Windows

Güncelleştirmeler üzerinde çalışılıyor ile güncellemelerin takılması

Windows 10 Güncellemeleriniz yüklenirken güncelleştirmeler üzerinde çalışılıyor veya güncellemeler üzerinde çalışılıyor adımında takıldıysa, bu işlemin tamamlanması uzun sürecek gibi görünüyorsa, bu sorunu çözmenize yardımcı olabiliriz. Windows’un takıldığı birçok yer var. Bazı senaryolar, Windows 10’un güncellemeleri indirirken takılı kaldığı veya Windows 10’a yükseltildikten sonra Oturum Açmaya Hazır veya Giriş ekranında kaldığı yerdir. Bu yazımız, Güncelleştirmeler üzerinde çalışılıyor veya güncellemeler üzerinde çalışılıyor kısmında takılan Windows 10 için çözümler sunmaktadır.

Windows 10 Güncelleştirmeler üzerinde çalışılıyor Kısmında Takılması

Güncelleştirmeler üzerinde çalışılıyor mesajını gördüğünüzde, birkaç saat bu şekilde tutmak en iyisidir. Tüm ilerlemeler çok yavaş görünebilir. Bazen %100’ün üstüne bile çıkabilir.

Windows 10'da Güncellemelerin Takılması

Windows 10 Güncelleştirmeler üzerinde çalışılıyor

Çok uzun bir süre beklediyseniz ve bu sorun devam ediyorsa, buradan çıkmanın tek yolu bilgisayarınızı kapatmaya zorlamaktır. Sonra yeniden başlatın ve bilgisayarınızın normal şekilde önyükleme yapıp yapmadığını görün. Problem varsa, aşağıdaki yöntemleri takip edelim. Ancak, eğer yeniden güncellemeye başlarsa, Windows’u geri yüklemek için Güvenli Mod’u kullanmak zorunda kalacağız. Dolayısıyla, hesabınıza geri döndüğünüz varsayılarak, bu önerileri uygulayın.

Masaüstüne önyükleme yapabiliyorsanız

Masaüstünüze önyükleme yapabiliyorsanız, bu iyi bir şeydir. Yine de, bol miktarda önlem alınması açısından, Windows güncellemesiyle karşılaşmamak ya da ileride sorunları düzeltmek için, aşağıdakileri yapmanızı öneririm.

Windows Update dosya önbelleğini silin

Windows 10'da Güncellemelerin Takılması

Windows, tüm güncellemeleri indirdiği bir önbellek klasörünü yönetir. Bir güncelleme sonrasında dosyaların hala var olması ve Windows’un zaten kurulu olduğu gibi yüklenememesi mümkündür. Önbellek dosyalarını oradan el ile silmeniz gerekir.

İlgili  Windows 10 ve Xbox Series X için Microsoft DirectX 12 Ultimate geliyor!

Windows Update’in varsayılan konumu C:\Windows\SoftwareDistribution’dır. SoftwareDistribution klasörü, her şeyin indirildiği ve daha sonra yüklendiği yerdir.

  • Yönetici ayrıcalıklarıyla bir komut istemi açın ve komutu yazın – net stop wuauserv
  • SoftwareDistribution klasörüne gidin ve tüm dosyaları buradan silin ve geri dönüşüm kutusunu boşaltın.
  • Bu komutu net start wuauserv yazın ve komut istemine enter tuşuna basın.
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Windows Update Sorun Gidericisi’ni çalıştırın

Windows’da yerleşik bir Windows Update Sorun Giderici de vardır. Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Sorun Giderme> Windows Güncelleme’ye gidin. Bunu çalıştırın ve sorununuzu çözüp çözemeyeceğini görün.

Windows Module Installer çalıştırın

Windows Module Installer yerleşik bir Windows 10 hizmetidir. Takılmış olan Windows güncellemelerini düzeltmenize izin verir.

Bunu kullanmak için yönetici ayrıcalıklarına sahip bir komut istemi açın.

Aşağıdakini yazın ve Enter’a basın:

SC config trustedinstaller start=auto

Başarılı bir şekilde yürütüldüğünde, Komut İstemi konsolunda [SC] ChangeServiceConfig SUCCESS ekranını görmelisiniz.

Windows 10'da Güncellemelerin Takılması

Komut isteminden çıkın ve düğmelerin normale dönüp dönmediğini kontrol edin.

Windows Update’i çalıştırın

Güncellemelerin hala mevcut olup olmadığını görmek için Windows Update’i çalıştırın.

Önyükleme Menünüze Güvenli Mod Ekleyin

Güncelleştirmeler üzerinde çalışılıyor

Güncelleştirmeler üzerinde çalışılıyor

Önyükleme menüsüne Güvenli Önyükleme’yi eklerseniz, Windows 10’unuz bir döngüde sıkışmışsa, bu Güvenli Önyükleme girişi çok yararlı olabilir.

Masaüstüne erişemiyorsanız

Artık, bilgisayarınızı kapattıktan sonra bile, hala “Güncellemeler üzerinde çalışılıyor” ekranında takılı kalıyorsanız Windows 10’u Güvenli Mod’da önyüklemenin bir yolunu bulmanız gerekir. Seçenekleriniz şunlardır:

  1. Shift tuşuna basın ve Gelişmiş başlangıç ​​seçenekleri ekranına önyüklemek için Yeniden Başlat’ı tıklayın.
  2. Ayarlar> Güncelle ve Güvenlik> Kurtarma> Gelişmiş başlangıç> Şimdi yeniden başlat’ı açın.
  3. Bilgisayarınızı Gelişmiş Önyükleme seçeneklerine veya Kurtarma konsoluna yeniden yüklemek için yükseltilmiş bir CMD isteminde shutdown /r /o yazın.
İlgili  How to Open RAW Files in Windows 10

Daha önce F8 tuşunu etkinleştirdiyseniz, Güvenli Mod’a girmek için önyükleme sırasında F8 tuşuna basabilirsiniz.

Güvenli Mod’a giremezseniz, o zaman Windows Kurulum Ortamınız veya Kurtarma Sürücünüz ile Windows 10’a önyükleme yapmanız ve Sorun giderme> Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri> Komut İstemi’ne girerek Bilgisayarınızı onarmanız gerekebilir. Artık komutları çalıştırmak için CMD’yi kullanabilirsiniz. Windows 10 DVD veya önyüklenebilir bir USB sürücüsü kullanabilir veya başka bir bilgisayar kullanarak Windows 10 ISO’yu bir USB sürücüsüne yazabilirsiniz. Ayrıca, geri yüklemeden önce sizin için çalışıp çalışmadığını görmek için Otomatik Onarım seçeneğini de deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir