Windows

Windows’da PDF dosyası oluşturmak

PDF dosyası oluşturmak istiyorsanız eğer bu yazımız ile Windows işletim sistemlerinde basit adımlarla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

PDF dosyaları, Word gibi dosyalarınızı başkalarıyla paylaşmak istediğinizde son derece kullanışlı olabilir. Windows, macOS, Linux, iOS ve Android için ücretsiz PDF görüntüleyiciler bulunmakta ve PDF dosyaları, hangi cihazda görüntülerseniz görüntüleyin her zaman formatları aynı kalacaktır. Daha da iyisi, zaten sahip olduğunuz araçları kullanarak Windows’taki diğer belgelerden hızlı bir şekilde PDF’ler oluşturabilirsiniz.

İlgili  En İyi ve Ücretsiz 7 PDF Düzenleyicisi

Windows’ta Word’den, web sitelerinden, resimlerden veya başka herhangi bir şeyden PDF dosyası oluşturmak son derece kolaydır.

Windows 10’un yazdırma özelliğini kullanarak PDF dosyası oluşturmak

Windows 10, belgeleri PDF’e dönüştüren ve zaten yüklü olan bir yazdırma sürücüsüne sahip durumda. Kullanması da çok kolay. Yapmanız gereken tek şey belgeyi yazdırmaya çalışmak ve ardından yazıcınız olarak PDF seçeneğini seçmektir. Belge diyoruz ama PDF’e, yazdıracağınız her şeyi (metin dosyaları, resimler, web siteleri, Office belgeleri vs) dönüştürebilirsiniz.

Bizim örneğimiz, metin dosyasından bir PDF oluşturmak olacak. Bu, varsayılan Windows Yazdırma penceresini kullanarak size göstermenin basit bir yolu. Yazdırdığınız uygulamaya bağlı olarak biraz farklı görünebilir, ancak kaynak ne olursa olsun işlem neredeyse aynı olacaktır.

Kullandığınız uygulamada “Yazdır” komutunu seçerek başlayın.

PDF dosyası oluşturmak

PDF dosyası oluşturmak

Daha sonra yazıcıyı seçmeniz gerek. PDF yazıcısını seçtiğinizde, devam edin ve belgeyi yazdırın.

PDF oluşturmak

PDF oluşturmak

Yazdırdığınızda Windows yeni .PDF’nizi adlandırıp kaydetmek için standart bir Farklı Kaydet penceresi açacaktır. Bu ekranda PDF için bir isim ve kaydetme konumu seçtikten sonra “Kaydet” düğmesine basın.

Windows'da PDF Dosyası Oluşturmak

İşte bu kadar. Artık PDF dosyasını oluşturdunuz.

Windows'da PDF Dosyası Oluşturmak

Birden fazla fotoğrafı tek bir PDF’te birleştirmek

Size başka bir ipucu daha verelim. Tek bir PDF belgesinde birleştirmek istediğiniz bir dizi fotoğraf veya belge varsa, bunu doğrudan Dosya Gezgini’nden yapabilirsiniz.

Birleştirmek istediğiniz tüm dosyaları seçin, herhangi birine sağ tıklayın ve ardından içerik menüsünden “Yazdır” komutunu seçin.

Windows'da PDF Dosyası Oluşturmak

Not: Fotoğraflarınızın Dosya Gezgini’nde görünme sırası, PDF’de görünecekleri sıradır. Bunları farklı bir sırayla istiyorsanız, fotoğrafları birleştirmeden önce yeniden adlandırın.

Ardından, mevcut yazıcı listesinden “Microsoft Print to PDF” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun ve ardından PDF bilgisayarınızda kaydetmek için “Yazdır” a tıklayın.

Windows'da PDF Dosyası Oluşturmak

Word’den PDF’e dönüştürme

Microsoft Word dosyanız varsa eğer ve bunu PDF dönüştürmek istiyorsanız bu işlem de çok kolay durumda.

Word dosyanız açıkken, sekmelerdeki “Dosya” menüsüne tıklayın.

Windows'da PDF Dosyası Oluşturmak

Açılan kenar çubuğunda, “Farklı Kaydet” komutunu tıklayın.

Windows'da PDF Dosyası Oluşturmak

Şimdi, tek yapmanız gereken dosyanıza bir isim vermek, açılır menüden “PDF” yi seçip “Kaydet” düğmesine tıklamak.

Windows'da PDF Dosyası Oluşturmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir