Apple

iPhone’u Satmadan veya Başka Birine Vermeden Önce Yapmanız Gerekenler!

iPhone’u fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi, tüm içeriğinizi ve ayarlarınızı silerek telefonunuzu ilk aldığınız haline geri döndürür. Ancak, iPhone’ununuzdan tamamen kurtulmayı planlıyorsanız yapmanız gereken birkaç ek adım daha bulunmaktadır.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Ne Yapar?

Adından da anlaşılacağı gibi fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi, telefonunuzdaki her şeyi siler ve ilk aldığınız zamanki haline geri döndürür. Tüm fotoğraflarınızı, uygulamalarınızı, hesaplarınızı, videolarınızı siler ve hiçbir şey kalmaz. Fabrika ayarlarına sıfırlama işleminin tamamlanması birkaç dakika sürebilir. Tamamlandıktan sonra, iPhone’unuzu yeniymiş gibi ayarlamanız istenir.

Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi, iPhone’unuzun yazılımını sıfırdan tamamen yeniden yüklemektir. Cihazınızda sorun gideriyorsanız ve fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi sorunu çözmezse, iPhone’unuzun işletim sistemini yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Telefonunuzu satmayı veya başka birine vermeyi planlıyorsanız, fabrika ayarlarına sıfırlamanın yanı sıra yapmanız gereken birkaç şey daha vardır.

iPhone’umu Bul’u Devre Dışı Bırakın

Kaybolan veya Çalınan Telefonu 'iPhone'umu Bul' ile Bulmak

Cihazınızı satmak istediğiniz için sıfırlıyorsanız, “iPhone’umu Bul” özelliğini kapatmanız gerekmektedir. iOS 7’den itibaren “iPhone’umu Bul” aynı zamanda bir etkinleştirme kilidi görevi görür. Bu, “iPhone’umu Bul” açıksa telefonu yalnızca sizin tekrar kurabileceğiniz anlamına gelir. Neyse ki, kapatmak kolaydr.

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve en üste bulunan adınıza dokunun.
 2. iCloud > iPhone’umu Bul’a dokunun.
 3. Seçeneği kapatın, istendiğinde Apple ID şifrenizi girin ve ardından “Kapat” a dokunun.

Platformları değiştiriyorsanız (iOS’dan Android’e) ek bir adım daha bulunuyor, iMessage’i de kapatmanız gerek.

Platformları Değiştiriyorsanız, iMessage Kapatın

iPhone kullanıcısı başka iPhone kullanıcısına mesaj gönderdiğinde, Apple varsayılan olarak iMessage’ı seçer. Android’e geçiyorsanız ve telefon numaranızı iMessage’den silmezseniz, gönderen iPhone hala bir iPhone’unuz olduğunu düşünecektir. Mesajlarınız SMS / MMS’e dönüştürülmek ve Android telefona gönderilmek yerine hata ile sonuçlanacaktır.

 1. iMessage kaydını silmek için, Ayarlar uygulamasını açın, aşağı kaydırın ve ardından “Mesajlar” a dokunun.
 2. Kapatmak için “iMessage” ın yanındaki seçeneğe dokunun.
 3. Telefon numaranız şimdi iMessage’den silinmiş ve fabrika ayarlarına sıfırlama işlemine devam edebilirsiniz. iPhone’dan kurtulmadan önce bu adımı unuttuysanız endişelenmeyin. Apple’ın Self Servis Yardım sitesine gidebilir ve silmek için telefon numaranızı iletebilirsiniz. Onay kodunu içeren ücretsiz bir metin mesajı size gönderilecektir.
İlgili  iPhone'da iMessage Etkinleştirmek veya Kapatmak

Bunların dışında artık telefonunuzu sıfırlamaya hazırsınız.

Tam Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

 1. Cihazı sıfırlamaya hazır olduğunuzda, Ayarlar uygulamasını açın ve ardından “Genel” düğmesine dokunun.
 2. En altına gidin ve Sıfırla> Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’e dokunun.
 3. Bir şifreniz varsa, girmeniz istenir. Şifrenizi girin ve ardından “iPhone’u Sil” e dokunun.
 4. İkinci kez “iPhone’u Sil” e dokunun.
 5. Bu kadar! Telefonunuz birkaç dakika içinde tekrar açılacaktır. Bu işlem tamamlandığında iPhone’u yeniymiş gibi ayarlama adımları gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir