Sosyal Ağlar

Facebook Nedir?

Facebook, kullanıcıların yorum yapabileceği, fotoğraf paylaşabileceği, web’deki haberlere ya da diğer ilginç içeriklere bağlantı gönderebileceği, sohbet edebileceği ve kısa formatlı videoları izleyebileceği bir sosyal ağ sitesidir. 

Facebook Nasıl Başladı?

Facebook, 2004 yılının Şubat ayında Harvard Üniversitesi’nde bir sosyal ağ olarak başladı. Mark Zuckerberg tarafından Edward Saverin ile birlikte oluşturuldu.

Facebook’un başarısı, hem insanlara hem de işletmelere hitap etme yeteneğine ve birden çok sitede çalışan tek bir giriş sağlayarak web’deki sitelerle etkileşim kurma yeteneğine bağlanabilir.

Diğer Bilgiler

Facebook kullanıcı dostu ve herkese açık durumda. Herkes kayıt olabilir ve Facebook’ta yayınlamaya başlayabilir. Her ne kadar temasta kalma ya da uzun zamandır kayıp olan arkadaşlarla yeniden bağlantı kurmanın bir yolu olarak başlamış olsa da, bir kitleyi yakından hedefleyebilen ve reklamlarını doğrudan ürün veya hizmetlerini istemekte olan kişilere doğrudan iletebilen işletmelerin sevgilisi haline geldi.

Facebook, Facebook’ta fotoğrafları, yazılı mesajları, videoları, durum mesajlarını ve duygularını paylaşmayı kolaylaştırır.

Bazı sosyal ağ sitelerinin aksine, Facebook yetişkinlere uygun içeriğe izin vermez.

Facebook, kişiselleştirilebilir gizlilik kontrolleri seti sağlar, böylece kullanıcılar bilgilerinin üçüncü şahıslara ulaşmasını engelleyebilir.

Facebook Nedir?

Facebook’un Temel Özellikleri

İşte Facebook’u bu kadar popüler yapan birkaç özellik:

  • Facebook, bir arkadaş listenizi korumanıza ve profilinizde kimlerin görebileceğini uyarlamak için gizlilik ayarlarını seçmenize olanak tanır.
  • Facebook, fotoğraflarınızı paylaşmanıza ve arkadaşlarınızla paylaşılabilecek fotoğraf albümlerini oluşturmanızı sağlar.
  • Facebook, etkileşimli çevrimiçi sohbeti ve arkadaşınızın profil sayfalarında, iletişimde kalmak, bilgi paylaşmak veya “merhaba” demek için yorum yapma yeteneğini destekler.
  • Facebook, işletmelerin Facebook’u sosyal medya pazarlaması için bir araç olarak kullanmasına izin veren grup sayfalarını, hayran sayfalarını ve iş sayfalarını destekler.
  • Facebook’un geliştirici ağı gelişmiş işlevsellik ve para kazanma seçenekleri sunar.
  • Facebook Connect, Facebook’un Facebook kullanarak evrensel giriş kimlik doğrulama hizmeti olarak etkileşimde bulunmasına olanak tanır.
  • Facebook Live kullanarak canlı video akışı yapabilirsiniz.
İlgili  TikTok, Diğer Sosyal Ağlarda Bulunan Özellikleri Test Ediyor

Facebook’a Başlarken

Çevrimiçi ücretsiz bir Facebook hesabı oluşturmak için buradaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Profil oluşturduğunuzda fotoğraflar ekleyip paylaşım yapabilir ve arkadaş listenizi başlatmak için tanıdığınız kişileri arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir