Apple

iOS 14 duyuruldu! Yenilikler neler?

İlk defa çevrimiçi düzenlenen WWDC etkinliğinde iOS 14 duyuruldu. İlk günün açılış konuşmasıyla birlikte artık bu sonbaharda iOS 14, iPadOS 14 ve daha fazlasıyla hangi yeni özelliklerin geldiğini biliyoruz.

Widget Desteği

iPhone’da iOS 12’den beri widget’lar vardı, ancak ilk defa telefonun ana ekranlarına geliyorlar. Yeni güncelleme ile kullanıcılar, widget’ları Widget Galerisi dışına sürükleyemez ve ana ekranlarının herhangi bir yerine yerleştiremez, ayrıca widget’ı yeniden boyutlandırabilir (geliştirici birden fazla boyut seçeneği sunuyorsa).

Apple ayrıca akıllı sıralama widget’ını tanıttı. Bununla, iPhone’unuzun ana ekranından widget’lar arasında hızlıca kaydırabilirsiniz. Seçenekler arasında rasgele kaydırma yapmak istemiyorsanız, widget gün boyunca otomatik olarak değişebilir. Örneğin, uyandığınızda hava durumunu gösterebilir veya geceleri akıllı ev kontrollerine hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

Uygulama Kütüphanesi ve Otomatik Gruplama

iOS 14 ayrıca daha iyi uygulama organizasyonu getiriyor. Daha önce hiç bakılmayan bir grup klasör veya sayfa yerine, uygulamalar otomatik olarak bir Uygulama Kitaplığı’nda sıralanabilecek.

Bu kurulumla, temel uygulamalarınızı iPhone’un birincil ana ekranında önceliklendirebilir ve diğer uygulamalarınızın Uygulama Kitaplığı’nda sıralanmasını sağlayabilirsiniz. Uygulama Kitaplığı son ana sayfanın sağ tarafında bulunurken, Uygulama Çekmecesi ana ekranda yukarı kaydırarak ulaşılabilir.

Ayrıca, ana ekranlarınızı temizlemeyi kolaylaştırmak için gizlemek istediğiniz sayfaları da kontrol edebilirsiniz.

Siri Arayüzü Tasarımı Değişiyor

iPhone’da Siri’nin çıkmasından beri, sanal asistan tüm akıllı telefonu kapsayan bir tam ekran arayüzüne sahipti. Bu, iOS 14 ile artık geçerli değil. Bunun yerine, aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi, Siri’nin görüntüsü değişmiş durumda.

Siri görünümü yenileniyor

Siri görünümü yenileniyor

Aynı şey Siri arama sonuçları için de geçerli. Sizi baktığınız uygulama veya ekrandan uzaklaştırmak yerine yerleşik arayüz, arama sonuçlarını ekranın üstünde küçük, hareketli bir grafik olarak getiriyor.

Mesajları Pinleme, Satır İçi Yanıtlar

Apple, Mesajlar’daki en sevdiğiniz veya en önemli konuşmaları takip etmenizi kolaylaştırıyor. iOS 14’ten itibaren, bir görüşmeyi hızlıca kaydırabilir ve uygulamanın üst kısmına sabitleyebilirsiniz. Metin önizlemesi yerine artık kişinin fotoğrafına dokunarak hızlı bir şekilde sohbete girebilirsiniz.

Grup sohbetleri de sohbeti tanımlamaya yardımcı olacak özel fotoğraflar ve emoji ayarlayabilecek. Bir görüntü varsayılandan başka bir şeye ayarlandığında, katılımcının avatarları grup fotoğrafı etrafında görünecek. Avatar boyutları da, gruba en son kimin mesaj gönderdiğini bildirmek için değişecek.

iOS 14 - Memojiler

iOS 14 – Memojiler

Son olarak, Apple’ın Memoji’lerini seviyorsanız, birkaç yeni özelleştirme özelliği geliyor. 20 yeni saç ve şapka stiline (bisiklet kaskı gibi) ek olarak, birkaç yaş seçeneği, yüz maskesi ve üç Memoji çıkartması da geliyor.

Resim İçinde Resim Desteği

Resim İçinde Resim (Picture-in-Picture – PiP), diğer işleri gerçekleştirirken video başlatmanıza ve kayan pencere olarak izlemeye devam etmenize olanak tanır. PiP iPad’de mevcuttu, ancak iOS 14 ile iPhone’a da geliyor.

iPhone’daki PiP, tüm ekrana ihtiyacınız olması durumunda kayan pencereyi ekran dışına taşımanıza izin verir. Bunu yaptığınızda, videonun sesi her zamanki gibi oynatılmaya devam eder.

Apple Maps Bisiklet Gezinme Modu

Apple Maps, kuruluşundan bu yana, ister araba, toplu taşıma veya yaya olarak seyahat etmek isterse adım adım navigasyon hizmeti sunuyordu. iOS 14 ile artık bisiklet için yol tarifleri de alabilirsiniz.

Google Haritalar’a benzer şekilde, birden fazla rota arasından seçim yapabilirsiniz. Haritada yükseklik değişikliğini, mesafeyi ve özel bisiklet şeritleri olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Haritalar ayrıca rotanın dik bir eğim içerip içermediğini veya bisikletinizi merdivende taşımanız gerekip gerekmediğini size bildirecektir.

Yeni Çeviri Uygulaması

Google’ın bir Çeviri uygulaması var ve artık Apple’ında var. Apple da iki kişinin iPhone’a konuşmasına, telefonun konuşulan dili algılamasına ve çevrilmiş bir sürüm yazmasına izin veren bir konuşma modu sunuyor.

Apple gizliliğe odaklanmaya devam ettikçe, tüm çeviriler cihazda yapılıyor ve buluta gönderilmiyor.

İlgili  .PPTX Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir