internet hızını test etmenin farklı bir yolunu gerektirmektedir:

  • İnternet Servis Sağlayıcınızın veya kablosuz sağlayıcınızın size ya amaca yönelik olarak ya da bir sorun olduğu için ödediğiniz hızı vermediğinden şüpheleniyorsunuz.
  • Yüksek hızlı internetinizin durumuyla çok mutlu (ya da çok üzgün) olduğunuz için ekran resmi almak istiyorsunuz.
  • Cihazınız ile Netflix, HBO GO vb. gibi ödeme yaptığınız bir servis arasındaki İinternet hızını kontrol etmek istiyorsunuz.

İnternet Hızınızı Ölçün

İnternet hızınızı merak ediyor musunuz? Öyleyse, bir internet hız testi sitesi veya akıllı telefon uygulaması mükemmel bir seçimdir. Bu araçların kullanımı ve anlaşılması kolaydır ve arkadaşlarınıza yeni kaydettiğiniz süper hızlı bağlantı hakkında övünmek için harikadır.

  1. İnternet Hız Testi Sitelerinden bir test sitesi seçin. Bunlardan herhangi biri işinizi görecektir.
  2. İnternet hızınızı test etmek için ekranda verilen talimatları izleyin. Hem Türk.net hem de Speedtest.net gibi geniş bant test servislerinin çoğu, tek bir tıklama ile hem yükleme hem de indirme bant genişliğinizi test eder.
  3. Test bittiğinde, bir çeşit test sonucu ve genellikle Facebook, Twitter, e-posta vb. yoluyla paylaşabileceğiniz bir yöntemle karşılaşacaksınız. Bu görüntü sonuçlarını genellikle kendi bilgisayarınıza da kaydedebilirsiniz. İnternet hızınızı zaman içinde takip etmek için kullanabilirsiniz. Bazı test siteleri, önceki sonuçlarınızı otomatik olarak sunucularında saklar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir