BT

Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) nedir ve nasıl kullanılır?

Microsoft Yönetim Konsolu, Windows işletim sistemleri için işlevlerin yönetimi ve bakımı için kullanılan çeşitli araçlardan oluşan bir konsoldur.

Konsol, Microsoft ve diğer Windows yazılım sağlayıcıları tarafından oluşturulan yönetim araçlarını barındıran ve görüntüleyen Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) olarak adlandırılır. Bu araçlar ek bileşenler olarak adlandırılır ve Windows’un donanım, yazılım ve ağ bileşenlerini yönetmek için kullanılır.

Windows 10 ve MMC (Microsoft Yönetim Konsolu)

Çalıştır ekranına MMC yazıp Enter tuşuna basarsanız, sonuç biraz şaşırtıcı olabilir. Çünkü karşınıza bölmeleri olan boş bir ekran gelecektir.

Ancak File > Add/Remove Snap-in‘e tıklarsanız, ekran değişmeye başlayacaktır. MMC, Disk Yönetimi, Bilgisayar Yönetimi, Performans İzleyicisi, Yazdırma Yönetimi vb. gibi çeşitli Windows araçlarını ekleyebileceğiniz bir yer tutucudur.

Araç, bu işlemleri aynı ağdaki başka bir bilgisayarda gerçekleştirecek kadar kullanışlı ve güçlü durumda.

Add/Remove MMC Snap-in Kullanımı

  1. File menüsüne tıklayın ve ardından seçiciyi açmak için Add/Remove Snap-in‘e tıklayın.
  2. Ardından ekleri seçin ve Add düğmesine tıklayın.
  3. Ardından, üst ek bileşenini, yani listenin en üstünde kalan ek bileşenini ayarlamanıza izin verilecek Advanced bölümüne tıklayın.
  4. Ok’a tıklayın ve ardından bunu bilgisayara kaydettiğinizden emin olun.

Bu düzenleme, sık kullandığınız bir dizi araca hızlı bir şekilde erişmenizi sağlayacaktır. BT uzmanları için gibi görünse de, profesyonel kullanıcılar bile bunu Grup İlkesi, Performans ve diğer araçlar gibi araçları hızlı bir şekilde başlatmak ve kullanmak için kullanabilir.
Bunu kullanmanın en büyük avantajlarından biri, dahil edilen araçların özelliklerine doğrudan içinden erişebilmenizdir. Örneğin, Disk Yönetimi’ne tıkladığımda, onu ayrı bir pencerede başlatmayacak, MMC içerisinde açacaktır.

MMC, Microsoft Windows işletim sisteminizin donanımını, yazılımını ve ağ bileşenlerini yönetmek için mükemmel bir araçtır. Özel eklentileri oluşturabilir ve daha sonra bunları diğerlerinin yanına yerleştirebilir, böylece doğrudan erişebilirsiniz.

İlgili  İsteğe Bağlı Güncelleştirmeler özelliği Windows 10 2004 ile geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir