Ne Nedir?

WebP dosyası nedir ve nasıl dönüştürülür?

WebP dosyası çok faydalıdır çünkü internet üzerinde kaliteden çok fazla ödün vermeden daha küçük görüntüler saklayabilirler.

Google, her geçen gün WebP görsel platformunu popüler hale getirmeye çalışıyor ve şu ana kadar internette çeşitli siteler tarafından kullanılmaktadır.

Ayrıca, site sayfalarının daha hızlı yükleneceği ve mobil verideyseniz WebP’nin internet kullanımınızı düşüreceği anlamına geliyor.

İlgili  iPhone ve iPad'de Heic - JPG Çevirme

WebP nedir?

WebP, weppy olarak telaffuz edilir ve On2 Technologies tarafından geliştirilen VP8 video codec bileşenine dayalı bir video formatı olan Google yapımı başka bir dosya biçiminin, WebM‘nin kardeş projesidir.

WebP’nin kayıplı ve kayıpsız sıkıştırma kullandığını belirtelim; bu nedenle, boyut küçükken aynı kaliteyi büyük ölçüde koruyacaktır. Ayrıca, WebP’nin görüntüleri kodlamak için tahmini sıkıştırma kullanmaktadır. Bu teknik nedeniyle, WebP PNG muadilinden yüzde 26 daha küçük ve JPG’den yüzde 34 daha küçük durumdadır.

WebP Dosyası Nasıl Açılır?

Windows 10 bilgisayarlarda WebP dosyalarını açmanın birkaç yolu bulunmaktadır. Chrome gibi herhangi bir tarayıcı veya ücretsiz bir WebP Görüntüleyici yazılımı kullanmanız gerekir. Genellikle bu yazılımları indirmek ve kullanmak ücretsizdir.

WebP – JPG ve PNG Dönüştürme

İnternetten resim indiren pek çok kişiden biriyseniz, bir WebP fotoğrafı indirdiğiniz zaman olmuştur. Tarayıcılardan herhangi biriyle açabilirsiniz, ancak WebP dönüştürme istediğinizde WebP Converter’ı kullanabilirsiniz.

Program ile aynı zamanda JPG ve PNG dosyalarını da WebP’ye dönüştürebilirsiniz.

WebP Dönüştürme

WebP Dönüştürme

Programı açtıktan sonra yapılması gereken ilk şey bir veya daha fazla görüntü eklemektir. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz. Fotoğrafı açık alana sürükleyip bırakarak veya yukarıdaki Add Image yazan simgeye tıklayarak yapabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, doğru ayarın seçili olduğunuzdan emin olmak için aracın sol alt köşesindeki seçeneği kontrol edin. Seçeneği seçtiğinizde, programın sağ alt köşesindeki Convert düğmesine tıklayın.

WebP Converter uygulamasında çok fazla ekstra özellik bulunmuyor çünkü temelde sadece çevirmeye odaklı bir programdır.

WebP Converter’ı resmi sitesinden buradan indirebilirsiniz veya veya aynı bağlantı üzerinden web sürümünü de kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir