Windows

Windows 10 2004 Güncellemesi: En İyi 14 Yeni Özellik

Windows 10 2004 Güncellemesi (Mayıs 2020 Güncelleştirmesi), 2020 ilkbaharında uyumlu bilgisayarlar için gelecek olan, beklenen bir sonraki büyük sürümdür.

Bu, bu yıl gelen iki özellik güncellemesinden ilki olacak ve genel kullanımı iyileştirmek ve geliştirmek için yeni birçok özellik getirecek.

Bu yeni sürüm, bilgisayarınızı kullanma şeklinizi büyük ölçüde değiştirecek önemli bir güncelleme olmasa da, çeşitli iyileştirmeler ve optimizasyon, güvenlik ve üretkenlik ile ilgili bazı küçük özellikler içeren küçük bir güncelleme olacak.

Bu yazımızda, Windows 10 2004 güncellemesi sürümü ile kullanılabilen en iyi 14 yeni özelliği ve iyileştirmeyi belirtiyoruz.

Windows 10 2004 Güncellemesi En İyi Özellikler

Bunlar, Windows 10 sürüm 2004 ile gelecek olan en iyi özellikler ve değişikliklerdir:

Bulut indirme ile bilgisayar sıfırlama

Kurtarma sayfasında bulunan “Bu bilgisayarı sıfırla” özelliği, bilgisayarda yerel olarak bulunan dosyayı kullanmak yerine Windows 10’un yeni bir kopyasını doğrudan Microsoft sunucularından indirmenize olanak tanıyan yeni Bulut indirme özelliği ile güncelleştirilmiştir.

Windows 10 Bu Bilgisayarı Sıfırla için Cloud Download Seçeneğini Kullanmak

“Buluttan indirme” seçeneği, şu anda cihazınızda yüklü olan aynı derleme ve sürümü yeniden yükleyecektir.

Metin imleci göstergesi

2020’nin ilk özellik güncellemesinde bulunan başka yeni özellik, metin imlecini istediğiniz zaman, istediğiniz yerde görmenize ve bulmanıza yardımcı olacak bir özellik olan Metin imleci göstergesidir.

Yeni özelliği, yeni “Metin imleci” sayfasında ve “Erişim Kolaylığı” ayarlarında  metin imleci gösterge seçeneğini açarak etkinleştirebilirsiniz.

İlgili  Microsoft Defender ATP için UEFI tarama özelliği geldi

Dosya yedekleme ayarları

Yedekleme ayarları sayfası artık OneDrive’ı kullanarak Masaüstü, Belgeler ve Resimler’deki dosyalarınızı buluta yedekleme seçeneği içeriyor.

Windows 10 Mayıs 2020 Güncelleştirmesi OneDrive Yedekleme Seçeneği

Linux 2 için Windows Subsystem

2004 sürümünden itibaren Windows 10, ELF64 Linux ikili dosyalarını çalıştıran özelliğin en son sürümü olan Linux 2 için Windows Subsystem’i getiriyor.

Bu yeni mimari gerçek bir Linux çekirdeği kullanıyor ve sonuç olarak Linux ikili dosyalarının Windows 10 ve donanım ile etkileşimini geliştiriyor.

Windows 10 IP kamera desteği

Windows 10 2004’teki bir diğer en iyi özellik, geliştiricilerin güvenlik ve makine öğrenimi video analizi çözümleri oluşturmasını kolaylaştırmak için IP kameraları gelen yerel destek.

Yeni destek, ONVIF Profile S uyumlu kamera markaları için TCP / IP özellikli kolay keşif, eşleştirme, yapılandırma ve akışa olanak tanımaktadır.

Sanal masaüstlerini yeniden adlandırma

Farklı görevleri veya projeleri gruplandırmak için sanal masaüstleri kullanıyorsanız, artık her masaüstü için özel bir ad belirleyebilirsiniz.

Masaüstünün başlığını tıklatıp adı değiştirerek sanal masaüstünü yeniden adlandırabilirsiniz. Veya Görev Görünümü’nde masaüstünün küçük resmini sağ tıklatabilirsiniz.

Cortana uygulaması

Windows 10 sürüm 2004’ten başlayarak, Cortana artık işletim sisteminin bir parçası olmayacak. Bunun yerine, Microsoft Store üzerinden güncellenen ve asistanla etkileşim kurmak için metin veya ses girme yeteneğine sahip yeni bir sohbet tabanlı arayüz sağlayan bir uygulama halini alacak.

İsteğe bağlı özellik ayarları

Windows 10 Mayıs 2020 Güncelleştirmesi, aynı anda birden çok isteğe bağlı özellik seçme ve yükleme de dahil olmak üzere İsteğe Bağlı Özellikler ayarlarını daha kullanılabilir hale getirmek için değişiklikler getiriyor.

Ayrıca, bu özellik güncellemesinden başlayarak WordPad, Paint ve Not Defteri artık isteğe bağlı özellikler oluyor. Bu da bunları İsteğe Bağlı Özellikler ayarları sayfasından kaldırabileceğiniz ve tekrar ekleyebileceğiniz anlamına geliyor.

Windows 10 şifresiz deneyim

Oturum açma deneyiminin bir parçası olarak Windows 10, etkinleştirildiğinde Microsoft hesaplarınızı Windows Hello Face, Parmak İzi ile modern kimlik doğrulamasına geçirecek yeni bir Microsoft Hesapları için Windows Hello oturum açmayı iste seçeneği sunuyor. (Bu seçenek, “Oturum Aç” sayfasından ve işletim sistemi genelinde şifre seçeneğini kaldıracaktır.)

İlgili  İşte Windows 10'un yeni Başlat Menüsü ve Dosya Gezgini!

Ayrıca, “Oturum açma seçenekleri” sayfası artık “Gizlilik” bölümünün altında yeniden başlattıktan sonra uygulamaları otomatik olarak yeniden başlatma yeteneğini getiriyor. Bu değişiklik, yeni uygulamaların yeniden başlatılması ayarını kullanarak artık bir yeniden başlattıktan sonra kayıtlı uygulamaların otomatik olarak başlatılıp başlatılamayacağını kontrol edebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Bildirim ayarları

Bu güncelleştirmede, ayrıca bildirim ayarları için yeni ayrıntılandırmalar geliyor. Örneğin, artık bildirim açılır pencereleri söz konusu uygulama için bildirimleri kapatmak veya uygulamanın bildirim ayarlarını açmak için bir satır içi seçenek içermektedir

Veri kullanım ayarları

2004 sürümünden başlayarak,  “Ağ ve İnternet” bölümünden Veri kullanımı sekmesini kaldırılmaktadır. Aynı ayar artık “Durum” sayfasındaki bağlantı kısmından erişilebilir.

Dil ayarları

Dil ayarları yeni özellikler almıyor, ancak birkaç görsel değişiklik getiriyor. Örneğin, mevcut yapılandırmanızı daha kolay anlayabilmeniz için sayfa yeniden tasarlanıyor.

Windows 10 2004: En İyi 15 Yeni Özellik

Bu sayfada artık “Windows ekranı”, “Uygulamalar ve web siteleri”, “Bölgesel biçim”, “Klavye” ve “Konuşma” için hangi dillerin varsayılan olarak yapılandırıldığını hızlı bir şekilde anlamanıza izin veren bir genel bakış bölümü bulunmaktadır.

Bluetooth eşleştirmesi

Bu güncellemeyi yükledikten sonra bir Bluetooth cihazını, Ayarlar uygulamasını açmanıza gerek kalmadan, cihaz algılanır algılanmaz doğrudan bildirim açılır penceresinden eşleştirebilirsiniz.

Windows 10 2004: En İyi 15 Yeni Özellik

Microsoft Defender Antivirüs

Windows 10 sürüm 2004’ten başlayarak Microsoft, Windows Defender ATP yeteneklerini işletim sisteminin ötesine taşıyor ve sonuç olarak, güvenlik özelliğinin adı, çözümün artık bir çapraz olduğunu yansıtacak şekilde “Windows Defender” dan “Microsoft Defender” olarak değişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir