Windows Rehberi

Windows 10 Başlat Menüsü rengi nasıl değiştirilir?

Yeni Windows 10 güncellemesi ile beraber artık Başlat Menüsü için özel renk seçerek kişiselleştirebilirsiniz.

Ekim 2020 güncellemesinden itibaren, Windows 10 artık varsayılan renkleri görev çubuğunuzdan ve Başlat menünüzden kaldıran bir temaya sahip durumda. Başlat menünüz için özel bir renk seçmek isterseniz, bunu Ayarlar’da kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Windows 10 Başlat Menüsü Rengini Değiştirme

 1. Bunun için önce, “Başlat” menüsünü açıp soldaki dişli çark simgesini tıklayarak “Ayarlar” ı başlatın. (Klavyeden Windows + i tuşlarına da basabilirsiniz.)
 2. “Ayarlar” açıldığında, “Kişiselleştirme” yi tıklayın.
 3. “Kişiselleştirme” ayarlarında, kenar çubuğundan “Renkler” i tıklayın.
 4. “Renkler” ekranında, “Renginizi seçin” açılır menüsünde “Özel” i seçin.
 5. Renk menüsünden “Özel” i seçtikten sonra, aşağıda iki yeni seçenek görünecektir. “Varsayılan Windows modunuzu seçin” altında “Koyu” yu seçin.
  Bu Koyu mod, Başlat menünüzü renklendirmek için gereklidir, ancak “Özel” renk düzenini zaten seçtiğiniz için, isterseniz Açık modu uygulamalarını kullanmakta serbestsiniz. Bu nedenle, “Varsayılan uygulama modunuzu seçin” altında, kullanmak istediğiniz seçeneği (“Açık” veya “Koyu”) seçin.
 6. Ardından, Renkler sayfasını aşağı kaydırın ve “Tema renginizi seçin” bölümünü bulun.
  Rengin otomatik olarak masaüstü arka plan resminizle eşleşmesini istiyorsanız, “Arka planımdan otomatik olarak tema rengi seç” seçeneğinin yanına bir işaret koyun. Aksi takdirde, ızgarada Başlat menünüz ve görev çubuğunuz için kullanmak istediğiniz bir rengi tıklayın. Izgaranın altındaki “Özel renk” düğmesini tıklayarak da özel bir renk seçebilirsiniz.
 7. Sonra, “Aşağıdaki yüzeylerde tema rengini göster” bölümünü bulun ve “Başlat, görev çubuğu ve işlem merkezi” nin yanındaki kutuyu işaretleyin.
  (“Başlat, görev çubuğu ve işlem merkezi” seçeneği gri renkteyse, yukarıdaki varsayılan Windows modunuz olarak “Koyu” yu seçtiğinizden emin olun. Açık modunda çalışmaz.)
 8. Başlat menünüzü bir sonraki açışınızda, seçtiğiniz vurgu rengine dönüştüğünü göreceksiniz.
Windows 10 Başlat Menüsü rengi nasıl değiştirilir?

Windows 10 Başlat Menüsü rengi nasıl değiştirilir?

Standart Windows 10 temasına geri dönmek isterseniz, Ayarlar> Kişiselleştirme> Renkler’i açın ve “Renginizi seçin” açılır menüsünden “Açık” ı seçin.

İlgili  Windows 10 1809 (Ekim 2018 Güncelleştirmesi) Artık Tamamen İndirilebilir Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir