Windows

Windows 10 2004 güncellemesi bazı bilgisayarlarda engellendi

Microsoft, Windows 10 2004 güncellemesi sonucunda neden olan sorunlar yüzünden bazı bilgisayarlara geçici bir engelleme uyguluyor. Bilgisayarınızda 2004 sürümünü yükleyemiyorsanız bilgisayarınız henüz desteklemiyor olabilir.

Microsoft, uyumlu bilgisayarlar için 27 Mayıs 2020’de Windows 10 sürüm 2004 (Mayıs 2020 Güncelleştirmesi) kademeli olarak yaygınlaştırmaya başladı, ancak özellik güncellemesi Aralık 2019’da zaten bitmiş olsa da ve Microsoft o zamandan beri bakım güncellemeleri devam ettirse de şu anda güncellemeyi yalnızca 1909 ve 1903 sürümlerini çalıştıran bilgisayarlarla sınırlandırıyor. Çünkü Mayıs 2020 Güncellemesi hala bazı sorunlara sahip.

Microsoft health dashboard sitesine göre, Windows 10 sürüm 2004‘te en az 10 bilinen sorun var ve bunların tümü Microsoft tarafından araştırılmaktadır. Sonuç olarak etkilenebilecek bilgisayarlar, uyumluluk testleri tamamlanana kadar güncellemeyi alamayacaklar.

Windows 10 2004 Güncellemesi Bilinen Sorunlar

Mayıs 2020 Güncellemesi için bilinen sorunların listesini aşağıda bulabilirsiniz:

  • Birden fazla Bluetooth cihazına bağlanma problemi: Belirli Realtek sürücülerine sahip bilgisayarlar, birden fazla Bluetooth cihazına bağlanamayabilir.
  • Değişken yenileme hızı Intel iGPU’lu cihazlarda beklendiği gibi çalışmıyor: Etkilenen cihazlarda çoğu oyunda VRR etkinleştirilmeyebilir, özellikle DirectX 9 kullanan oyunlar için.
  • Nvidia ekran kartları için eski sürücülerle ilgili sorun: Nvidia ekran kartları (GPU) için sürümü 358.00’ın altında olan sürücüler kullanıyorsanız sorun yaşayabilirsiniz.
  • Thunderbolt dock kullananlar için takarken veya çıkarırken durma hatası: Thunderbolt dock kullanan bilgisayarlar dock yuvasını takarken veya çıkarırken bir durma hatası alabilir.
  • Conexant ISST ses sürücülerine sahip bilgisayarların güncellenmesi sırasında veya sonrasındaki sorunlar: Etkilenen Conexant ISST ses sürücülerine sahip bilgisayarlar hata ile karşılaşabilir veya Windows 10 sürüm 2004 ile ilgili sorunlar yaşayabilir.
  • Bazı Conexant ses sürücülerine sahip bilgisayarların güncellenmesi sırasında veya sonrasındaki sorunlar: Etkilenen Conexant veya Synaptics ses sürücülerine sahip bilgisayarlar mavi ekran hatası alabilir.
  • Her Zaman Açık, Her Zaman Bağlı olan bazı aygıtlarda hatalar veya beklenmeyen yeniden başlatmalar: Birden fazla Her Zaman Açık, Her Zaman Bağlı özellikli ağ kartına sahip bilgisayarlarda sorunlar olabilir.
  • GameInput Redistributable kullanarak uygulama ve oyunlarda mouse algılanmaması: Hem GameInput Redistributable hem de Windows 10, sürüm 2004’ü kullanan uygulamalar ve oyunlar mouse algılama problemi yaşayabilir.
  • Aksfridge.sys veya aksdf.sys mevcut olduğunda aygıtları güncelleme veya başlatma ile ilgili sorunlar: aksfridge.sys veya aksdf.sys dosyasının belirli sürümlerini kullanan uygulama veya sürücü içeren cihazlarda güncelleme veya başlatma sorunları olabilir.
  • Tek tek metin giriş alanları için IME modunu denetlemek amacıyla ImeMode özelliğini kullanma ile ilgili sorunlar: Bazı diller için bazı IME’lerin, belirli uygulamalarda ImeMode özelliğini kullanma konusunda sorunlar olabilir.
İlgili  Windows 10 21H1 Sürümü Yüklü Olup Olmadığını Kontrol Etmek

Bunlar yalnızca ilk günden itibaren bilinen sorunlar. Windows 10 sürüm 2004’ün kullanıma sunulması ve yaygınlaşması ile birlikte bu sorunlar güncellenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir