Yazılım

Artık PDF görüntülemek için Firefox kullanabilirsiniz

Popüler internet tarayıcılarından biri olan Mozilla Firefox artık Windows 10 bilgisayarınızda PDF görüntülemek için yerleşik bir okuyucuya sahip.

Bunun sayesinde bilgisayarınızda kaydedilenlerin yanı sıra internet üzerindeki PDF belgelerini görüntülemek için de Firefox’u kullanabilirsiniz.  Bununla birlikte artık Windows 10 bilgisayarınızda PDF görüntülemek için varsayılan okuyucularda Firefox’u seçebilirsiniz.

Bu özellik, Mozilla geliştirici ekibine göre Firefox 78 sürümüyle birlikte geliyor.

Varsayılan PDF Görüntüleyici Firefox

Firefox’u Windows 10 bilgisayarınızda PDF dosyalarını açmak için varsayılan uygulama olarak ayarlama özelliği üzerinde uzun süredir çalışılıyordu. Bu, bir süredir birçok Firefox kullanıcısı için bir sorundu ve bunu siz de fark etmiş olabilirsiniz.

Bir PDF dosyasını masaüstünüzden açmaya çalıştığınızda, dosya her zaman Chrome’da mı yoksa başka bir tarayıcıda mı açılsın uyarısı veriyordu. Firefox yüklü olsa bile aynı uyarı gelebiliyordu.

Bu nedenle, Windows 10’da PDF belgelerini görüntülemek için varsayılan aracı ayarlamak istediğinizde, Firefox bu uygulamalar listesinde görünmüyordu. Ancak yeni Chromium tabanlı Edge ve Chrome gibi tarayıcılar bu işlemi uzun süredir yapıyorlardı.

Ancak şimdi Mozilla, Windows 10 kullanıcılarının bu anlamda değişiklik talebini duydu ve cevapladı. 78. sürümden başlayarak, varsayılan PDF görüntüleyicinizi Firefox olarak ayarlayabilirsiniz.

Bu değişiklik Firefox’un en son sürümüne yükseltme işlemini yapan kullanıcılar tarafından kullanılabilir durumda.

Varsayılan PDF görüntüleyici olarak Firefox’u seçme konusunda ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanarak düşüncelerinizi paylaşabilir veya soru sorabilirsiniz.

İlgili  Windows'da PDF dosyası oluşturmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir