Windows Rehberi

Windows 10’da AV1 Video Desteği Nasıl Etkinleştirilir?

AV1 codec’ini kullanarak bir video izlemeye mi çalışıyorsunuz, ancak Windows 10’da oynatılmıyor mu? Çünkü gerekli kod çözücünüz yok. İşte ücretsiz olarak indirme yolu.

Alliance for Open Media tarafından geliştirilen AOMedia Video 1 (AV1), özellikle internet üzerinden video akışı için bir sonraki standart haline gelmek üzere tasarlanmış, özgür ve açık kaynak kodlu bir video codectir.

Microsoft, Apple, Google ve Mozilla gibi pek çok şirket bu projenin gerisinde ve Google’ın VP9 kodekinin ve maliyetli HEVC / H.265 codec’inin yerini alması bekleniyor.

AV1 ile kodlanmış pek çok içerik olmasa da, eğrinin önünde kalmak istiyorsanız veya yeni kodek kullanarak bir videoya rastladınız ve videoyu izleyemiyorsanız, Microsoft şu anda Windows 10 cihazınızda AV1 videoları oynatmanıza destek veriyor.

Bu Windows 10 yazımızda, en son Ekim 2018 Güncelleştirmesi (sürüm 1809) veya daha sonraki sürümlerini çalıştıran aygıtınıza AV1 codec desteği eklemek için adım adım size yol göstereceğiz.

Windows 10’a AV1 Codec Nasıl Eklenir?

Windows 10‘da AV1 codec ile kodlanmış videoları oynatmak için şu adımları kullanın:

  1. Microsoft Mağazası‘nı açın.
  2. AV1 Video Extension arayın ve sonucu tıklayın.
  3. Yükle düğmesini tıklayın.

Windows 10'a AV1 Codec Nasıl Eklenir?

Adımları tamamladıktan sonra, yapmanız gereken başka adım yok. AV1 codec’i kullanarak, bir dosya veya web üzerinde bir sonraki seferde karşılaştığınızda, Windows 10 Filmler ve TV uygulamasını veya Microsoft Edge’i kullanarak videoyu oynatabilecektir.

Bu, Windows 10 için kodekin erken bir önizlemesidir; bu performans sorunlarının beklendiği anlamına gelir. Paketi şimdi yüklerseniz ve cihazınız otomatik olarak uygulamalar için güncellemeleri alacak şekilde yapılandırılmışsa, kodekin gelecekteki sürümleri otomatik olarak yüklenir.

Artık oynatma kodekine ihtiyacınız olmaması durumunda, uzantıyı Ayarlar> Uygulamalar> Uygulamalar ve özellikler üzerinde kaldırabilir, AV1 Video Uzantısı’nı seçebilir ve ardından Kaldır düğmesini tıklayabilirsiniz.

İlgili  Windows 10 Temiz Kurulum Adımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir