Windows

Windows 10 Yapı 18282 (1903) Yeni Özelliklerle Beraber Çıktı

1903 sürümünün bir parçası olarak 13. önizleme sürümü olan Windows 10 1903 Yapı 18282, Windows Insider Programının Fast kanalında kayıtlı cihazlarda kullanıma sunuldu. 

Windows 10, Başlat menüsü, Eylem Merkezi, Windows Update ve daha fazlası için yeni bir light teması, yazdırma seçenekleri ve pek çok yeni ayarı sundu İşte bilmen gereken her şey.

Windows 10 Version 1903 Yapı 18282

Nisan 2019’da 1903 sürümüyle gelmesi beklenen tüm değişiklikler ve geliştirmeler şunlardır:

Yeni Light Tema

Windows 10 Yapı 18282 sürümünden başlayarak, Başlat menüsü, Eylem Merkezi, görev çubuğu vedokunmatik klavye gibi birçok yer için yeni bir ışık (light) teması vardır.

Yeni renk temasını Ayarlar> Kişiselleştirme> Renkler’de ve “Renginizi seçin” açılır menüsünün altındaki Light seçeneğini seçerek kullanılabilir.

Açılır menüyü kullanarak, yeni değişiklikler olmadan hafif bir temayı kullanmaya devam etmenizi sağlayan özel bir seçenek de bulacaksınız.

Ayrıca bu ayar, Ayarlar> Kişiselleştirme> Tema’ya gidip Windows Işık temasını seçerek kullanabileceğiniz yeni bir varsayılan masaüstü duvar kağıdı da sunar.

Başlat Menüsü ve Eylem Merkezi

Başlat menüsündeki gezinme bölmesinin üzerine geldiğinizde, kısa bir süre sonra otomatik olarak genişliyor.

Ek olarak, Eylem Merkezi artık diğer görev çubuklarının sınırları boyunca görülen gölgeyle eşleştirmek için bir gölge sunuyor.

Windows Güncelleme

Yapı 18282 ayrıca Windows Update’e değişiklikler getiriyor. Örneğin, güncellemeleri duraklatma seçeneği artık Ayarlar> Güncelle ve Güvenlik> Windows Güncelleme sayfasında kullanılabilir ve otomatik güncellemeleri devre dışı bırakırken aynı zamanda güncellemeleri ertelemek istediğiniz gün sayısını ayarlayabilirsiniz.

Etkin Saatleri yapılandırabilmenize rağmen, 18282 numaralı yapıyla başlayarak, Windows 10’un bilgisayar etkinliğinize bağlı olarak etkin saatleri otomatik olarak ayarlamasına olanak tanıyan yeni bir seçenek sunar. Yeni seçeneğe “Günlük kullanımım gereği benim için otomatik olarak aktif saatleri ayarla” denir ve Ayarlar> Windows Güncelleme> Etkin saatleri değiştir seçeneğinde kullanılabilir.

İlgili  Windows 10'da Aygıt Sürücülerini Güncelleme Adımları

Yazdırma

1903 gelişiminin ardından, yazdırma ekranı artık ışık temasını destekliyor. Ayrıca, daha kolay tanımlanabilmeleri için yazdırma seçenekleri için simgeler gibi birkaç başka ince ayar da bulacaksınız. Açılır menü ayarlarından bazıları artık bir açıklama satırı içeriyor.

Parlaklık

Bir sonraki büyük güncellemede, Windows 10 ayrıca bir şarj cihazından pil gücüne geçerken ekranın parlaklaşmasını önlemek için parlaklık davranışını değiştiriyor.

“Bir kişi ekran parlaklığını ayarlarsa, bu parlaklık artık tercih edilen parlaklık olarak bir şarj cihazına bağlı olarak hatırlanacak.”

Ekran Alıntısı ve Taslak

Bu önizlemeden başlayarak, pencerenin ekran görüntüsünü almak için yeni bir seçenek bulacaksınız.

Windows 10 Version 1903 Yapı 18282 İndir

Güncelleme hemen Windows Insider Fast Ring ile kullanılabilir. Önizleme yapısı cihazınıza otomatik olarak indirilir ve yüklenir, ancak güncellemeyi her zaman Ayarlar> Güncelle ve güvenlik> Windows Update ve Güncellemeleri kontrol et düğmesini tıklayarak alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir