Eposta

Unutulan Gmail Şifresi Nasıl Kurtarılır?

Şifre yöneticisi kullanmıyorsanız eğer karmaşık şifrelerin hatırlanması oldukça zor olabilir. Gmail şifrenizi unuttuysanız aynı şifreyi gerçekten kurtaramazsınız, ancak şifrenizi sıfırlayarak hesabınızı kurtarmanız yeterince kolaydır.

En eski hizmetlerinden biri olan Gmail, Google için köşe taşı olmaya devam ediyor. Eğer şifrenizi unuttuysanız sıfırlamak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Gmail’in Standart Kurtarma Prosedürü

Gmail kimliğinizi doğrulamak ve şifrenizi kurtarmak (veya sıfırlamak) için birkaç farklı yolu var.

Şifre kurtarma işlemini başlatmak oldukça kolaydır: Gmail oturum açma sayfasındaki “şifremi unuttum” bağlantısını tıklamanız yeterli. Daha sonra hatırlayabileceğiniz son şifreyi girmenizi isteyen bir ekran gelecektir. Doğru şifreyi hatırlarsanız ve bir yedekleme sisteminiz varsa, daha sonra çeşitli yollardan devam etmeniz istenir. Herhangi birini hatırlayamıyorsanız, “farklı bir soru deneyin” seçeneğini tıklayın.

Unutulan Gmail Şifresi Nasıl Kurtarılır?

Bir sonraki seçenek, ikincil bir kurtarma e-postanız olduğunu öngörerek kurtarma e-postasına bir kod gönderecektir. Bu seçeneği kullanarak, ikincil e-posta hesabınızda (Gmail olmasına gerek yoktur) size 6 basamaklı bir kod göndererek yeni bir şifre oluşturup hesabınıza yeniden erişim kazanmanızı sağlayacak bir bağlantı gönderilir. Kodu görmek için bu ikincil hesaptaki postanızı kontrol edin, ardından yeni bir şifre üreticisi kilidini açmak için onu girin. Daha yeni hesapların bir telefon numarası yedekleme seçeneği de olabilir.

Unutulan Gmail Şifresi Nasıl Kurtarılır?

Bu işe yaramazsa tekrar “farklı bir soru deneyin” seçeneğini tıklayın. Artık, “annenizin kızlık soyadı” gibi güvenlik soruları gibi daha eski ve daha az güvenli hesap koruması yöntemlerine giriyoruz. Bunlardan en az birine cevap verebilmeniz gerekir.

Unutulan Gmail Şifresi Nasıl Kurtarılır?

Bu noktada, yeni bir şifre oluşturun ve onaylayın. Artık hesabınıza tekrar erişebilirsiniz. Güçlü bir parola oluşturmayı unutmayın.

Hesabını Güvene Al

Yeni bir şifre oluşturduktan sonra, Google size Gmail hesabınızla ilişkili güvenlik ayarlarını kontrol etmenizi ister. Bunları hesabınızla ilişkilendirmemişseniz, bir telefon numarası ve geçerli bir yedek e-posta eklemenizi kesinlikle öneririz. E-posta veya metin mesajı ile iletilen 6 basamaklı bir pin sayesinde kolayca kurtarılabilirler.

İlgili  Gmail'i Harika Yapan Şeyler

Unutulan Gmail Şifresi Nasıl Kurtarılır?

Gmail önceden güvenlik sorularını desteklese de, artık yeni olanları eklemenize izin vermez, yalnızca eski olanlara erişimi silmenize izin verir. Bu, güvenlik soruları gerçek güvenlik sağlama konusunda şüpheli olduğu için uygulamaya konan bir önlemdir. Eski kodunuz, bu sayfada el ile kaldırdığınız sürece çalışmaya devam edecektir.

Gmail hesabınıza uygun bir şekilde girdiğinizde, sağ üst köşede profil resminizi tıklayarak Google hesabı Ayarlar sayfasına gidin.

Unutulan Gmail Şifresi Nasıl Kurtarılır?

Bu sayfada, “Google’da Oturum Açmak” ı tıklayın. Buradan kurtarma e-postanızı ve telefon numaranızı tekrar kontrol edebilir ve hangi cihazların en son hangi hesaba eriştiğini görebilirsiniz.

Unutulan Gmail Şifresi Nasıl Kurtarılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir