Windows

Bu Bilgisayarı Sıfırla nedir ve nasıl kullanılır?

Windows 10 fabrika ayarlarına döndürme işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştiren Bu Bilgisayarı Sıfırla seçeneğini içermektedir. Windows 10 formatlamak veya üreticinizin kurtarma bölümünü kullanmaktan daha hızlı ve daha kolaydır.

Windows 10’da işler her zaman daha kolay adımlarla yapılabilmektedir. İşlem sırasında kişisel dosyalarınızı saklayıp saklamayacağınızı seçebilirsiniz.

Bu Bilgisayarı Sıfırla Nasıl Çalışır?

Windows 10 sıfırlama özelliğini kullandığınızda, Windows kendini fabrika ayarlarına döndürme işlemini uygular. Bir bilgisayar satın aldıysanız ve Windows 10 yüklüyse, bilgisayarı aldığınız zamanki duruma geri dönecektir. Birlikte gelen tüm üretici yazılımı ve sürücüler yeniden yüklenir. Windows 10’u kendiniz yüklediyseniz, herhangi bir ek yazılıma gerek duymadan bilgisayarınız sıfırlanacaktır.

Kişisel dosyalarınızı saklamak veya silmek isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Ancak tüm yüklü programlarınız ve ayarlarınız silinecektir. Bu yeni bir sisteme sahip olmanızı sağlar. Bilgisayarınızı sıfırlayarak üçüncü taraf yazılımların, sistem dosyalarının bozulmasının, sistem ayarlarının değiştirilmesinin veya kötü amaçlı yazılımların yol açtığı sorunların giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarınız Windows önceden yüklenmiş olarak gelmişse, üçüncü bir seçenek de görebilirsiniz, Fabrika Ayarlarına Döndürme. Bu, bilgisayarınızla birlikte gelen orijinal sürümü geri yükleyecektir; böylece bilgisayarınız Windows 8 ile geldiyse ve Windows 10’a yükselttiyseniz, Windows 8’e sıfırlanır.

Bu işlem, Windows’u yeniden yüklemeye veya üreticinin sağladığı kurtarma bölümünü kullanmaya çok benzer, ancak daha kullanışlıdır.

Bu Bilgisayarı Sıfırla’yı Kullanmak

Bilgisayarınızı Windows 10’daki fabrika varsayılan ayarlarına döndürmek için Ayarlar uygulamasını açın ve Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma’ya gidin. “Bu bilgisayarı sıfırla” altındaki “Başlayın” düğmesine tıklayın.

"Bu Bilgisayarı Sıfırla" ile Windows'u Sıfırlamak

“Dosyalarımı sakla” veya “Her şeyi kaldır” ı seçebilirsiniz. “Dosyalarımı sakla” yı seçerseniz, Windows, kurulu uygulamalarınızı ve ayarlarınızı kaldırarak kişisel dosyalarınızı saklayarak Windows’u varsayılan durumuna sıfırlar. “Her şeyi kaldır” ı seçerseniz, Windows kişisel dosyalarınız dahil olmak üzere her şeyi siler.

İlgili  Windows'ta OneDrive Klasör Korumasını Etkinleştirme

Sadece yeni bir Windows işletim sistemi istiyorsanız, kişisel dosyalarınızı silmeden Windows’u sıfırlamak için “Dosyalarımı sakla” yı seçin. Bir bilgisayarı satarken veya başka birine verdiğinizde “Her şeyi kaldır” seçeneğini kullanmalısınız, çünkü bu kişisel verilerinizi silecek ve makineyi fabrika varsayılan durumuna ayarlayacaktır. Her iki durumda da, bu özelliği kullanmadan önce önemli dosyalarınızın yedeklerinin olduğunu kontrol edin.

"Bu Bilgisayarı Sıfırla" ile Windows'u Sıfırlamak

Her şeyi kaldırmayı seçerseniz, Windows “sürücüleri de temizlemeyi” isteyip istemediğini soracaktır. “Dosyaları kaldır ve sürücüyü temizle” yi seçin ve Windows, silinmiş dosyaların kurtarılamayacağından emin olmak için sürücüleri de silecektir. Bu, bilgisayarı (veya sabit diskini) sattığınızda kullanmak için ideal bir seçenektir.

"Bu Bilgisayarı Sıfırla" ile Windows'u Sıfırlamak

Önyükleme Menüsünden Windows 10 Sıfırlama Sıfırlama

Windows bilgisayarınız düzgün bir şekilde açılmıyorsa, önyükleme seçenekleri menüsünden sıfırlayabilirsiniz. Bu menüye erişmek için çeşitli yollar bulunuyor. Ancak, Windows önyükleme yapamıyorsa bu menü otomatik olarak görünecektir.

Bilgisayarınızı menüden sıfırlamak için Sorun gider > Bu bilgisayarı sıfırla’yı seçin.

"Bu Bilgisayarı Sıfırla" ile Windows'u Sıfırlamak

İşlemler bu kadar basit. Sonrası sadece sürecin bitmesini beklemekten ibaret. Bu süreçte bilgisayarınızın donanım yapılandırmasına bağlı olarak uzun sürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir