Webmaster

Domain mi Alacaksınız? İşte Bilmeniz Gerekenler

Domain (Türkçe adıyla alan adı), web sitenizin internetteki yeridir. IP adresinizi oluşturan rakamları, insanların hatırlayabileceği akılda kalıcı bir şeye dönüştürür.

Alan adları, alan adı rezervasyonlarını yöneten ve bunları web sitenize yönlendiren Alan Adı Kayıt Şirketleri aracılığıyla satın alınır.

Domain – Alan Adı Nereden Alınır?

Domain mi Alacaksınız? İşte Bilmeniz Gerekenler

Bir alan adı satın aldığınızda, bu alan adının kaydını yöneten bir “Alan Adı Kayıt Şirketi” aracılığıyla bunu yaparsınız. Çoğu kayıt şirketi için alan adını onlardan satın alacak ve ardından web sitesini yönetmek için bir barındırma sağlayıcısı kullanacaksınız. Bazı şirketler her iki hizmeti de sağlarlar.

Google Alan Adları, alan bulmak ve Google’ın posta hizmetleriyle iyi entegre olabilmeniz için harika bir araçtır. Namecheap ve Hover, diğer harika seçenekler ve iyi DNS desteği ve alan adlarında düşük fiyatlara ek olarak barındırma hizmeti sunuyor.

Doğrudan hosting sağlayıcınızdan (GoDaddy gibi) de satın alabilirsiniz, ancak sağlayıcıları değiştirmek istiyorsanız, genellikle alan adını başka bir kayıt şirketine aktarmak zorunda kalabilirsiniz.

Domain Satın Aldıktan Sonra Ne Olur?

Domain mi Alacaksınız? İşte Bilmeniz Gerekenler

Bilmeniz gereken ilk şey, alan adınızın bir web sitesi olmamasıdır. İnternetteki web sitenizin yalnızca “adı” dır. Bu adı sakladınız, ancak yine de gerçek siteye ihtiyacınız olacak. Alanınızı barındırma sağlayıcınız üzerinden aldıysanız, önceden ayarlamış olmanız gerekir, ancak alan adını yeni aldıysanız, DNS ayarlarını değiştirerek bir barındırma sağlayıcısına yönlendirmeniz gerekir.

Bir blog oluşturmayı planlıyorsanız, muhtemelen tüm blog yazılarınızı güzel bir düzenleyici ve güçlü şablonlarla işleyen bir içerik yönetim sistemi olan WordPress’i kullanmak isteyebilirsiniz.

Bir sonraki makalede görüşmez üzere..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir