Sosyal Ağlar

Youtube video indirme uygulaması GitHub’dan kaldırıldı

Youtube video indirme için geliştirilen ve uzun süredir kullanılan bir proje, GitHub üzerinden kaldırıldı.

Microsoft tarafından 2018’de satın alınan GitHub‘ın, açık kaynaklı internet video indirme komut satırı uygulaması olan YouTube-DL kodunu kaldırarak, RIAA’nın DMCA talebine yanıt vermesinin ardından Microsoft, Açık Kaynak destekçilerini kızdırdı.

Talep, aracın telif hakkının kendisini ihlal ettiği gerçeğine değil, ABD telif hakkı yasasının 1201. bölümü uyarınca yasa dışı atlatma aracı olmasına dayanmaktadır.

Public Knowledge Hukuk Direktörü John Bergmayeh’e göre araç, açıkça “YouTube gibi yetkili akış hizmetleri tarafından kullanılan teknolojik koruma önlemlerini aşmak ve RIAA’nın üye şirketlerine ait müzik videolarını ve ses kayıtlarını, bu tür bir kullanım için yetki olmaksızın yeniden üretmek ve dağıtmak.” anlamına geldiği için telif yasasını ihlal ediyor.

Bununla birlikte, YouTube-DL hayranları, aracın YouTube’dan kendi içeriğinizi indirmek veya başka nedenlerle kaldırılabilecek videoları yedeklemek dahil olmak üzere adil kullanım amaçlarına sahip olduğunu savunuyorlar.

 

RIAA tarafından yapılan eylem, kasıtsız bir ters etki yaratmış olabilir, ancak çok sayıda açık kaynak destekçisi artık kodu kendi web sitelerinde barındırıyor.

Microsoft, kodun geliştiricilerinin bir karşı dava açma hakkına sahip olduğunu ve başarılı olursa kodlarının geri yükleneceğini söylemek dışında herhangi bir resmi yorum yapmadı.

İlgili  iPhone Zoom kurulumu ve kullanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir