Bilim

SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu ile kenetlenmesi nasıl izlenir?

Dün akşam SpaceX, şirketin yeni Dragon uzay aracında NASA için uzaya ilk insan mürettebatını göndermeyi başlattı, ancak görev henüz bitmedi.

SpaceX’in aracındaki iki yolcu, NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley, yaklaşık olarak tam bir gün yörüngede geçirdikten sonra, bu akşam Uluslararası Uzay İstasyonu‘na yanaşmaya çalışacaklar.

SpaceX’in Dragon aracı, ISS’ye yaklaşmasına ve ardından mevcut bir kenetlenme noktasına kenetlenmesine yardımcı olmak için bir dizi sensör ve kamera kullanan otomatik bir kenetlenme sistemine sahip. Crew Dragon bu tekniği geçen yıl SpaceX’in mürettebatsız ISS’ye aracın test versiyonunu gönderdiği zaman başarılı bir şekilde test etti. Ancak bu kez Crew Dragon çok değerli kargo taşıyor.

Dragon, Bob Behnken ve Doug Hurley’i kendi başına istasyona götürebilirken, iki astronot ISS’ye yaklaştıklarında elle kontrol etmeyi planlıyorlar. İstasyondan 220 ila 170 metre uzakta bir yerde mürettebat, aracın içindeki dokunmatik ekran arayüzünü kullanarak kapsülü manuel olarak uçurmaya çalışacak. İşleri bittikten sonra, otomatik sistem tekrar aktif hale gelecek ve Crew Dragon istasyona ulaşmak için geri kalan işleri yapacak.

Tüm etkinlikler NASA’nın canlı yayın akışında yayınlanacak.

İlgili  SpaceX’in Bugünkü İnsanlı Görevi Canlı Nasıl İzlenir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir