Webmaster

WordPress Sitenizi Google Search Console’a Ekleme

Sitenizi arama motorları için optimize etmede önemli bir adım, WordPress sitenizi Google Search Console’a eklemektir.

Google Search Console kullanmak web sitelerinde organik arama trafiğini artırma ve SEO konusunda çok yardımcı olabilir. Bu makalede, WordPress sitenizi Google Search Console’a nasıl ekleyeceğinizi göstereceğiz.

Google Search Console Nedir?

Google Search Console, Google’ın yayıncılara, web sitelerinin arama motoru tarafından nasıl göründüğüne bakmasını sağlayan bir dizi araçtır. Web sitenizdeki farklı sayfaların arama sonuçlarında nasıl göründüğünü anlamanıza yardımcı olabilecek raporlar ve veriler sağlar. Web sitenizdeki bir sayfanın sonuçlarda nerede göründüğünü ve ne sıklıkla tıklandığını gösteren arama sorgularını gösterir. Bu veriler, eski makalelerinizi geliştirmenize, yeni içerikler yazmanıza ve web siteniz için bir içerik stratejisi oluşturmanıza yardımcı olabilir. Google Search Console, web sitenizin XML site haritasını göndermenize, URL’leri hariç tutmanıza ve Google’ın web sitenizin en önemli içeriğini görüntülemesine yardımcı olmanıza da olanak tanır. Ayrıca, sitenizde Google’ın sayfalarınızı taramasını ve dizine eklemesini engelleyen bir sorun olup olmadığını da bildirir.

WordPress Sitenizi Google Search Console'a Ekleme

WordPress Sitenizi Google Search Console’a Ekleme

Google Search Console için bu adrese gidin ve bir Google hesabıyla oturum açın. Oturum açtıktan sonra, web sitenizin URL’sini eklemek için Özellik Ekle’ye basın.

Bir sonraki ekranda, eklediğiniz web sitesinin sahipliğini doğrulamanız istenecektir. Web sitenizin kök dizinine FTP kullanarak bir HTML dosyası yükleyebilir veya daha sonra WordPress sitenize ekleyebileceğiniz bir meta etiketi elde etmek için alternatif yöntemleri kullanabilirsiniz.

Meta etiketi web sitenize kolayca eklemek için  Insert Headers and Footers eklentisini yükleyip etkinleştirebilirsiniz. Search Console tarafından sağlanan meta etiketi satırını aşağıdaki gibi görünecek şekilde kopyalayın:

İlgili  WordPress Yoast SEO Nasıl Yüklenir ve Kurulur?

<meta name=”google-site-verification” content=”VerificationKeyCode” />

Şimdi Ayarlar’a gidin ve Insert Headers and Footers eklentisini seçip meta etiketi satırını başlık alanına yapıştırın. Değişikliklerinizi kaydedin ve Google Search Console web sitesine geri dönün ve Siteyi doğrula düğmesini tıklayın.

Alternatif olarak, WordPress SEO eklentisini kullanıyorsanız, meta etiketi içerik bölümünde doğrulama anahtarını kopyalayıp WordPress SEO eklentisine yapıştırabilirsiniz. WordPress yönetici kenar çubuğunuzda SEO’ya tıklayın ve ardından Google Search Console alanına benzersiz anahtarı yapıştırmak için web yöneticisi araçları bölümüne gidin. Değişikliklerinizi kaydedin ve web sitenizi doğrulamak için Google Search Console web sitesine geri dönün.

WordPress Sitenizi Google Search Console'a Ekleme

Web sitenizi doğruladıktan sonra, yapmak istediğiniz bir sonraki şey XML site haritanızı eklemektir. Site haritanız yok mu veya site haritasının ne olduğunu bilmiyor musunuz? WordPress’te XML site haritası oluşturma yazımıza göz atabilirsiniz. Site haritanızı eklemeyi bitirdikten sonra, Google’ın site verilerinizi göstermesi biraz zaman alabilir.

WordPress sitenizi Google Search Console’a eklemek için yapmanız gereken tek şey budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir