Ne Nedir?

MOBI Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

MOBI dosyası, mobil cihazlar için veya e-Okuyucu cihazlar için tasarlanmıştır. Boyut olarak çok küçüktür ve yer imlerini, notları ve JavaScript’i destekler.

eKitaplar için .MOBI dosya uzantısına sahip dosyalar kullanılmaktadır. Aslında Mobipocket Reader için ortaya çıkmıştı, ancak o zamandan beri çeşitli okuyucular tarafından kullanıldı.

MOBI Dosyası Nedir?

MOBI dosyası, mobil cihazlar için veya e-Okuyucu cihazlar için özel olarak tasarlanmıştır. Boyut olarak çok küçüktür ve yer imlerini, notları, düzeltmeleri ve JavaScript’i destekler. Dosyada, e-Kitap ile birlikte ayrıca kopyalama ve yasa dışı görüntülemeyi önlemek için DRM veya telif hakkı koruması da bulunabilir.

Mevcut Kindle formatları (AZW3, KF8 ve KFX) MOBI’ye dayanmaktadır ve Kindle cihazlarında özel olarak kullanılan özel bir formattır. Ve aslında, MOBI formatı ile dosyaları doğrudan Kindle’ınızda açabilirsiniz; sadece bunları önce Kindle’ınıza göndermelisiniz.

MOBI Dosyaları Nasıl Açılır?

MOBI bir e-kitap formatı olduğu için, çoğu ücretsiz masaüstü e-Okuyucu programı (Calibre, FBReader, Mobipocket Reader ya da Mobi File Reader gibi) açılış ve görüntülemeyi destekler.

Ücretsiz uygulamalardan birini indirip yükledikten sonra, MOBI dosyalarınızın herhangi birini açmak çok kolaydır. Calibre için, tek yapmanız gereken “Kitap Ekle” düğmesine tıklamak ve ardından aşağıdaki resimde gösterilen seçeneklerden birini seçmektir.

MOBI Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

MOBI Dönüştürme

Diğer tüm dosya formatları gibi MOBI’yı farklı bir formatta dönüştürmek için özel bir yazılıma ihtiyacınız var. Uzantıyı değiştirmeyi denerseniz, bozuk ve kullanılamaz bir dosyaya sahip olabilirsiniz.

EReader olmanın yanı sıra, Calibre, e-Kitaplarınızın herhangi birini 16 farklı formata dönüştürebilecek kullanışlı bir dönüştürme aracıyla birlikte gelir.

MOBI Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Dosyalarınızı dönüştürmek için üçüncü taraf bir uygulama indirmek istemiyorsanız, ePUB, PDF, FB2 ve LRF gibi daha popüler biçimlerden bazılarına dönüştürmeyi sağlayan birkaç iyi online dönüştürücü vardır. Bu, muhtemelen herhangi bir yazılımı indirmeniz ve yüklemesi için beklemeniz gerekmediğinden, en hızlı yollardan biridir.

Bazı ücretsiz çevrimiçi dosya dönüştürme siteleri şunlardır: DocsPal, Convertio, ConvertFiles ve Zamzar.

Sadece bu web sitelerinden birine gidin, dosyanızı yükleyin ve dönüştürmek istediğiniz biçimi seçin.

MOBI Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir