Sosyal Ağlar

Twitter, Facebook ve Instagram, telif hakkı nedeniyle Trump kampanya videosunu kaldırdı

Reuters’in haberine göre Twitter, Facebook ve Instagram, telif hakkı şikayetleri aldıktan sonra platformlarından Trump kampanya videosunu kaldırdı.

Neredeyse dört dakikalık videoda, bir polis memurunun sekiz dakikadan fazla boynuna diziyle bastırdıktan sonra 25 Mayıs’ta ölen Minneapolis’ten George Floyd‘un görüntüleri yer alıyordu. Olayla ilgili bu video, ülke çapında polis şiddetinin protesto edilmesine yol açmıştı.

Twitter videoyu devre dışı bırakırken, Facebook ve Instagram videoyu içeren yayınları kaldırdı. Trump ise tweet atarak bu kaldırma işlemine “yasadışı” diyerek itiraz etti ve Twitter CEO‘su Jack Dorsey: “Doğru değil ve yasadışı değil. Bu, telif hakkı sahibinden DMCA şikayeti aldığımız için kaldırıldı.” olarak cevapladı.

Facebook sözcüsü, Reuters‘e DMCA Yasası kapsamında da telif hakkı şikayeti aldığını söyledi. Sözcü, “Instagram’da paylaşılan orijinal görseli kullanan kuruluşların bunu yapma hakkı olması bekleniyor” dedi. YouTube, videonun sürümünü platformundan kaldırmadı ve telif hakkını ihlal eden içerik içermediğini söyledi. Cumartesi sabahı itibariyle, videonun YouTube sürümü yaklaşık yarım milyon görüntülemeye sahip olmuş durumda.

İlgili  Facebook Nedir?

Floyd’un ölümünü protesto eden gösterilerin görüntülerini ve”George Floyd’un ölümü ciddi bir trajedi oldu” diyen bir Trump konuşmasının seslendirilmesini içeren “Healing Not Hatred” başlıklı video hakkında telif hakkı şikayetini kimin yaptığı belli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir