Oyun

Fortnite Battle Royale için 5 Güvenlik Önerisi

Epic Games tarafından geliştirilen çok oyunculu oyun olan Fortnite Battle Royale ‘in popülaritesi, özellikle Android sürümünün yayınlanmasıyla birlikte büyüyerek devam ediyor.

Ancak, geliştiricilerin büyük çoğunluğunun aksine, Epic Games, mobil oyunu Google Play’de kullanıma sunmanın cesur adımını atmadı. Google bunun hakkında özel bir açıklama bile yayınladı:

Fortnite için 5 Güvenlik Önerisi

Burada bunun neden tehlikeli olabileceğini ve akıllı telefonunuzu, Epic Games ve Fortnite Battle Royale hesabınızı nasıl koruyabileceğinizi açıklıyoruz.

[dropcap type=”default”]1. [/dropcap]Android için Fortnite Battle Royale Oyununu Yalnızca Resmi Siteden İndirin

Android için Fortnite resmi oyun sitesinden indirilebilir. Bu, Fortnite Launcher olarak gizlenmiş virüsleri sunan sahte sitelerden kurtulmanın kolay bir yoludur.

Oyunu indirdikten sonra, akıllı telefonunuzdaki “Üçüncü taraf kaynaklardan yüklemeye izin ver” onay kutusunu etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için Ayarlar -> Güvenlik -> Üçüncü taraf kaynakları’na gidin:

Fortnite için 5 Güvenlik Önerisi

[dropcap type=”default”]2. [/dropcap]Üçüncü Taraf Kaynaklardan Yüklemeyi Kapatın

Android akıllı telefonunuza veya tabletinize Fortnite’i yükledikten sonra, Android’in ayarlarında “Üçüncü taraf kaynaklar” seçeneğinin işaretini kaldırmayı unutmayın.

Üçüncü taraf kaynaklardan yüklemeye izin vermek akıllı telefonu otomatik olarak daha az güvenli hale getirir, çünkü her yerden herhangi bir şey yüklenebilir. Bu ayar, önemli para akışları içeren Fortnite ve diğer kitlesel çoklu oyunculu oyunların popülaritesini para kazanmak isteyen birçok siber suçlu tarafından istismar ediliyor.

[dropcap type=”default”]3. [/dropcap]Android’de Fortnite Launcher 2.1.0 veya Daha Yüksek Bir Sürümünü Kullanın

Google’daki araştırmacılar, Android için Fortnite Launcher’ın Man-in-the-Disk saldırılarına duyarlı olduğunu tespit etti. Öyleyse yükleyici, yetkilerini yükseltmeden kötü niyetli olanlar da dahil olmak üzere, verilmiş olan herhangi bir uygulamayı temelde kurabildiği anlamına gelir.

Geliştirici Epic Games, bu güvenlik açığını zaten kapadı ve bu yüzden Fortnite Launcher 2.1.0 ve üstü bu tür saldırılara karşı korumalıdır. Bu yüzden, yükleyicinin en son sürümünü kullanmalısınız.

İlgili  Windows 10 1903 Nasıl Yüklenir? (Mayıs 2019 Güncellemesi)

Oyunu akıllı telefonunuzda veya tabletinizde daha önceki bir sürümü kullanarak yüklediyseniz, Fortnite ve Fortnite Launcher’ı kaldırmanızı ve daha sonra yükleyicinin yeni sürümünü kullanarak oyunu yeniden yüklemenizi tavsiye ederiz. Android cihazınıza kötü amaçlı bir uygulama yüklemek için bu tür saldırıların kullanıldığını kontrol etmek için sistemi bir antivirüs taraması yapmanızı da öneririz.

[dropcap type=”default”]4. [/dropcap]Epic Games Hesap Şifrenizi Değiştirin

Çevrimiçi söylentilere göre, Mart 2018’deki bir veri sızıntısı, Epic Games hesabına giriş yapan oturum açma ve şifreleri siber suçluların ellerine geçirdi. Forumlar, Fortnite hesaplarının nasıl çalındığı ve dolandırıcıların oyun içi kodları satın almak için nasıl kullandıklarını, daha sonra ucuza satmalarını konu alıyor.

Mart 2018’den önce bir Epic Games hesabı oluşturduysanız ve şifreyi değiştirmediyseniz, şimdi yapın.

[dropcap type=”default”]5. [/dropcap]İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştir

Şifreniz sızdırılmış olsa bile, siber suçlular hesabınıza ikinci bir faktör olmadan kısa, tek kullanımlık bir kod biçiminde erişemez. İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) için Epic Games, Google Authenticator’ı önerir ve biz de aynı fikirdeyiz. Alternatif olarak, Microsoft Authenticator, LastPass Authenticator veya Authy’yi deneyebilirsiniz. 2FA’ya nasıl dahil edileceğine ilişkin ayrıntılar için bu destek sayfasına bakın.

https://usa.kaspersky.com/blog/fortnite-security/16167/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir