Connect with us

Arama yapın

Apple

iPhone’da Çalışmayan Kişisel Erişim Noktası’nı Düzeltebilirsiniz

iPhone'da Çalışmayan Kişisel Erişim Noktası'nı Düzeltebilirsiniz
Kişisel Erişim Noktası Sorunu

iPhone Kişisel Erişim Noktası özelliği, telefonunuzun internet bağlantısını yakındaki diğer cihazlarla paylaşabilen bir Wi-Fi’ye dönüştürür. Normalde Kişisel Erişim Noktası’nı kullanmak, Ayarlar uygulamasına gidip özelliği açmak kadar basittir. Ancak bazı kullanıcılar Kişisel Erişim Noktası’nın kaybolduğunu görebilirler. İşte bunu düzeltmenin 8 yolu!

iPhone Çalışmayan Kişisel Erişim Noktası Problemi için En Kolay 8 Çözüm Yolu!

iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

Bu hemen hemen her sorun giderme durumunda yapmanız gereken ilk adımdır. Yeniden başlatma genellikle basit sorunları düzeltir.

iPhone’unuzu yeniden başlatmak için, ana ekran düğmesi ve uyku/uyandırma düğmelerine aynı anda Apple logosu ekranda belirene kadar basılı tutun ve bırakın.

Hücresel Ayarlarını Deneyin

Bazen Kişisel Erişim Noktası menüsü, Ayarlar uygulamasındaki ana ekrandan kaybolduğunda, başka bir yerde hala mevcut oluyor.

 1. Ayarları açın.
 2. Hücresel’e dokunun.
 3. Kişisel Erişim Noktası’na dokunun.
 4. Kişisel Erişim Noktası kaydırıcısını açık / yeşil olarak hareket ettirin.
 5. Ana Ayarlar ekranına geri dönün ve Kişisel Erişim Noktası’nın, Hücresel ve yukarıdaki Bildirimler’in altında listelenmiş olduğunu görebilirsiniz. Eğer öyleyse, sorun çözüldü demektir. Değilse, sonraki adımı deneyin.

Ayrıca hücresel bağlantınızı açıp kapatabilirsiniz. Bunu yapmak için, Kontrol Merkezi’ni açın ve telefonunuzu Uçak Moduna getirin, ardından Uçak Modunu kapatın.

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Bazı durumlarda, telefonunuzun hücresel ve Wi-Fi ağlarına erişimini kontrol eden ayarlarla ilgili bir sorun nedeniyle Kişisel Erişim Noktası kaybolmuş olabilir (OS yükseltme veya jailbreak sırasında yanlışlıkla değiştirilmiş olabilir). Bu ayarların sıfırlanması yardımcı olabilir:

 1. Ayarlar’a dokunun.
 2. Genel’e dokunun.
 3. En sonuna kadar aşağı kaydırın ve Sıfırla’ya dokunun.
 4. Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun.
 5. Açılır pencerede, Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun.
İlgili  Windows 10 20161 güncellemesi Geliştirici Kanalı için yayınlandı

iPhone’unuz yeniden başlatılacak. Açılış işlemi bittiğinde, Kişisel Erişim Noktası seçeneği için ana Ayarlar ekranını kontrol edin. Orada değilse, sonraki adıma geçin.

Telefon Adını Kontrol Edin

Tüm iPhone’ların bir ismi vardır. Genellikle “Ahmet’in iPhone’u” gibidir. İster inanın ister inanmayın, bazen Kişisel Erişim Noktası’nın görünüp görünmeyeceğini etkileyebilir. Telefonunuzun adını değiştirdiyseniz, telefonunuzu açtıktan sonra:

 1. Ayarlar’a dokunun.
 2. Genel’e dokunun.
 3. Hakkında’ya dokunun.
 4. İsim menüsüne bakın. İsim beklediğinizden farklıysa Ad’a dokunun.
 5. İsim ekranında, mevcut adı silmek ve eski olanı yazmak için X öğesine dokunun.

Ana Ayarlar ekranında Kişisel Erişim Noktası yoksa, sonraki adıma geçin.

Varsa Operatör Ayarlarını Güncelleyin

Apple, iOS’un yeni sürümlerini yayınladığı sıklıkta olmamasına rağmen, zaman zaman operatörünüz, iPhone’unuzun ağ ile çalışmasına yardımcı olacak ayarların yeni sürümlerini yayınlar. En son ayarlara güncellenmesi Kişisel Erişim Noktası’nın kaybolmasına neden olabilir. Yeni operatör ayarlarını kontrol etmek için:

 1. Ayarlar’a dokunun.
 2. Genel’e dokunun.
 3. Hakkında’ya dokunun.
 4. Güncellenmiş ayarlar mevcutsa, ekranda bir uyarı görüntülenir. Talimatları takip edin.

APN Ayarlarını Güncelleyin

Şimdiye kadarki tüm adımlar işe yaramadıysa, işler kesinlikle zorlaşıyor.

Telefonunuzun APN’si veya Erişim Noktası Adı, hücresel ağlara nasıl bağlanacağını anlamasına yardımcı olur. APN ayarlarını değiştirmek bazen problemi çözebilir.

 1. Ayarlar’a dokunun.
 2. Çalışmakta olduğunuz iOS sürümüne bağlı olarak Hücresel (veya Hücresel Veri Ağı) öğesine dokunun.
 3. Hücresel Veri menüsüne bakın. APN alanında herhangi bir metin varsa, not alın. Orada hiçbir şey yoksa, 5. adıma geçin.
 4. Kişisel Erişim Noktası menüsüne gidin. APN alanına not aldığınız metni girin.
 5. Hücresel Veri menüsünde hiçbir şey olmamışsa, Kişisel Erişim Noktası bölümüne gidin ve APN, Kullanıcı adı ve Şifre alanlarında istediğiniz metni girin.
 6. Ana Ayarlar ekranına geri dönün ve Kişisel Erişim Noktası için kısa bir süre bekleyin.
İlgili  Windows 10'a Apple Spotlight benzeri bir başlatıcı geliyor

Yedeklemeden Geri Yükleyin

Yukarıdaki adımlar hiç bir işe yaramadıysa, daha ciddi bir adımın zamanı geldi: yedeklemeden geri yükleyin. Bu, iPhone’unuzda bulunan tüm verileri ve ayarları silip eski bir sürümle değiştirir. Unutmayın: Yedeklemediğiniz herhangi bir şey bu süreçte kaybolacaktır, bu yüzden başlamadan önce kaydedilmesi gereken her şeye mutlaka kaydedin.

Bu işlemle ilgili tüm ayrıntılar için iPhone’u Yedekten Geri Yükle‘ye bakın.

Apple ile İletişime Geçin

Eğer bu adıma kadar geldiyseniz ve hala Kişisel Erişim Noktanız yoksa, kendi başınıza çözebileceğinizden daha karmaşık bir probleminiz var demektir. Bu noktada en iyisi, doğrudan Apple‘dan yardım almaktır. Uzman yardım için en yakın Apple Mağazasına gitmeyi deneyin.

Not: Bu makale 20.09.2018 tarihinde yayınlanmış ve 07.06.2020 tarihinde güncellenmiştir.

Yorum yaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

Benzer Yazılar

Cloud

Zoom’da toplantı oluşturma ile arkadaşlarınızla veya iş toplantılarınız için evden çalışırken görüntülü görüşmeler başlatabilirsiniz. İlgili  iPhone'da El Fenerini Kullanmak

Windows

Microsoft Windows 7, şimdiye kadar yayınlanan Windows işletim sistemlerinin en başarılı sürümlerinden biridir. İlgili  Apple Hesabı Olan Apple ID Nasıl Oluşturulur?

Ne Nedir?

PPTX nedir diye soracak olursanız; .PPTX uzantısına sahip olan bu dosya, Microsoft PowerPoint tarafından oluşturulan Microsoft PowerPoint Open XML (PPTX) dosyasıdır. İlgili  Windows 10...

Cloud

Zoom ekran paylaşımı ile görüşme sırasında masaüstünüzü tüm katılımcılarla kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz. İlgili  Windows 10 20161 güncellemesi Geliştirici Kanalı için yayınlandı