Windows

Microsoft Windows XP

Microsoft Windows XP, Windows’un son derece başarılı bir sürümüdür. Windows XP işletim sistemi, büyük ölçüde geliştirilmiş arayüzü ve yetenekleri ile, 2000’li yılların başında PC endüstrisinde olağanüstü büyümeye yardımcı oldu.

Windows XP Çıkış Tarihi

Windows XP, 25 Ekim 2001’de yayınlandı.

Windows’un en yeni sürümü 29 Temmuz 2015’te piyasaya sürülen Windows 10‘dur.

8 Nisan 2014, Microsoft’un Windows XP’ye güvenlik ve güvenlikle ilgili olmayan güncellemeler yayınladığı son gündü. İşletim sistemi artık desteklenmezken, Microsoft, kullanıcıların en yeni Windows sürümüne yükseltmelerini önermektedir.

Microsoft Windows XP

Windows XP Sürümleri

Windows XP’nin altı büyük sürümü var, ancak yalnızca ilk ikisi doğrudan tüketiciye satışa sunuldu:

  • Windows XP Professional
  • Windows XP Home
  • Windows XP Media Center Sürümü (MCE)
  • Windows XP Tablet PC Sürümü
  • Windows XP Başlangıç ​​Sürümü
  • Windows XP Home Edition ULCPC

Windows XP artık Microsoft tarafından üretilmiyor ve satılmıyor ancak ara sıra Amazon.com veya eBay’de eski kopyaları bulabilirsiniz.

Windows XP Starter Edition, Windows XP’nin gelişmekte olan pazarlarda satış için tasarlanmış daha düşük maliyetli ve özellik sınırlı bir sürümüdür. Windows XP Home Edition ULCPC (Ultra Düşük Maliyetli Kişisel Bilgisayar), netbook’lar gibi küçük, daha düşük özelliklere sahip bilgisayarlar için tasarlanmış ve yalnızca donanım üreticilerinin önceden yüklemesi için kullanılan yeniden adlandırılan bir Windows XP Home Edition sürümüdür.

2004 ve 2005 yıllarında, piyasa ihlalleriyle ilgili soruşturmaların bir sonucu olarak, Microsoft, Microsoft ve Kore Adil Ticaret Komisyonu tarafından Windows Media Player ve Windows gibi belirli özellikli özellikleri içermeyen alanlarda Windows XP’nin kullanılabilir sürümlerini kullanıma sunma kararı almıştır.  AB’de bu, Windows XP Edition N’de sonuçlandı. Güney Kore’de bu, hem Windows XP K hem de Windows XP KN ile sonuçlandı.

İlgili  Microsoft Teams bu hafta günlük 12 milyon yeni hesaba ulaştı!

ATM’ler, POS terminalleri, video oyun sistemleri ve daha fazlası gibi gömülü cihazlara kurulum için tasarlanan birkaç Windows XP sürümü bulunmaktadır. Daha popüler sürümlerden biri, genellikle Windows XPe olarak adlandırılan Windows XP Embedded’dir.

Windows XP Professional, Windows XP’nin 64-bit sürümündeki tek tüketici sürümüdür ve genellikle Windows XP Professional x64 Edition olarak adlandırılır. Windows XP’nin diğer tüm sürümleri yalnızca 32 bit biçiminde kullanılabilir. Yalnızca Intel’in Itanium işlemcilerinde kullanılmak üzere tasarlanmış Windows XP 64-Bit Edition adlı Windows XP’nin ikinci bir 64-bit sürümü var.

Windows XP Minimum Gereksinimleri

Windows XP, asgari olarak aşağıdaki donanımları gerektirir:

  • CPU: 233 MHz
  • RAM: 64 MB
  • Sabit Sürücü: 1,5 GB boş alan (SP3 yüklü 5GB)
  • Grafik Kartı: 800×600 veya daha fazla çözünürlük desteği

Windows XP Professional x64 Edition, 64 bit işlemci ve en az 256 MB RAM gerektirir.

Windows XP’yi bir CD diskinden kurmayı düşünüyorsanız, bir optik sürücüye de ihtiyacınız olacaktır.

Windows XP Donanım Kısıtlamaları

Windows XP Starter 512 MB RAM ile sınırlıdır. Windows XP’nin diğer 32 bit sürümleri 4 GB RAM ile sınırlıdır. Windows’un 64 bit sürümleri 128 GB ile sınırlıdır.

Fiziksel işlemci limiti Windows XP Professional için 2, Windows XP Home için 1’dir. Mantıksal işlemci sınırı, 32 bit Windows XP sürümleri için 32 ve 64 bit sürümler için 64’tür.

Windows XP Servis Paketleri

En son Windows XP servis paketi, 6 Mayıs 2008’de yayımlanan Service Pack 3 (SP3).

Windows XP Professional’ın 64 bit sürümü için en son servis paketi Service Pack 2’dir (SP2). Windows XP SP2, 25 Ağustos 2004’te yayımlandı ve Windows XP SP1, 9 Eylül 2002’de yayımlandı.

Windows XP’nin ilk sürümü 5.1.2600 sürümüne sahip.

İlgili  Windows 10 ve Xbox Series X için Microsoft DirectX 12 Ultimate geliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir