Teknoloji

5G Ne Kadar Hızlı? Sayılarla Açıklıyoruz

5G, yeni nesil yüksek hızlı kablosuz internet. 4G hızını en az 10 kat artırıyor.

Bu etkileyici görünse de, telefonunuzu kullanırken veya bilgisayarınızda bir şey indirirken, bunun sizin için ne anlama geldiğini anlamak zor. Uygulama indirme ve film izleme gibi normal işlerde 5G nasıl daha hızlı olacak?

Gelişmiş VR ve AR deneyimlerini, holografik telefon görüşmelerini, birbirine bağlı akıllı şehirleri vb. etkinleştirmek gibi 5G’nin dünyayı ne kadar değiştireceği hakkında konuşmak kolay. Bununla birlikte, 5G’nin gerçekten ne kadar hızlı olduğunu anlamak için, daha keyifli ve gerçek bir dünyaya örneklerle bakalım.

5G Hızı: Standartlar Ne Diyor?

Bir şebekenin 5G olarak değerlendirilebilmesi için, 3GPP gibi otoriteler tarafından belirlenen belirli kurallara uyması gerekir. Bu özelliklerden biri, yükleme ve indirme işlemlerinin hızı.

Bir ağın 5G ağ olarak adlandırılması için minimum tavan upload hızı ve minimum download indirme hızı vardır, bu da her bir 5G baz istasyonunun en az bu hızları desteklemesi gerektiği anlamına gelir:

 • 5G en yüksek download hızı: 20 Gb/s (saniyede gigabit) veya 20.480 Mb/s (saniyede megabit)
 • 5G en yüksek upload hızı: 10 Gb/s (saniyede gigabit) veya 10.240 Mb/s (saniyede megabit)

Her baytta sekiz bit olduğundan, bu 5G hızlarını megabyte (MB) ve gigabyte’a (GB) dönüştürmek için bunları sekize bölmeniz gerekir. Megabit ve gigabit yerine birçok ölçüm bu birimlerdedir, bu yüzden ikisini de anlamak önemli.

Aynı 5G hızları, ancak bit yerine byte olarak:

 • 5G en yüksek indirme hızı: 2.5 GB/sn (saniyede gigabyte) veya 2.560 MB/sn (saniyede megabyte)
 • 5G en yüksek yükleme hızı: 1.25 GB/sn (saniyede gigabyte) veya 1.280 MB/sn (saniyede megabyte)
İlgili  Android için En İyi Video Düzenleyiciler

5G ayrıca minimum gecikme gereksinimine sahiptir. Gecikme, baz istasyonunun ne zaman veri gönderdiği ve hedef cihazın (telefonunuz gibi) veri aldığı zaman arasındaki zaman atlamasını belirtir.

5G, ideal koşulların yerine getirildiğini farz ederek en az 4 ms’lik gecikme süresi gerektirir, ancak bazı iletişim biçimleri için, özellikle ultra-güvenilir ve düşük gecikmeli iletişim (URLLC) için 1 ms kadar düşebilir.

Gerçek 5G Ağ Hızları

Yukarıda listelenen ölçümler, temelde gecikme veya girişim olmadan ideal koşullarda 5G hızlarının bir yansımasıdır.

Başka bir deyişle, mobil kullanıcılar muhtemelen en yüksek indirme/yükleme hızlarıyla karşılaşmazlar. Ancak, bant genişliğini diğer kullanıcılarla bölmek zorunda olmadığınız, özel bir sabit kablosuz erişim (FWA) sistemi kullanıyorsanız bu hızları elde etmek mümkündür.

5G’nin Kablosuz Hızı Sizin İçin Ne İfade Ediyor?

Yukarıda belirttiğimiz gibi örnekler olmadan, bir 5G ağında 4G ağına veya başka bir yavaş bağlantıya göre neler yapabileceğinizi görselleştirmek zor olabilir.

Bunu göz önünde bulundurun: 5G, 4G, 4G LTE ve 3G ağlarını kullanarak 3 GB boyutunda bir film indirelim. Filmin bu tür mobil ağlara indirilmesinin ne kadar süreceği (en yüksek hızlarda değil, gerçekçi hızlarda):

 • 3G: 1 saat, 8 dakika
 • 4G: 40 dakika
 • 4G LTE: 27 dakika
 • Gigabit LTE: 61 saniye
 • 5G: 35 saniye

Bir 5G ağında, farklı boyutlardaki dosyaları indirmenin ne kadar zaman alacağını gösteren örneklerle devam edelim:

 • 1 Gb/s: 75 adet JPG resim indirmek için iki saniye (toplam 300 MB)
 • 5 Gb/s: Netflix aracılığıyla The Office’in iki tam sezonunu (yaklaşık 5 GB) indirmek için sekiz saniye
 • 15 Gb/s: Verilerinizin 105 GB’lık bir arşivini çevrimiçi olarak yedeklemek için bir dakika
 • 20 Gb/s: Avatar: Special Edition’ı indirmek için iki dakikadan az (276 GB)

Tabii ki tüm çevrimiçi aktiviteleriniz 5G’de daha hızlı, ancak yukarıdaki örneklerde olduğu gibi gerçekten büyük dosyalara bakmak, işlerin ne kadar hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini gösteriyor.

İlgili  Windows 10 2004 sürümü için KB4565503 güncellemesi yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir