Mobil

Huawei’nin İşletim Sistemi HarmonyOS Duyuruldu!

Huawei, Çin’deki geliştirici konferansında HarmonyOS adlı yeni işletim sistemini duyurdu.

Şirket, HarmonyOS’un cep telefonları, giyilebilir cihazlar, dizüstü bilgisayarlar ve televizyonlar dahil tüm platformlar için mikro çekirdek tabanlı bir dağıtılmış işletim sistemi olduğunu söyledi.

Çinli teknoloji devi, işletim sisteminin kendi ARK derleyicisiyle açık kaynaklı olacağını belirtiyor. Aynı zamanda mevcut Android uygulamalarını destekleyecektir. Huawei ilk önce işletim sistemini akıllı TV’lerde başlatacak ve 2020 yılına kadar giyilebilir ve dizüstü bilgisayarlara getirecek.

HarmonyOS, platformlardan bağımsız olarak verileri güvende tutmak için cihazlar arasında Güvenilir Yürütme Ortamına (Trusted Execution Environment) sahip olacak.

Bu haftanın başlarında Çin medyası, şirketin bu yıl sonuna kadar HarmonyOS ile bir telefon yayınlamaya hazır olduğunu bildirdi. Mayıs ayında Google, ABD’nin varlık listesine dahil edilmesinin ardından, Huawei’nin Android’i kullanmasını yasaklamıştı. Daha sonra, Huawei bu işletim sistemini Android’e alternatif olarak geliştirme işlerini hızlandırdı.

İlgili  Apple Hesabı Olan Apple ID Nasıl Oluşturulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir