Windows

Windows 10 Güvenli Modda Nasıl Başlatılır?

Windows 10 Güvenli Mod, işletim sistemini minimum düzeyde sistem dosyaları ve aygıt sürücüleri ile yükler. Güvenli Modda, başlangıç ​​programları, eklentiler gibi bir çok işlem çalışmaz. Sorunları gidermemiz gerektiğinde genellikle Güvenli Mod’da başlatırız. Bu yazı, Güvenli Mod’da Windows 10’un nasıl  başlatılacağını size gösterecektir.

Windows 10’u Güvenli Modda başlatma

Windows 10‘u Güvenli Mod’da önyüklemenin üç kolay yolu vardır:

  1. Shift’e basın ve ardından Yeniden Başlat’a tıklayın
  2. Güncelleştirme ve Güvenlik’te Kurtarma bölümünü açın ve Şimdi yeniden başlat’a tıklayın.
  3. MSConfig veya Sistem Yapılandırma Yardımcı Programını kullanın ve Güvenli önyükleme ve Minimal seçenekleri ayarını seçin ve yeniden başlatın.

Şimdi bunları detaylı inceleyelim.

1- Gelişmiş Başlangıç ​​Seçeneklerini Kullanma

Windows 10’u Güvenli Mod’a yüklemenin en kolay yolu, Shift tuşuna basıp Yeniden Başlat’a basmak olacaktır. Bu, Windows 10 bilgisayarınızı Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri ile yeniden başlatır.

Windows 10 güvenli modda nasıl başlatılır?

Alternatif olarak, Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma’yı açın. Gelişmiş başlatma altında, Şimdi yeniden başlat’a tıklayın.

Windows 10 güvenli modda nasıl başlatılır?

Belirtilen iki yöntemden herhangi birini seçtiğinizde Windows 10 bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Windows 10 güvenli modda nasıl başlatılır?

Devam etmek için Sorun giderme tıklayın.

Şimdi Windows 10’daki Gelişmiş Başlangıç seçeneklerinde belirtilen adımları izleyin. Sorun giderme -> Gelişmiş Seçenekler> Başlangıç Ayarları> Yeniden Başlat> 4 No’lu tuşa basabilirsiniz.

Adımları doğru bir şekilde takip ettiyseniz, Güvenli Mod’u etkinleştirebileceğiniz yerden Başlangıç Ayarları ekranına ulaşacaksınız.

Windows 10 güvenli modda nasıl başlatılır?

4’e basın, bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve Güvenli Mod’a girecektir. Ağ ile Güvenli Modda yeniden başlatmak için 5’e basın. Komut İstemi ile Güvenli Modda yeniden başlatmak için 6’ya basın.

Windows 10 güvenli modda nasıl başlatılır?

Sol alt ve sağ taraflarda Güvenli Mod filigranlı siyah bir masaüstü göreceksiniz.

2- Sistem Yapılandırma Yardımcı Programını Kullanma

Diğer basit yol, yerleşik Sistem Yapılandırma Yardımcı Programını kullanmaktır. Win + X Menüsü’nden, Çalıştır kutusunu açın, msconfig yazın ve Enter’a basın.

İlgili  Windows 10 Uçak Modu Kapanmıyor Problemi Çözümü

Önyükleme sekmesinin altında Güvenli önyükleme ve Minimal seçeneklerini işaretleyin. Uygula / Tamam’a tıklayın ve çıkın. Yeniden başlatıldığında, bilgisayarınız doğrudan Güvenli Mod’a girecektir.

Windows 10 güvenli modda nasıl başlatılır?

Artık Güvenli Modda çalışabilirsiniz.

Çıkmadan önce, msconfig dosyasını açmayı ve Güvenli Önyüklemenin onay kutusunun işaretini kaldırmayı, Uygula / Tamam’ı ve ardından Yeniden Başlat öğelerini tıklamayı unutmayın, böylece yeniden başlatma sırasında bilgisayarınız tekrar güvenli modda önyükleme yapmaz – bunun yerine masaüstünüze önyükleme yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir