Windows Rehberi

Windows 10’da RAW Dosyaları Nasıl Açılır?

Windows 10 sonunda, Mayıs 2019 Güncelleştirmesi sayesinde RAW resimler için yerleşik desteğe kavuştu.

Bunun için Store’dan bir uzantı yüklemeniz yeterlidir. RAW dosyalarını daha eski Windows sürümlerinde de açmak için başka çözümler de bulunuyor.

Windows 10: RAW Image Extension Uygulamasını İndirin

RAW Image Extension’ı yüklemek ve kullanmak için, Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi’ni (sürüm 1903 veya üstü) kullanıyor olmalısınız. Uygulamayı yükleyemezseniz, 1903 güncellemesini yüklemeniz gerekmektedir.

RAW Image Extension, Fotoğraflar uygulamasında görüntülerin yanı sıra, Dosya Gezgini’nde RAW görüntülerin küçük resimlerini, önizlemelerini ve meta verilerini görüntülemenizi sağlar. Meta verileri görmek için bir RAW dosyasının özellikler penceresini açabilirsiniz.

Microsoft Mağazasına gidin ve “Raw Images Extension” arayın ya da doğrudan Raw Image Extension sayfasına gidebilirsiniz. Yüklemek için “Al” a tıklayınız.

Şimdi uzantıyı yüklemek için “Yükle” ye tıklayın.

Uzantı indirilip yüklendikten sonra, Store’u kapatın ve RAW görüntülerinizin bulunduğu klasöre gidin. Küçük resimler, harici görüntüleyici kullanmadan anında Dosya Gezgini içinde gösterilecektir.

Resmin üzerine çift tıklayın, “Fotoğraflar” a tıklayın ve ardından “Tamam” a tıklayın.

RAW resminiz artık Photoshop gibi bir üçüncü taraf uygulamasını indirip yüklemenize gerek kalmadan doğrudan Fotoğraflar uygulamasında açılacaktır.

İlgili  "Bilgisayarınızı sıfırlarken bir sorun oluştu" Problemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir