Windows

Windows 10 Yapı 18932 (2004) Yeni Özelliklerle Beraber Çıktı

Windows 10 2003 (Yapı 18932)’ün yeni önizlemesi yeni gözle kontrol özellikleri, bildirim merkezi değişiklikleriyle ve işletim sistemi düzeltmeleriyle birlikte geldi.

2003 sürümünün bir parçası olarak önizleme sürümü olan Windows 10 2003 Yapı 18932, Windows Insider Programının Fast kanalında kayıtlı cihazlarda kullanıma sunuldu.

Windows 10 build 18932, yeni gözle kontrol özellikleri, ekran okuyucusu ve büyüteç için özellikler getiriyor. Ek olarak bu sürüm ile bildirimleri daha kolay kontrol edebilmemiz için yeni değişiklikler geliyor.

İşte bilmeniz gereken her şey.

Windows 10 Sürüm 2003 Yapı 18932

Nisan 2020’de 2003 sürümüyle gelmesi beklenen tüm değişiklikler ve geliştirmeler şunlardır:

Gözle Kontrol

Windows 10 Yapı 18932’den itibaren, Gözle Kontrol özelliği (cihazları göz ile kontrol etmenizi sağlayan özellik) birkaç yenilik geliyor:

Sürükle ve Bırak

Artık Gözle Kontrol ile sürükle bırak özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Sistem

Geliştiriciler artık Windows Topluluk Araç Seti’ndeki açık kaynaklı Etkileşim Kitaplığı’nı kullanarak özel bakış özellikli uygulamalar oluşturabilir.

Ayarlar

Gözle Kontrol ayarları sayfası güncellendi. Gelen değişikliklerden bazıları, yeni özelliklerin bazılarının etkinleştirilmesini ve sistemin göz hareketlerine ne kadar duyarlı olduğunu değiştiren sayısal değerlerin daha iyi kontrol edilmesini içermektedir.

Windows 10 Gözle Kontrol Seçenekleri

Erişilebilirlik

Diğer erişilebilirlik geliştirmelerinin bir parçası olarak, bu yeni sürüm ile Ekran Okuyucusu ve Büyüteç uygulamaları için de değişiklikler geldi:

Ekran Okuyucusu

Ekran Okuyucusu şimdi otomatik olarak web sayfalarını ve e-postaları okumaya başlamaktadır. Özellik bir web sayfası veya e-posta tespit ettiğinde, başlangıçtan itibaren okuyarak çalışmaya başlar. Ek olarak, Ekran Okuyucusu Outlook’ta veya Windows Posta uygulamalarında açıldığında e-postaları otomatik olarak okumaya başlamaktadır.

İlgili  Windows 10 1909 Kasım Güncellemesi için KB4540673 Yayınlandı
Büyüteç

Metin boyutlandırma seçeneklerine ek olarak koyu tema desteği de eklendi.

Bildirimler

Windows 10 Yapı 18932, bildirim ayarları için yeni geliştirmeler içeriyor. Örneğin Bildirim mesajı, artık o uygulamaya ilişkin bildirimleri kapatmak veya uygulamanın bildirim ayarlarını açmak için bir satır içi seçenek içeriyor. Uygulamanın bildirim ayarlarında, ayarların etkisini anlamanıza yardımcı olacak resimler bulabilirsiniz.

Windows 10 2003 - Bildirim Ekranı

Artık tüm bildirimleri, Bildirim ve İşlem Ayarları’ndaki yeni bir üst düzey seçeneğiyle sessize alabilirsiniz. Bildirimleri yönetmek için Eylem Merkezi’nin üstüne yeni bir doğrudan bağlantı seçeneği eklendi.

Artık uygulamaları hızlı bir şekilde bulmak ve ayarlarını değiştirmek için uygulamaların en son bildirim gönderdiği listeyi sıralayabilirsiniz.

Telefonunuz

İşletim sistemine özgü değişikliklerin yanı sıra, bu sürüm ile ayrıca Telefonunuz uygulamasının, tek dokunuşla dokunma özelliğini kullanma ve ekran yansıtma özelliği için bildirimlerle entegrasyon özelliği içeren yeni bir sürümü de geliyor.

Dokunma işlevselliğini etkinleştirme

Bu yeni sürümde, artık tek dokunuşla dokunma ve uzun basarak telefon ekranınızla etkileşime girebilirsiniz.

Bildirimler Entegrasyonu

Bu sürümden itibaren telefon ekranı özelliği Bildirimler ile bütünleşiyor. Telefon ekranı özelliği yapılandırılmışsa, bildirimleriniz yansıtma oturumunda açılarak klavyeniz ve farenizle etkileşime geçmenizi sağlamaktadır.Telefonunuz Uygulaması ile Android Bildirimleri

Ek Değişiklikler

Bu sürümde, varsayılan dizine alınmış konumdaki büyük kod tabanlarını derlerken ve senkronize ederken sistem performansını iyileştirmek için Windows 10, .git, .hg, .svn, .Nuget gibi genel geliştirici klasörlerini hariç tutmak için dizin oluşturma davranışını güncelliyor.

Windows Ink Workspace, küçük değişiklikler sayesinde artık daha hızlı açılmaktadır.

Buna ek olarak 18932’den itibaren Microsoft, ayarları eşitleme altyapısı için daha iyi ve daha güvenilir bir motora yükseltme işlemi başlatıyor ve sonuç olarak, bu özellik değişiklikler tam olarak bulutta yapılıncaya kadar beklendiği gibi çalışmayabilir.

Microsoft, 18932’deki tüm geliştirme, düzeltmeler ve bilinen sorunları buradaki sayfasında listelemektedir.

İlgili  Windows 10 için FreeSync Monitörlerde G-Sync Etkinleştirmek

Windows 10 Version 2003 Yapı 18932 İndir

Güncelleme hemen Windows Insider Fast Ring ile kullanılabilir. Önizleme yapısı cihazınıza otomatik olarak indirilir ve yüklenir, ancak güncellemeyi her zaman Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik> Windows Update ve Güncellemeleri denetle düğmesini tıklayarak alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir