Windows Rehberi

Windows 10 Güncelleme yükleme adımları

Windows 10 güncelleme yükleme için Windows Update kullanabilir veya Microsoft Update Kataloğu ile manuel olarak yükleyebilirsiniz.

Windows 10 güncellemeleri kontrol etme ve yükleme işlemi, bilgisayarınızın en son güvenlik yamalarını, hata düzeltmelerini ve yeni özellikleri almasını sağlayan önemli bir işlemdir.

Windows Update hizmeti düzenli olarak güncellemeleri otomatik olarak uygulamasına rağmen, bazen birçok nedenden dolayı bunları manuel olarak kontrol edip yüklemeniz gerekebilir. Örneğin, Windows Update hizmeti çalışmıyorsa ve sorunu çözmek için en son güncellemeleri yüklemek istiyorsanız.

Sebep ne olursa olsun Windows 10, Windows Update hizmetini veya Microsoft Update Kataloğu sitesini kullanarak güncellemeleri yüklemenize izin verir.

Microsoft, üç ana güncelleştirme türü yani kalite, isteğe bağlı ve özellik güncelleştirmeleri sunar. Her ay sunulan kalite güncellemeleri, güvenlik ve güvenlikle ilgili olmayan düzeltmeleri ve iyileştirmeleri içerir. İsteğe bağlı güncellemeler kritik değildir, ancak gereklidir ve sürücüler ile ürün güncellemelerini içerirler. Son olarak, özellik güncellemeleri Windows 10’un yeni sürümleridir (20H2 sürümü gibi), yeni özellikler, değişiklikler ve düzeltmeler içerirler. Windows 10, yılda iki özellik güncellemesi alır ve genellikle yeniden yükleme ve birden çok yeniden başlatma gerektirir.

İlgili  Windows 10 20H2 ISO indirme

Bu yazımızda, güvenlik açıklarını kapatmak, sorunları düzeltmek ve genel Windows 10 deneyimini iyileştirmek için güncellemeleri indirmenin ve yüklemenin farklı yollarını gösteriyoruz.

Windows 10 Kaliteli Güncellemeleri Yükleme

Windows 10’da güncellemeleri manuel olarak kontrol etmenin en kolay yolu, Windows Update ayarları sayfasını kullanmaktır.

Windows 10’u güncellemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Ayarları açın.
 2. Güncelleştirme ve Güvenlik’e tıklayın.
 3. Windows Update’e tıklayın.
 4. Güncelleştirmeleri denetle düğmesine tıklayın.
 5. Şimdi yeniden başlat düğmesini tıklayın.

Adımları tamamladığınızda, Windows Update bilgisayarınız için mevcut tüm güvenlik ve güvenlikle ilgili olmayan güncellemeleri indirip yükleyecektir. Herhangi bir güncelleme yoksa, muhtemelen en son güncellemelerin zaten yüklü durumdadır.

Windows 10 Kaliteli Güncellemelerini Manuel Yükleme

Windows 10’u güncellemenin tek yolu, Windows Update değil. Microsoft ayrıca, Microsoft Update Kataloğu sitesini kullanarak güncellemeleri manuel olarak indirip yüklemenize de izin veriyor.

Windows 10 güncellemelerini manuel olarak yüklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Microsoft Update‘i açın.
 2. Güncellemenin knowledge base (KB) numarasını yazın. Örneğin, KB4579311.

  Windows 10 Güncelleme - Windows Update Catalog

  Windows 10 Güncelleme – Windows Update Catalog

 3. Ara düğmesini tıklayın.
 4. İstediğiniz kalite güncellemesi için İndir düğmesini tıklayın. Örneğin, Windows 10 Pro veya Home’un 64 bit sürümüne sahipseniz, “x64 tabanlı” seçeneğini seçin.
 5. Güncellemeyi cihazınıza kaydetmek için .msu bağlantısını tıklayın.
 6. Yükleyiciyi başlatmak için .msu dosyasına çift tıklayın.
 7. Yükle düğmesine tıklayın.
 8. Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.

Adımları tamamladığınızda güncelleme, en güncel yamaları uygulayarak Windows 10’a yüklenecektir.

Windows 10 İsteğe Bağlı Güncellemeleri Yükleme

İsteğe bağlı güncellemeler, Windows 10 için kritik olmayan güncellemelerdir, ancak diğer işlevler için gerekli olabilir. Genellikle bu güncellemeler Microsoft ve Microsoft dışı ürünler, özellik güncellemeleri ve üçüncü taraf sürücüler (yazıcılar, kameralar, ağ adaptörleri, grafik kartı ve diğer USB veya Bluetooth çevre birimleri gibi) için kullanılabilir.

Windows 10 isteğe bağlı güncelleştirmeleri yüklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Ayarları açın.
 2. Güncelleştirme ve Güvenlik’e tıklayın.
 3. Windows Update’e tıklayın.
 4. İsteğe bağlı güncellemeleri görüntüle seçeneğini tıklayın.
 5. İsteğe bağlı güncellemeleri görmek için kategoriye tıklayın. Örneğin, Sürücü güncellemeleri.
 6. Yüklemek istediğiniz isteğe bağlı güncellemeleri kontrol edin.
 7. İndir ve yükle düğmesini tıklayın.
 8. Adımları tamamladıktan sonra, Windows Update paketleri indirip cihazınıza kuracaktır.

Önceki sürümlerde, Aygıt Yöneticisi’ni kullanarak isteğe bağlı sürücü güncellemelerini de yükleyebiliyordunuz, ancak bu seçenek kaldırıldı ve şimdi tüm güncellemeler Windows Update ayarları sayfasından kullanılabilir durumda.

Windows 10 Özellik Güncellemeleri Yükleme

Özellik güncellemeleri, teknik olarak Windows 10’un yeni özellikler ve önemli değişiklikler içeren yeni sürümleridir. Bu güncellemeler isteğe bağlıdır ve yeni bir sürüme yükseltmek için bunları manuel olarak yüklemeniz gerekir.

Aşağıdaki adımlar, yükleme işlemine genel bir bakış sağlar, ancak bu güncellemeler yükleme sırasında ve sonrasında sorunlara neden olabileceğinden devam etmeden önce, tam bir yedekleme oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Özellik güncellemesini (20H2 veya 2004 sürümü gibi) yüklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Ayarları açın.
 2. Güncelleştirme ve Güvenlik’e tıklayın.
 3. Windows Update’e tıklayın.
 4. Güncelleştirmeleri denetle düğmesine tıklayın.
 5. “İsteğe bağlı güncellemeler mevcut” bölümünün altında, Şimdi İndir ve Yükle düğmesini tıklayın.
 6. Şimdi yeniden başlat düğmesini tıklayın.

Windows Update’e ek olarak, yerinde yükseltme veya temiz kurulum için Media Creation Tool’u kullanarak özellik güncellemelerini de yükleyebilirsiniz. Ayrıca, yerinde yükseltme kullanarak yeni bir özellik güncellemesini yüklemenizi sağlayan bir araç olan Güncelleme Yardımcısı’nı da kullanabilirsiniz.

İlgili  Medya Oluşturma Aracı ile Windows 10 20H2 yüklemek
İlgili  Güncelleme Yardımcısı ile Windows 10 20H2 sürümü yüklemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir