Webmaster

Yeni Başlayanlar için WordPress SEO Rehberi (Adım Adım)

WordPress SEO iyileştirilmesi, web sitenize daha fazla trafik çekmek için çok önemlidir. Ne yazık ki çoğu WordPress SEO rehberi, yeni kullanıcıların başlaması için çok teknik bilgi içeriyor.

Web sitenizin trafiğini artırma konusunda ciddi iseniz, o zaman WordPress SEO için en iyi uygulamalara dikkat etmeniz gerekir. Bu kılavuzda, WordPress SEO’nuzu geliştirmenize ve daha fazla organik trafik elde etmenize yardımcı olacak en iyi WordPress SEO ipuçlarını paylaşacağız.

Yeni Başlayanlar için WordPress SEO Rehberi (Adım Adım)

WordPress’in SEO dostu olduğunu söyleyen uzmanlar duymuş olabilirsiniz. Bu çoğu kişi için WordPress seçmesinin ana sebeplerinden biri oluyor.

WordPress, ürettiği kodun SEO en iyi uygulamalarını takip ettiğinden emin olurken, SEO çalışmalarınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız yapmanız gereken daha çok şey var.

Başlangıç

WordPress için optimizasyon fikrini biliyoruz, SEO özellikle yeni başlayanlar için korkutucu olabilir, özellikle de bir teknoloji uzmanı değilseniz.

Ama endişelenmeyin, karmaşık olmak zorunda değil. Temelleri öğrenmek için buradan başlayın ve ardından bunları kendi web sitenize uygulamaya başlayabilirsiniz.

SEO Nedir?

SEO nedir

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. Bu, web sitesi sahiplerinin arama motorlarında daha üst sıralara göre daha fazla trafik elde etmek için kullandıkları bir stratejidir.

Arama motoru optimizasyonu, Google’ı kandırmak ile ilgili değildir. Bu, arama motorlarının web sitenizi bulmasını kolaylaştıran optimize edilmiş kod ve biçimlendirmeye sahip bir web sitesi oluşturma hakkındadır.

Kullanıcılar, yazdığınız konular için web’de arama yaptığında, arama motoru için optimize edilmiş içeriğiniz arama sonuçlarında daha yüksek görünür ve web sitenize daha fazla kişi tıklar.

SEO Neden Önemlidir?

Arama motorları çoğu web sitesi için çoğunlukla en çok trafik kaynağıdır.

Google ve diğer arama motorları, arama sonuçlarında sayfaları uygun şekilde anlamak ve sıralamak için gelişmiş algoritmalar kullanır. Ancak bu algoritmalar mükemmel değil, içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamak için hala yardıma ihtiyaçları var.

İçeriğiniz optimize edilmediyse, arama motorları bunu nasıl sıralayacağını bilmez. Kullanıcılar yazdığınız konuları aradığında, web siteniz arama sonuçlarında görünmez ve tüm bu trafiği kaçırırsınız.

Tüm işletme sahiplerinin, web sitelerinin arama motorunu daha kolay hale getirmeleri, böylece arama trafiğini en üst düzeye çıkarabilmeleri için gerçekten önemlidir.

WordPress SEO’nun Temelleri

SEO teknik olabilir, ancak olması gerekmiyor. Sadece sitenizi optimize etmek için birkaç temel SEO ipuçlarını öğrenmek, web sitenizin trafiğinde fark edilir bir destek sağlayabilir.

Aşağıdaki teknikleri kullanmak için teknik bir deha olmak zorunda değilsiniz. Eğer zaten WordPress kullanıyorsanız, ne gerekiyorsa sahip olursunuz!

Web sitenizi optimize etmeye başlayalım.

Sitenizin Görünürlük Ayarlarını Kontrol Etme

WordPress, web sitenizi arama motorlarından gizlemek için yerleşik bir seçenek ile gelir. Bu seçeneğin amacı, herkese açık olmaya hazır olmadan önce web sitenizde çalışmaya zaman ayırmaktır.

Ancak, bazen bu seçenek yanlışlıkla kontrol edilebilir ve web sitenizi arama motorlarına ulaşılamaz hale getirir.

Web siteniz arama sonuçlarında görünmüyorsa, yapmanız gereken ilk şey bu seçeneğin işaretli olmadığından emin olmaktır.

Sadece WordPress sitenizin yönetici alanına giriş yapın ve Ayarlar »Okuma sayfasını ziyaret edin.

Sitenizin Görünürlük Ayarlarını Kontrol Etme

“Arama Motoru Görünürlüğü” bölümüne ilerlemeniz ve “Arama motorlarını bu siteyi dizine eklemekten vazgeç” seçeneğinin yanındaki kutunun işaretli olmadığından emin olmanız gerekir.

Değişikliklerinizi kaydetmek için “Değişiklikleri Kaydet” düğmesini tıklamayı unutmayın.

WordPress’te SEO Dostu URL Yapılarını Kullanma

SEO dostu URL’ler, sayfanın içeriğini açık bir şekilde açıklayan kelimeler içerir ve hem insanlar hem de arama motorları tarafından kolayca okunabilir.

SEO dostu URL’lerin bazı örnekleri:

https://www.technicablog.net/wordpress-nasil-kurulur

https://www.technicablog.net/wordpress-seo-ayarlari

Bu URL’lerin okunabilir olduğuna ve kullanıcının URL metnine bakarak sayfada göreceklerini tahmin edebileceğine dikkat edin.

Peki, SEO dostu olmayan bir URL nasıl görünür?

https://www.technicablog.net/?p=10467
https://technicablog.net/archives/123

Bu URL’lerin içeriğe ilişkin olmayan numaralar kullandığına ve kullanıcının URL’ye bakarak sayfada ne bulacaklarını tahmin edemediğine dikkat edin.

SEO dostu kalıcı link yapısını kullanmak arama sonuçlarında daha iyi pozisyonlar elde etme şansınızı artırır.

WordPress sitenizin kalıcı link yapınızı kontrol edip güncelleyebilirsiniz.

Ayarlar » kalıcı link sayfasını ziyaret etmeniz gerekir. Yayın adı seçeneğini seçin ve ardından ayarlarınızı kaydetmek için Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklayın.

Not: Web siteniz 6 aydan daha uzun bir süredir çalışıyorsa, lütfen numaralar seçeneğini kullanmadığınız sürece, kalıcı yapınızı değiştirmeyin. Gün, İsim, Ay ve Ad kullanıyorsanız, kullanmaya devam edin.

Kalıcı link yapınızı kurulu bir sitede değiştirerek, tüm sosyal medya paylaşım sayınızı kaybedecek ve mevcut SEO sıralamanızı kaybetme riskini üstleneceksiniz.

Kalıcı link yapınızı değiştirmeniz gerekiyorsa, bir profesyonel kiralayın, böylece uygun yönlendirmeleri ayarlayabilirler. Yine de sayfalardaki sosyal paylaşım sayınızı kaybedersiniz.

İlgili  Wordpress'te Gutenberg Devre Dışı Bırakmak ve Klasik Editöre Geri Dönmek
WWW veya WWW Olmadan

Web sitenize yeni başlıyorsanız, sitenizin URL’sinde www (http://www.example.com) veya www olmayan (http://example.com) kullanmak isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekir.

Arama motorları bunların iki farklı web sitesi olduğunu düşünür, bu yüzden birini seçmeniz ve ona bağlı kalmanız gerektiği anlamına gelir.

Tercihlerinizi Ayarlar »Genel sayfasını ziyaret ederek ayarlayabilirsiniz. Tercih ettiğiniz URL’yi hem “WordPress Adresi” hem de “Site Adresi” alanlarında ekleyin.

WWW veya WWW Olmadan

SEO açısından ikisininde bir farkı yoktur.

En İyi WordPress SEO Eklentisi

WordPress’in en iyi parçalarından biri, her şey için bir eklenti olması ve SEO’nun bir istisna olmaması. Yeni başlayanlar için en iyi WordPress SEO eklentisini seçmeyi zorlaştıran binlerce WordPress SEO eklentisi var.

Bireysel SEO görevleri için ayrı eklentiler yüklemek yerine, hepsini yapan en iyi WordPress SEO eklentisini seçmenize yardımcı olacak ve %100 ücretsizdir.

En İyi WordPress SEO Eklentisini Seçme

En iyi WordPress SEO eklentisini seçmek söz konusu olduğunda, büyük olasılıkla iki en popüler çözüm için tercihlerinizi daraltacaktır: Yoast SEO veya All in One SEO Pack.

Her ikisi de etkili bir çözümdür ve Yoast SEO ile All in One SEO Pack’in karşılaştırması için artıları ve eksileri karşılaştırdık.

TechnicaBlog’ta Yoast SEO kullanıyoruz, bu yüzden bu derste ekran görüntüleri ve örnekler için Yoast SEO kullanıyoruz.

Her ne olursa olsun, bu eklentilerin her birini doğru şekilde kurmak için adım adım kılavuzumuz var:

WordPress’e XML Site Haritaları Ekleyin

WordPress’e XML Site Haritaları Ekleyin

XML Site Haritası, web sitenizdeki her bir sayfayı listeleyen özel olarak biçimlendirilmiş bir dosyadır. Bu, arama motorlarının tüm içeriğinizi bulmasını kolaylaştırır.

Bir XML site haritası eklerken, sitenizin arama sıralamasını artırmazsanız, arama motorlarının sayfaları hızlı bir şekilde bulmasına ve sıralamaya başlamasına yardımcı olur.

Yoast SEO eklentisini kullanıyorsanız, otomatik olarak sizin için bir XML site haritası oluşturur. Site haritanızı bulmak için, sadece bu URL’ye gidin (example.com’u kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayın):

http://example.com/sitemap_index.xml

XML site haritanızı bir sonraki adımda Google’a nasıl göndereceğinizi size göstereceğiz.

XML Sitemap Nedir?

Sitenizi Google Search Console’a Ekleyin

Web Yöneticisi Araçları olarak da bilinen Google Search Console, web sitesi sahiplerine içeriğinin arama motoru tarafından nasıl göründüğüne bakmasını sağlamak için Google tarafından sunulan araçlardır.

Sayfalarınızın arama sonuçlarında nasıl göründüğünü anlamanıza yardımcı olacak raporlar ve veriler sağlar. Ayrıca, kullanıcıların web sitenizi bulmak için kullandıkları gerçek arama terimlerini, her bir sayfanın arama sonuçlarında nasıl göründüğünü ve sayfalarınızın ne sıklıkla tıklandığını görebilirsiniz.

Tüm bu bilgiler, sitenizde neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını anlamanıza yardımcı olur. Daha sonra içerik stratejinizi buna göre planlayabilirsiniz.

Google Arama Konsolu, web sitenizde, arama tarayıcıları erişemediğinde, yinelenen içerik veya kısıtlı kaynak bulduklarında olduğu gibi, bir sorun olduğunda da sizi uyarır.

WordPress sitenizi Google Search Console’a nasıl ekleyeceğiniz konusunda adım adım kılavuzumuz var.

Web sitenizi Google Search Console’a ekledikten sonra, Tarama menüsünü tıklayın ve ardından Site Haritaları’nı seçin.

Site haritası ekleme

Bundan sonra Site Haritası Ekle düğmesine tıklamanız gerekir.

Site haritası ekleme

Ana site haritanız sitemap_index.xml olduğundan, devam edin ve gönderin.

Site haritanızı başarıyla ekledikten sonra, beklemede görünecek. Web sitenizi taramak için Google’a biraz zaman ayırır. Birkaç saat sonra, site haritanızla ilgili bazı istatistikleri görebilirsiniz. Site haritanızda bulduğu bağlantı sayısını, kaçının dizine eklendiğini, resim ve web sayfalarının oranını vb. gösterecektir.

Analizler toplamak ve web sitenizin SEO ilerleme durumunu görmek için Search Console’unuzu en az aylık olarak kontrol etmenizi öneririz.

Blog Yazılarınızı SEO için Optimize Etme

Çoğu zaman yeni başlayanlar, WordPress SEO eklentisini yükleyip etkinleştirmenin gerekli olan şey olduğunu düşünerek hata yaparlar. SEO, maksimum sonuçları görmek için takip etmeniz gereken devam eden bir süreçtir.

Yoast SEO, her blog yazısı ve sayfasına bir başlık, açıklama ve netleme anahtar kelimesi eklemenize olanak tanır. Ayrıca, kullanıcıların web sitenizde Google’ın ne zaman göreceğini gösteren bir önizleme de gösterir.

Maksimum tıklama almak için başlığınızı ve açıklamanızı optimize etmenizi öneririz.

Blog yayınınızı yazarken, sadece Yoast SEO bölümüne gidin ve tam olarak yararlanın.

Blog Yazılarınızı SEO için Optimize Etme

Sayfa içi SEO’nun başarınız için çok önemli olması nedeniyle bunu okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

WordPress SEO En İyi Uygulamaları

WordPress SEO’nun temellerini takip ederseniz ve en iyi WordPress SEO eklentisini kullanırsanız, zaten çoğu web sitesinin önünde olacaksınız.

Ancak daha da iyi sonuçlar istiyorsanız, aşağıdaki WordPress SEO en iyi uygulamalarını izlemeniz gerekir.

Bunlar çok teknik değil ve çoğu bile herhangi bir kodla bağlantı kurmanızı gerektirmiyor. Ama onları takip ederseniz büyük bir fark yaratacaklar.

WordPress’te Kategoriler ve Etiketleri Doğru Kullanmak

WordPress'te Kategoriler ve Etiketleri Doğru Kullanmak

WordPress, blog yazılarınızı kategorilere ve etiketlere ayırmanıza olanak tanır. Bu, içeriğinizi konulara göre yönetmenizi ve kullanıcılarınızın aradıkları içeriği bulmasını kolaylaştırır.

Kategoriler ve etiketler, arama motorlarının web sitesi yapınızı ve içeriğinizi anlamasına yardımcı olur.

Çoğu zaman yeni başlayanlar kategorileri ve etiketleri en iyi nasıl kullanacakları konusunda kafalarını karıştırırlar.

Kategoriler, yayınlarınızın geniş gruplandırılması içindir. Blogunuz bir kitapsa, kategoriler içerik tablosu olacaktır.

Örneğin, kişisel bir blogda müzik, yemek, seyahat vb. gibi kategorilere sahip olabilirsiniz. Kategoriler hiyerarşiktir, böylece alt kategoriler ekleyebilirsiniz.

İlgili  WordPress 5.0 Beta 2 Yayınlandı

Diğer taraftan etiketler, tek bir gönderinin içeriğini tanımlayan daha spesifik anahtar kelimelerdir. Örneğin, yiyecek kategorisinde açılan bir blog yayınında salata, kahvaltı, krep vb. gibi etiketler bulunabilir. Bunları bir metin kitabındaki dizinler bölümü olarak düşünebilirsiniz.

Kategoriler ve etiketleri düzgün kullanarak, kullanıcılarınızın web sitenize göz atmasını kolaylaştırırsınız. Kullanıcılar için kolay olduğundan, arama motorlarının web sitenize göz atmasını da kolaylaştırır.

İç Linki Alışkanlık Yapma

İç Linki Alışkanlık Yapma

Arama motorları web sitenize her sayfayı bir puan (sayfa otoritesi) atar. Bu skorun tarifi gizli tutulur, böylece insanlar sonuçları oynatamaz. Bununla birlikte, en yaygın otorite linklerdir.

Bu yüzden kendi içeriğinize diğer blog gönderilerinizden ve sayfalarınızdan bağlantı vermeniz önemlidir.

Mümkün olduğunda kendi gönderilerinizi birbirine bağlamak için bir alışkanlık yapmalısınız. Birden fazla yazarınız varsa, en az 3 diğer blog yayınını birbirine bağlamalarını gerektiren bir yayın öncesi blog yayını kontrol listesi oluşturun.

Bu, sayfa görüntülemelerinizi artırmanıza yardımcı olur, kullanıcıların sitenizde geçirdiği süreyi artırır ve sonuçta bireysel blog gönderilerinizin ve sayfalarınızın SEO puanını iyileştirir.

WordPress Yorumlarını Optimize Edin

WordPress Yorumlarını Optimize Edin

Yorumlar, web sitenizde kullanıcı katılımının güçlü bir göstergesi olabilir. Kullanıcılar sitenize daha fazla bağlantı, daha fazla trafik ve iyileştirilmiş SEO anlamına gelir.

Ancak yorumlarınızın gerçek ve spam olmadığından emin olmanız gerekir. Spam gönderenler, arama sıralamanızı etkileyebilecek ve hatta bozabilecek kötü bağlantılar içeren yorumlar gönderirler.

Bu yüzden herkesi Akismet’i kullanmaya başlamalarını tavsiye ediyoruz. Her WordPress sitesi ile önceden yüklenmiş olan iki eklentiden biridir ve yorum spam’iyle mücadele etmenize yardımcı olur.

Harici Linklere NoFollow Ekleyin

Harici Linklere NoFollow Ekleyin

Yukarıda belirtildiği gibi, bağlantılar, arama motorlarının hangi sayfaların önemli olduğuna karar vermesine yardımcı olur. Bir web sitesine bağlandığınızda, sitenizin bazı SEO puanlarını bu bağlantıya geçirirsiniz. Bu SEO skoru “link juice” olarak adlandırılıyor.

İyi arama sıralaması için diğer web sitelerinden daha fazla bağlantı aldığınızdan emin olmalısınız.

Harici bağlantılara “nofollow” özelliğini eklediğinizde (sahip olmadığınız web sitelerine bağlantılar), arama motorlarına bu bağlantıları izlememelerini söyler. Bu, bağlantıyı kurtarmanıza yardımcı olur.

Normal bir dış bağlantı HTML’de şöyle görünür:

<a href="http://example.com">Example Website</a>

Nofollow özniteliğine sahip harici bir bağlantı şuna benzer:

<a href="http://example.com" rel="nofollow">Example Website</a>

Ekleme bağlantısı açılır penceresine rel=”nofollow” onay kutusunu da ekleyebilirsiniz. Bu, nofollow’i harici bağlantılara kolayca eklemenizi sağlar.

Tam Yazı vs Özetler

Tam Yazı vs Özetler

WordPress, giriş sayfanız, kategori arşivi, etiket arşivi, tarih arşivi, yazar sayfası vb.

Varsayılan olarak, tüm bu sayfalarda tam makale içeriğini gösterir. Bu, arama motorlarının onu kopya içerik olarak bulabileceği için sitenizin SEO’sunu etkiler. Tam makaleler ayrıca arşiv sayfalarınızın daha yavaş yüklenmesini sağlar.

Her yerde tam makaleler gösterme, sayfa görünümlerinizi de etkiler. Örneğin, RSS yayına abone olan kullanıcılar, web sitenizi ziyaret etmeden tüm makaleyi kendi yayın okuyucularında okuyabilir.

Bunu çözmenin en kolay yolu, tam makaleler yerine özet veya alıntılar göstermektir.

Bunu, Ayarlar »Okuma’ya gidip özet seçerek yapabilirsiniz.

WordPress SEO için Hız ve Güvenlik

Yukarıdaki tüm WordPress SEO ipuçlarını ve en iyi uygulamaları takip etseniz bile, siteniz yavaşsa veya bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirilirse, arama motoru sıralamalarınız büyük bir isabet alacaktır.

Yavaş performans veya lax güvenliği nedeniyle sitenizin arama motoru trafiğini kaybetmesini nasıl önleyebilirsiniz.

Sitenizin Hızını ve Performansını Optimize Edin

Sitenizin Hızını ve Performansını Optimize Edin

Araştırmalar internet çağında ortalama insan dikkatinin bir akvaryumunkinden daha kısa olduğunu göstermektedir.

Web kullanılabilirlik uzmanları, kullanıcıların bir web sitesini ziyaret etmek için birkaç saniye içinde kalmak veya ayrılmak isteyip istemediğine karar verdiklerini düşünüyor.

Bu, bir web sitesi sahibi olarak, içeriğinizi sunmak ve kullanıcıları tanıtmak için yalnızca birkaç saniyeniz olduğunu gösterir. Bu değerli zamanınızı harcamak istemezsiniz, ziyaretçiniz web sitenizin yüklenmesini bekler.

SEO için Görüntüleri İyileştirme

Görüntüler metinden daha ilgi çekici ancak aynı zamanda daha fazla yüklenme zamanı alıyorlar. Görüntü boyutlarına ve kalitesine dikkat etmiyorsanız, web sitenizi yavaşlatabilirler.

Daha hızlı yüklenecek şekilde optimize edilmiş görüntüleri kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

Resimlerinizi arama motorları için optimize etmek için kullanabileceğiniz başka bir numara da açıklayıcı başlık ve alt etiketler kullanmaktır. Bu etiketler arama motorlarının görüntünüzün neyle ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, ekran okuyucuları alt ve başlık etiketlerini okuyabildiğinden, görme bozukluğu olan kullanıcılara da yardımcı olurlar.

WordPress, bir resim yüklediğinizde başlık ve alt etiket eklemenize olanak tanır.

SEO için Görüntüleri İyileştirme

WordPress Sitenizin Güvenliği

WordPress Sitenizin Güvenliği

Google her hafta, kötü amaçlı yazılımlar için yaklaşık 20.000 web sitesi ve kimlik avı için yaklaşık 50.000 kara liste ekliyor. Bir site kara listeye alındığında, hiç arama sonuçlarında görünmez.

Bu, WordPress sitenizin güvenliğinin iyi sıralamalar için çok önemli olduğu anlamına gelir. Siteniz bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirilirse, SEO’daki tüm çalışmanızın israf edilmesini istemezsiniz.

SSL / HTTPS Kullanmaya Başla

SSL / HTTPS Kullanmaya Başla

SSL, bir kullanıcının tarayıcısı ile bağlandıkları sunucu arasındaki bağlantıyı şifreleyen bir teknolojidir. Bu, WordPress sitenize ek bir güvenlik katmanı ekler.

SSL ile korunan web siteleri, tarayıcının adres çubuğunda bir asma kilit işareti ile belirtilir. Bu, web sitenizi daha güvenilir hale getirir ve WordPress ile bir çevrimiçi mağaza çalıştırıyor ve hassas ödeme bilgilerini işliyorsanız bu gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir