Windows Rehberi

Windows 10’da Yazıcı Kurmak ve Yönetmek

Windows 10’un yazıcıları yapılandırmak için yeni bir Ayarlar penceresi var, ancak eski Denetim Masası araçlarını da kullanabilirsiniz.

İşte Windows’ta yazıcıları yükleme, yapılandırma, paylaşma ve sorun giderme hakkında bilmeniz gerekenler.

Yazıcı Ekleme

Yazıcı eklemek için Ayarlar> Cihazlar> Yazıcılar ve Tarayıcılar‘a gidin. Yakındaki yazıcıları aramak için PC’nize veya ağa bağlı olsun, “Yazıcı veya Tarayıcı Ekle” düğmesine tıklayın.

Yazıcınızın adını burada görmelisiniz. Windows yazıcınızı otomatik olarak bulmuyorsa, görüntülenen “İstediğim yazıcı yok” bağlantısını tıklatın. Bu, eski yazıcı türlerini taramanızı, ağ yazıcılarına doğrudan bağlamanızı ve özel ayarlarla yazıcı eklemenizi sağlayan eski Yazıcı Ekleme iletişim kutusunu açar.

Yazıcı Ekleme

Eski arabirimi Denetim Masası> Donanım ve Ses> Aygıtlar ve Yazıcılar’da da kullanabilirsiniz. Başlamak için “Yazıcı Ekle” düğmesine tıklayın.

Ancak yazıcıyı yüklediğinizde, Windows gerekli yazıcı sürücülerini muhtemelen indirecek. Bu işe yaramazsa, yazıcı üreticiniz için uygun sürücüleri veya yazılım paketini indirmek ve yüklemek için yazıcı üreticisinin web sitesini ziyaret edin. Hepsi bir arada yazıcılar gibi bazı yazıcılarda, eklenen işlevselliğe erişmenizi sağlayan sürücüler ve uygulamalar için üreticinin web sitesini ziyaret etmeniz gerekebilir.

Yazıcı Ekleme

İsterseniz bir yazıcıyı buradan da çıkarabilirsiniz. Ayarlar penceresinde, bir yazıcıyı tıklayın ve “Aygıtı Kaldır” ı tıklayın. Denetim Masası’nda, bir yazıcıyı sağ tıklayın ve “Aygıtı Kaldır” ı seçin.

Yazdırma Tercihleri Nasıl Değiştirilir?

Yazıcınızın ayarlarını değiştirmek için Ayarlar> Cihazlar> Yazıcılar ve Tarayıcılar veya Denetim Masası> Donanım ve Ses> Aygıtlar ve Yazıcılar seçeneğine gidin. Ayarlar arayüzünde bir yazıcıya tıklayın ve daha fazla seçenek görmek için “Yönet” e tıklayın.

Yazdırma Tercihleri Nasıl Değiştirilir?

Denetim Masası’nda, çeşitli seçenekleri bulmak için bir yazıcıyı sağ tıklatın.

İlgili  Windows 10 bad system config info çözümü

Yazdırma Tercihleri Nasıl Değiştirilir?

Yazıcının nasıl yazdırılacağını değiştirmek için Ayarlar penceresindeki veya içerik menüsündeki “Yazdırma Tercihleri” seçeneğini tıklayın. Baskılarınızı burada kontrol etmek için çeşitli seçenekler görürsünüz ve gördüğünüz ayarlar yazıcınızın desteklediği özelliklere bağlı olacaktır.

Örneğin, renkli bir yazıcınız varsa, siyah ve beyaz arasında seçim yapmak için seçenekler görürsünüz.

Yazdırma Tercihleri Nasıl Değiştirilir?

Yazdırırken bu ayarlara da erişebilirsiniz. Sadece Yazdır penceresinde bir yazıcı seçin ve ardından “Tercihler” düğmesine tıklayın. Bazı uygulamaların kendi yazdırma iletişim kutularına sahip olduğunu unutmayın, bu nedenle bu seçenek her zaman mevcut olmayabilir veya pencere farklı görünebilir

Yazdırma Tercihleri Nasıl Değiştirilir?

Yazıcı Ayarlarını Değiştirme

Yazıcı cihazınızı yapılandırmak için, bir yazıcıyı sağ tıklattıktan sonra içerik menüsünden “Yazdırma Tercihleri” yerine “Yazıcı Özellikleri” ne tıklayın.

Yazıcı Ayarlarını Değiştirme

Özellikler penceresinin Genel sekmesi, yazıcının özellikleri ve hangi sürücüleri kullandığı hakkında bilgi sağlar. Yazıcının adını değiştirebilir veya konum ayrıntılarını ve yorumlarını ekleyebilirsiniz. Örneğin, “Ana Ofis” veya “İkinci Kat” gibi bir konum girmek isteyebilirsiniz, böylece kullanıcılar paylaşılan bir ağ yazıcısının tam olarak nerede olduğunu görebilirler. “Test Sayfasını Yazdır” düğmesi, hızlı bir şekilde test sayfası yazdırmanızı sağlar.

Yazıcı Ayarlarını Değiştirme

“Gelişmiş” bölmesinde, yazıcının müsait olduğunda seçim yapabilmenizi sağlayan bir seçenek bile görürsünüz. Örneğin, yalnızca iş saatlerinde yazıcınızı kullanmak istiyorsanız, buraya 9:00 – 17:00 arasında seçim yapabilirsiniz. Kullanıcılar, yazıcınıza seçtiğiniz saatler dışında yazdıramaz. Bu, özellikle bir ağ yazıcısı olarak yapılandırdıysanız ve kullanıcıların saatler dışında yazdırmalarını istemiyorsanız yararlıdır.

Yazıcı Ayarlarını Değiştirme

Test Sayfası Nasıl Yazdırılır ?

Bir test sayfası yazdırarak yazıcınızın düzgün çalışıp çalışmadığını ve uygun şekilde yapılandırıldığını hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Yazıcıyı Ayarlar> Cihazlar> Yazıcılar ve Tarayıcılar bölümünde bulun ve tıklayın, “Yönet” düğmesine tıklayın ve “Test sayfası yazdır” bağlantısını tıklayın.

Test Sayfası Nasıl Yazdırılır ?

Denetim Masası arayüzünden bir yazıcıya sağ tıklayın ve “Yazıcı Özellikleri” ni seçin. “Test Sayfası Yazdır” düğmesine tıklayın.

İlgili  Windows 10 Bluetooth kulaklık bağlamak

Test Sayfası Nasıl Yazdırılır ?

Varsayılan Yazıcı Ayarlama

Varsayılan ayarı ile, Windows 10 hangi yazıcının varsayılan olduğunu otomatik olarak yönetir. Varsayılan yazıcınızı en son yazdırdığınız son yazıcı olarak ayarlar; başka bir deyişle, bir yazıcı seçip yazdırdığınızda, Windows 10 varsayılan yazıcınızı yapar.

Bunu değiştirmek için Ayarlar> Cihazlar> Yazıcılar ve Tarayıcılar’a gidin ve “Windows’un varsayılan yazıcımı yönetmesine izin ver” seçeneğinin işaretini kaldırın.

Varsayılan Yazıcı Ayarlama

Varsayılan yazıcınızı seçmek için, Yazıcılar ve Tarayıcılar listesinden bir yazıcıya tıklayın, “Yönet” e tıklayın ve “Varsayılan Olarak Ayarla” düğmesine tıklayın.

Varsayılan Yazıcı Ayarlama

Ayrıca, Denetim Masası’nda Aygıtlar ve Yazıcılar penceresinde bir yazıcıyı sağ tıklatıp varsayılan olarak ayarlamak için “Varsayılan Yazıcı Olarak Ayarla” yı seçebilirsiniz.

Varsayılan Yazıcı Ayarlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir