Ne Nedir?

WAVE ve WAV Nedir ve Nasıl Açılır?

WAVE ve WAV nedir diye soranlara için, bu dosya basit anlamda bir ses dosyasıdır ve özelliği ise verileri segmentlerde saklamasıdır.

WAV veya WAVE dosya uzantısına sahip bir dosya Waveform ses dosyası biçimidir. Özelliği ise verileri segmentlerde saklayan bir kapsayıcı ses dosyası olmasıdır.

Bu dosya türleri Microsoft ve IBM tarafından oluşturulmuş olup, günümüzde standart bilgisayar ses dosyası formatı haline gelmiş durumda.

Ayrıca WAVE ve WAV dosyası (veya .wave ve .wav uzantısı) aynı dosya türüdür.

WAVE ve WAV Nedir?

WAV dosyası, Microsoft ve IBM tarafından oluşturulan işlenmemiş ses biçimidir. Format, ses verilerini, parça numaralarını ve bit hızını depolamak için kapsayıcılar kullanır. WAV dosyaları sıkıştırılmamış kayıpsız seslerdir ve maksimum 4 GB’lık bir dosya boyutu ile dakikada yaklaşık 10 MB’lık bir alan kaplamaktadırlar.

WAV dosya formatları, sesleri Kaynak Değişim Dosyası Biçimi (RIFF) kullanılarak ham ve tipik olarak sıkıştırılmamış “parçalar” içinde içermek için kapsayıcıları kullanır. Bu, Windows’un ses ve video dosyalarını (AVI gibi) depolamak için kullandığı yaygın bir yöntemdir, ancak isteğe bağlı veriler için de kullanılabilir.

İlgili  AVI Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

WAV dosyaları, genellikle sıkıştırılmamış olmalarından dolayı (sıkıştırma desteklenir), MP3 gibi diğer popüler ses dosyası türlerinden çok daha büyük boyutlara sahip olabilirler. Bu nedenle, ses kalitesini korumak için profesyonel müzik kayıt endüstrisinde kullanılmaktadır.

WAV ve WAVE Dosyası Nasıl Açılır ?

WAV dosyaları yaygın olarak kullanılmaktadır ve bu nedenle, birçok program bunları farklı platformlarda (Windows Media Player, Winamp, iTunes, VLC ve QuickTime) açabilir.

Windows ve macOS kullanıcıları herhangi bir üçüncü taraf yazılımı yüklemeye gerek kalmadan WAV dosyalarını direk oynatabilirler. Windows 10’da, WAV’lar Windows Media Player’da varsayılan olarak oynatılır. MacOS’ta, iTunes’da varsayılan olarak oynatılırlar. Linux kullanıyorsanız, WAV dosyalarını açmak için bir oynatıcı yüklemeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir