Windows

Microsoft Windows 8

Microsoft Windows 8, ilk dokunmatik arayüze odaklı Windows işletim sistemidir ve öncüleri üzerinde büyük kullanıcı arabirimi değişikliklerine sahiptir.

Windows 8 Yayın Tarihi

Windows 8, 1 Ağustos 2012 tarihinde üretime sunuldu ve 26 Ekim 2012 tarihinde yayınlandı.

Windows 8 Sürümleri

Windows 8’in dört sürümü mevcut:

  • Windows 8.1 Pro
  • Windows 8.1
  • Windows 8.1 Enterprise
  • Windows RT 8.1

Windows 8.1 Pro ve Windows 8.1, doğrudan tüketiciye satılan iki sürümdü. Windows 8.1 Enterprise, büyük kuruluşlar için tasarlanmıştı.

Windows 8 ve 8.1 artık satılmamaktadır, ancak bir kopyasına ihtiyacınız varsa, Amazon.com veya eBay‘de bir tane bulabilirsiniz.

Daha önce bahsi geçen Windows 8’in tüm üç sürümü, 32 bit veya 64 bit sürümlerde kullanılabilir.

Önemli: Windows 8’in en yeni sürümü, şu anda Windows 8.1, disk üzerinde satılan ve Windows 8.1’in piyasaya sürüldüğü indirme yoluyla olma eğilimindedir. Windows 8’iniz varsa, Windows Mağazası’ndan ücretsiz olarak Windows 8.1’e güncelleyebilirsiniz.

Daha önce ARM veya WOA üzerinde Windows olarak bilinen Windows RT, özellikle ARM cihazları için üretilmiş Windows 8’in bir sürümüdür. Windows RT, ön kurulum için yalnızca donanım üreticilerine açıktır ve yalnızca onunla birlikte gelen yazılımı çalıştırır veya Windows Mağazası’ndan indirilir.

Windows 8 Güncellemeleri

Windows 8.1, Windows 8’in ilk büyük güncellemesiydi ve 17 Ekim 2013 tarihinde yayınlandı. Windows 8.1 Güncellemesi iki güncellemeye sahiptir. Her iki güncelleme de ücretsizdir ve işletim sisteminde özellik değişiklikleri yanı sıra düzeltmeleri de getirir.

Not: Windows 8 için kullanılabilir bir hizmet paketi yoktur. Windows 8, Windows 8 SP1 veya Windows 8 SP2 gibi Windows 8 için hizmet paketleri yayımlamak yerine, Windows 8’e büyük, düzenli güncelleştirmeler yayımlar.

Windows 8’in ilk sürümü 6.2.9200 sürümüne sahip.

Windows 8 Lisansları

Microsoft veya başka bir satıcıdan, bir indirme veya disk aracılığıyla satın aldığınız herhangi bir Windows 8.1 sürümü standart perakende lisansına sahip olacaktır. Bu, boş bir sürücüde sanal bir makinede veya Windows’un başka bir sürümünde veya başka bir işletim sisteminde, temiz bir yüklemede olduğu gibi kendi bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

İlgili  Microsoft Teams'deki önemli bir güvenlik açığı kapatıldı

Bir bilgisayara önceden yüklenmiş olarak gelen Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 (standart) veya Windows RT 8.1’in herhangi bir kopyası bir OEM lisansıyla birlikte gelir. Bir OEM Windows 8.1 lisansı, işletim sisteminin bilgisayar üreticisi tarafından kurulduğu bilgisayara kullanımını kısıtlar.

Windows 8 Minimum Sistem Gereksinimleri

Windows 8, en az aşağıdaki donanımları gerektirir:

  • CPU: NX, PAE ve SSE2 desteği ile 1 GHz (64 bit sürümler için CMPXCHG16b, PrefetchW ve LAHF / SAHF desteği)
  • RAM: 1 GB (64 bit sürümler için 2 GB)
  • Sabit Sürücü: 16 GB boş alan (64-bit sürümlerde 20 GB ücretsiz)
  • Grafikler: WDDM sürücüsü ile en az DirectX 9 destekleyen bir GPU

Ayrıca DVD sürücüsünü kullanarak Windows 8’i yüklemeyi planlıyorsanız, optik sürücünüzün DVD diskleri desteklemesi gerekecektir.

Bir tablete yüklendiğinde Windows 8 için bazı ek donanım gereksinimleri de vardır.

Windows 8 Donanım Kısıtlamaları

Windows 8’in 32 bit sürümleri 4 GB RAM’e kadar destekler. Windows 8 Pro’nun 64 bit sürümü, 512 GB’a kadar desteklerken, Windows 8’in 64 bit sürümü (standart) 128 GB’a kadar destekler.

Windows 8 Pro, maksimum 2 fiziksel CPU’yu ve Windows 8’in standart sürümünü sadece bir destekler. Toplamda 32 bitlik Windows 8 sürümünde 32’ye kadar mantıksal işlemci desteklenirken, 64 bit sürümlerde 256’ya kadar mantıksal işlemci desteklenir.

Windows 8.1 güncellemesinde hiçbir donanım sınırlaması değiştirilmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir