Windows

Windows Update Nedir?

Windows Update, Windows işletim sistemi ve diğer Microsoft yazılımları için hizmet paketleri ve yamalar gibi güncellemeleri sağlamak için kullanılan ücretsiz bir Microsoft hizmetidir.

Windows Update, birçok donanım aygıtlarının sürücülerini güncellemek için de kullanılabilir.

Yamalar ve diğer güvenlik güncellemeleri, her ayın ikinci salı günü Windows Update aracılığıyla rutin olarak yayınlanır – buna Salı Güncellemesi adı verilir. Ancak Microsoft diğer günlerde de acil durum düzeltmeleri için güncelleme yayınlayabiliyor.

Windows Update Ne İçin Kullanılır?

Windows Update, Microsoft Windows ve diğer bazı Microsoft programlarını güncel tutmak için kullanılır. Güncellemeler genellikle, Windows’u kötü amaçlı yazılımlardan ve kötü amaçlı saldırılardan korumak için özellik geliştirmeleri ve güvenlik güncellemeleri içerir. Windows Update hizmetini kullanarak bilgisayara yüklenen tüm güncellemeleri gösteren güncelleme geçmişine erişmek için de kullanabilirsiniz.

Windows Update’e Nasıl Erişilir?

Windows Update’e nasıl eriştiğiniz, kullandığınız Windows işletim sistemine göre değişir:

  • Windows 10: Başlat Menüsü’nde bulunan Sistem Ayarları’nın içerisinde yerleşik durumdadır.
  • Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista: Windows güncelleştirmesi Denetim Masası uygulaması içerisinde yer almaktadır.
    • Windows Güncelleştirmesi ayrıca, Çalıştır iletişim kutusundan (Windows Tuşu + R) control /name Microsoft.WindowsUpdate komutunu çalıştırarak da erişilebilir
  • Windows XP, 2000, ME, 98: Windows Update’e Internet Explorer üzerinden Windows Update web sitesinden erişilebilir.

Windows Update Nasıl Kullanılır?

Windows Update’i Denetim Masası uygulamasında açın (veya Windows’un eski sürümlerindeki Windows Update web sitesine gidin). Belirli bilgisayarınıza uyarlanmış mevcut güncellemelerin listesi gösterilir.

Yüklemek istediğiniz güncellemeleri seçin ve güncellemeleri indirmek ve yüklemek için verilen talimatları izleyin. İşlemin çoğu tamamen otomatiktir ve sizin tarafta sadece birkaç işlem gerektirebilir veya güncellemeler yüklenip tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız istenir.

Windows Update Hangi Sürümlerde Kullanılabilir?

Windows 98’den beri tüm Windows işletim sistemleri Windows Update’i kullanabilir. Yani Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanabilirsiniz.

İlgili  Windows Güncellemelerinin Türleri

Not: Windows Update, Microsoft dışındaki diğer yazılımlarınızın çoğunu güncellemez. Bu programları kendiniz güncellemeniz veya sizin için ücretsiz bir yazılım güncelleyici programı kullanmanız gerekir.

Windows Update’in Eski Sürümleri

Kritik Güncelleştirme Bildirimi aracı (daha sonra Kritik Güncelleştirme Bildirimi Yardımcı Programı olarak yeniden adlandırıldı), Microsoft’un Windows 98 sürümü etrafında piyasaya sürdüğü bir araçtır. Arka planda çalışır ve Windows Update aracılığıyla kritik bir güncelleştirme olduğunda kullanıcıya bildirir.

Bu araç Windows Me ve Windows 2003 SP3’te bulunan Otomatik Güncelleştirmeler tarafından değiştirildi. Otomatik Güncelleştirmeler, güncelleştirmelerin bir web tarayıcısından geçmesine gerek kalmadan yüklenebilmesini sağlar ve güncelleştirmeleri Kritik Güncelleştirme Bildirimi aracından daha az sıklıkta denetler.

Windows Update Hakkında Daha Fazla Bilgi

Windows Vista’dan bu yana güncellemeler, bir bildirim dosyası, Microsoft Update Manifest dosyası veya güvenlik kataloğu dosyasını belirtmek için .MANIFEST, .MUM veya .CAT dosya uzantısına sahip olabilir.

Windows Update’i kullanmak istemiyorsanız, Windows güncellemelerini indirebilen ve yükleyebilen üçüncü taraf programlar bulunmaktadır. Bazı örnekler arasında Windows Update Downloader (WUD), Autopatcher ve Portable Update bulunur.

Windows Update, müzik ve uygulamaları indirmek için kullanılan Windows Mağazası ile aynı yardımcı program değildir.

Windows Update bazı aygıt sürücülerini güncelleyebilmesine rağmen, Microsoft tarafından sağlanmayan pek çok şey vardır. Bunlar, bir ekran kartı sürücüsünden, gelişmiş bir klavye için sürücüye kadar her şeyi içerebilir. Bu durumda, bunları kendinizin güncellemesi gerekmektedir. Windows Update kullanmadan sürücüleri indirmenin ve kurmanın gerçekten kolay bir yolu, ücretsiz bir sürücü güncelleyici aracıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir