Windows

Windows 10 Ekim Güncellemesi Şimdi de Eşleşmiş Sürücülerle Problem Yaşıyor

Microsoft’un Ekim 2018 Güncelleme draması büyük ölçüde sona ermiş, ancak hala bir kaç kalıcı hata devam ediyor. Microsoft, bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra eşlenen ağ sürücülerinin bağlantısının kopması gibi  bir sorunu kabul etti. Bu 2019’a kadar düzeltilmeyecek.

Liam Tung, ZDNet‘te bu sorunu ele alıyor:

Microsoft’un Ekim ayının başında Windows 10 1809’un ilk sürümünün yayınlandığı günlerde, BT uzmanları Windows Dosya Gezgini’nin eşlenen ağ sürücülerinin bozuk göründüğünü belirttiğini fark etti.

“Yeni 1809 güncellemesini test etmek ve Windows 2012 dosya sunucularına yapılan tüm eşlenmiş sürücüler, yeniden başlatma veya oturumu kapattıktan sonra bağlantısız (kırmızı x) gösteriyorsa, her şey iyi görünüyor.” 5 Ekim’de bir BT uzmanı yazdı.

“Kullanıcı eşlenmiş sürücüyü açarsa her şey yolunda. Bu, kullanıcının A sürücüsünde bulunan bir dosyayı açması, ancak eşlenen B sürücüsündeki başka bir dosyaya bağlanması durumunda sorunlara neden olur. ”

Eşlenen ağ sürücüleri esas olarak etki alanı ve diğer büyük ağlarda kullanılır, bu nedenle ortalama ev kullanıcısının muhtemelen farkedeceği bir sorun değil.

Microsoft sorunu kabul etti ve bazı önerilen geçici çözümler sağladı. Windows 10 sürüm 1809 durum sayfası “Microsoft bir çözüm üzerinde çalışıyor ve 2019 zaman aralığındaki güncelleştirmeler ile sorunu çözecektir” yazıyor.

Trend Micro ve AMD Radeon Problemleri

Ekim 2018 Güncellemesinin, Microsoft’un da artık kabul ettiği bazı ek sorunları var.

Bu güncellemenin Trend Micro’nun OfficeScan ve Worry-Free Business Security yazılımı ile bir “uyumluluk sorunu” var. Windows’un bu sürümü, antivirüs yazılımının güvenlik için “korumalı bir süreç” kullanmasını gerektiriyor. Bu nedenle, Trend Micro’nun işi zamanında yapması olası değildi. İşletim sistemi güncellemeleri, Trend Micro’nun yama olarak yayınlanmasına kadar bu yazılımı çalıştıran cihazlarda engellenebilir.

AMD Radeon HD2000 ve HD4000 GPU’lu sistemlerde de bir sorun var. Microsoft Edge bu grafik işlemcilerle sistemlerde çalışmayı durdurabilir, kilit ekranı iyi performans göstermeyebilir ve “INVALID_POINTER_READ_c0000005_atidxx64.dll” hata kodunu görebilirsiniz. Microsoft, bu donanımla birlikte bilgisayarda güncellemeleri engelledi ve bir çözüm buldu. AMD artık bu grafik işlemcilerini desteklemiyor, dolayısıyla Microsoft sorunu kendi başına çözmesi gerekecek.

İlgili  Windows 10 20H2, Ekim 2020 Güncellemesi son sürümü test kullanıcıları için yayınlandı

Trend Micro sorunu, Trend Micro’nun hatasıdır. Bu nedenle, Microsoft gerçekten bunun için sorumlu tutulamaz. AMD Radeon sorunu AMD’nin hatası gibi görünüyor – ancak AMD artık bu donanımı desteklemiyor, dolayısıyla Microsoft sorunu kendi başına düzeltmek zorunda kalacak. Bir kez daha bu, “Hizmet Olarak Windows” un zorluklarını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir