Connect with us

Arama yapın

Windows Rehberi

Windows 10’da AV1 Video Desteği Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 10'da AV1 Video Desteği Nasıl Etkinleştirilir?

AV1 codec’ini kullanarak bir video izlemeye mi çalışıyorsunuz, ancak Windows 10’da oynatılmıyor mu? Çünkü gerekli kod çözücünüz yok. İşte ücretsiz olarak indirme yolu.

Alliance for Open Media tarafından geliştirilen AOMedia Video 1 (AV1), özellikle internet üzerinden video akışı için bir sonraki standart haline gelmek üzere tasarlanmış, özgür ve açık kaynak kodlu bir video codectir.

Microsoft, Apple, Google ve Mozilla gibi pek çok şirket bu projenin gerisinde ve Google’ın VP9 kodekinin ve maliyetli HEVC / H.265 codec’inin yerini alması bekleniyor.

AV1 ile kodlanmış pek çok içerik olmasa da, eğrinin önünde kalmak istiyorsanız veya yeni kodek kullanarak bir videoya rastladınız ve videoyu izleyemiyorsanız, Microsoft şu anda Windows 10 cihazınızda AV1 videoları oynatmanıza destek veriyor.

Bu Windows 10 yazımızda, en son Ekim 2018 Güncelleştirmesi (sürüm 1809) veya daha sonraki sürümlerini çalıştıran aygıtınıza AV1 codec desteği eklemek için adım adım size yol göstereceğiz.

Windows 10’a AV1 Codec Nasıl Eklenir?

Windows 10‘da AV1 codec ile kodlanmış videoları oynatmak için şu adımları kullanın:

  1. Microsoft Mağazası‘nı açın.
  2. AV1 Video Extension arayın ve sonucu tıklayın.
  3. Yükle düğmesini tıklayın.

Windows 10'a AV1 Codec Nasıl Eklenir?

Adımları tamamladıktan sonra, yapmanız gereken başka adım yok. AV1 codec’i kullanarak, bir dosya veya web üzerinde bir sonraki seferde karşılaştığınızda, Windows 10 Filmler ve TV uygulamasını veya Microsoft Edge’i kullanarak videoyu oynatabilecektir.

Bu, Windows 10 için kodekin erken bir önizlemesidir; bu performans sorunlarının beklendiği anlamına gelir. Paketi şimdi yüklerseniz ve cihazınız otomatik olarak uygulamalar için güncellemeleri alacak şekilde yapılandırılmışsa, kodekin gelecekteki sürümleri otomatik olarak yüklenir.

Artık oynatma kodekine ihtiyacınız olmaması durumunda, uzantıyı Ayarlar> Uygulamalar> Uygulamalar ve özellikler üzerinde kaldırabilir, AV1 Video Uzantısı’nı seçebilir ve ardından Kaldır düğmesini tıklayabilirsiniz.

İlgili  Windows 10 2004 Güncellemesi için 18980 Yayınlandı

Yorum yaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

Benzer Yazılar

Cloud

İnsanlar her zamankinden daha fazla, yüz yüze görüşmektense Zoom gibi web konferansı yazılımları ile yapılan sanal toplantıları kullanıyorlar. İlgili  Windows 10 2004 ISO İndirme

Bilim

Bugün SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaşmak üzere bir roket fırlatacak. Ve bu durum şirket için her zamanki işlerden biri gibi görünse de, bu sefer...

Android

Android 11 için 3 Haziran’da yapılacak olan tanıtım etkinliği küresel salgın ve George Floyd’un ölümü nedeniyle ertelendi. İlgili  Windows 10 2004 ISO İndirme

Google

Netflix Party Chrome eklentisi ile siz ve davet ettiğiniz arkadaşlarınızın uzaktan bir araya gelip Netflix’i izleyebilirsiniz. İlgili  Windows 10 2004 ISO İndirme