Android

10 Milyon’dan Fazla Android Kullanıcısı Sahte Güncelleme Uygulaması Kurdu

Son açıklamanan CSIS Security Group’un raporuna göre Samsung Android telefonlar için güncelleme vaat eden sahte bir uygulama 10 milyondan fazla kullanıcı tarafından yüklenmiş durumda.

“Updates of Samsung” adlı uygulama, kullanıcılara Android cihaz yazılımı güncellemelerine olanak sağladığını ancak yükledikten sonra güncellemeleri indirmek için para isteyen bir reklam grubuna yönlendiriyor.

Sahte Samsung Güncelleme Uygulaması

Maalesef uygulama Google Play Store‘da hala yayınlanıyor ve güvenlik araştırmacısı Aleksejs Kuprins, Google’la bağlantı kurmak için iletişime geçtiğini söylüyor.

CSIS’in raporunda reklam göstermenin yanı sıra, uygulama Samsung güncellemesini 34,99 dolara indirmek için de yıllık bir abonelik teklif ediyor. Ancak, ödeme Google Play abonelikleri ile gerçekleştirilmemekte. Kredi kartı numaranızı yazmanız ve siteye güvenmeniz gerekiyordu. Ayrıca, sahte uygulama da herhangi bir SIM kilidini 19.99 $ için açtığı da iddia ediliyor.

Bunun gibi sahte Android uygulamaları sadece sizi dolandırmakla kalmaz, aynı zamanda veri toplayarak gizliliğinizi riske sokar. Google’ın, bu çöp uygulamayı silmek için Play Store’da ki denetimleri hızlandırması gerekiyor.

İlgili  iOS 12.1 Bugün Çıkıyor! İşte Yenilikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir