İnternet

Wi-Fi 6 Nedir ve Farklı Olan Ne?

Bu yazımızda Wi-Fi 6 nedir ve önceki versiyonlarla farkları nelerdir gibi konulardan bahsediyoruz. Wi-Fi 6, 802.11ac’den daha hızlı olan yeni nesil kablosuz standarttır. Daha fazla hız ve kalabalık alanlarda daha iyi performans sağlayacaktır. Wi-Fi 6 2019’da geliyor.

Wi-Fi Versiyon Numaraları

Wi-Fi 6 Nedir, Farklı Olan Ne?

Cihaz üreticileri için Wi-Fi Alliance görselleri.

Evet, Wi-Fi’nin artık sürüm numaraları var! 802.11ac gibi eski kafa karıştırıcı Wi-Fi standart adları artık “Wi-Fi 5” gibi kullanıcı dostu isimlere dönüştürüldü.

Artık göreceğiniz kablosuz sürümleri şunlardır:

  • Wi-Fi 4, 2009 yılında yayınlanan 802.11n‘dir.
  • Wi-Fi 5, 2014 yılında yayınlanan 802.11ac‘dir.
  • Wi-Fi 6, 802.11ax olarak da bilinen yeni sürümüdür. 2019‘da yayınlanması planlanıyor.

Wi-Fi Alliance ayrıca, bu rakamların yazılımda göründüğünü de duyurmak istiyor, böylece akıllı telefonunuzu, tabletinizi veya dizüstü bilgisayarınızı bağlarken hangi Wi-Fi ağının daha yeni ve daha hızlı olduğunu anlayabilirsiniz. Yakında telefonunuzda, tabletinizde veya dizüstü bilgisayarınızda yeni Wi-Fi numaraları görüyor olabilirsiniz.

Wi-Fi’nin eski sürümleri yaygın olarak kullanılmamaktadır. Ama eskide öyleydiler. İşte eski sürümler:

  • Wi-Fi 1, 1999‘da piyasaya sürülen 802.11b
  • Wi-Fi 2, 1999‘da piyasaya sürülen 802.11a
  • Wi-Fi 3, 2003 yılında yayınlanan 802.11g

Daha Hızlı WiFi

Wi-Fi 6 Nedir, Farklı Olan Ne?

Her zamanki gibi, en yeni Wi-Fi standardı daha hızlı veri aktarım hızı sunacak. Tek bir Wi-Fi yönlendirici kullanıyorsanız, WiFi 5 ile karşılaştırıldığında maksimum potansiyel hızlar WiFi 6 ile %40’a kadar daha yüksek olmalıdır.

Wi-Fi 6 bunu daha verimli veri kodlamasıyla gerçekleştirerek daha yüksek verim elde edilmesini sağlar. Temelde, daha fazla veri aynı radyo dalgalarına doldurulur. Bu sinyalleri kodlayan ve çözen çipler daha güçlü olmaya devam ediyor ve ekstra işi halledebiliyor.

Bu yeni standart, 2.4GHz ağlarındaki hızları bile artıracak.

Daha Uzun Pil Ömrü

Yeni bir “hedef uyanma zamanı” (TWT) özelliği, akıllı telefonunuzun, dizüstü bilgisayarınızın ve diğer Wi-Fi özellikli cihazların da daha uzun pil ömrüne sahip olması anlamına gelir.

İlgili  Windows 10 Bu Bilgisayarı Sıfırla özelliği için Cloud Download seçeneği getiriyor

Erişim noktası bir cihazla konuşurken (akıllı telefonunuz gibi), cihazın tam olarak ne zaman Wi-Fi telsizini ne zaman uykuya aldığını ve bir sonraki iletimi almak için ne zaman uyandırdığını söyler. Bu, Wi-Fi radyosunun uyku modunda daha fazla zaman harcayabileceği anlamına geldiğinden, gücü koruyacaktır. Ve bu daha uzun pil ömrü anlamına gelir.

Bu, Wi-Fi üzerinden bağlanan düşük güçlü “Nesnelerin İnterneti” cihazlarında da yardımcı olacaktır.

Kalabalık Alanlarda WiFi 6 ile Daha İyi Performans

Çok sayıda Wi-Fi özellikli cihazla kalabalık bir yerde bulunduğunuzda Wi-Fi problemi yaşayabilirsiniz. Yoğun bir stadyum, havaalanı, otel, alışveriş merkezi veya herkesin Wi-Fi’ye bağlı olduğu kalabalık bir ofisin. Muhtemelen yavaş kablosuz bağlantılar sürekli olmaktadır.

802.11ax olarak da bilinen yeni Wi-Fi 6, bu konuda yardımcı olacak pek çok yeni teknolojiyi içeriyor. Intel, Wi-Fi 6’nın her bir kullanıcının ortalama hızını, bağlı cihazların bulunduğu kalabalık bölgelerde “en az dört kat” artıracağını söyledi.

Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6 Sertifikalı Olup Olmadığına Bakın

Yeni bir cihaz satın almaya gittiğinizde, spesifikasyon sayfasına girmeyecek ve 802.11ac veya 802.11ax’ın en son standart olup olmadığını hatırlamaya çalışmaktansa sadece “Wi-Fi 6” veya “Wi-Fi 5” olduğunu kontrol etmeniz yeterli olacak.

Ayrıca, Wi-Fi Alliance’ın sertifikasyon sürecinden geçen cihazlarda “Wi-Fi 6 Sertifikalı” bir logo görmeye başlayacaksınız. Daha önce, teknik özelliklere bakmadığınız sürece ürünün hangi neslinden olduğunu söylemeyen bir “Kablosuz Sertifikalı” logosu vardı.

Bu WiFi 6 yönlendiricileri de WPA3’ü Wi-Fi ağlarına daha güvenli bağlantılar için desteklemelidir, ancak WPA3 desteği gerekli değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir