Nasıl Yapılır?

Google Arama ve Diğer Etkinlikleri Otomatik Silmek

Google’ın telefonunuzda yaptığınız her şeyi kaydetmesinden bıktınız mı? Konum Geçmişinizi ve diğer Web ve Uygulama Aktivitelerini belirtilen aralıklarla otomatik olarak silebilirsiniz, böylece arama devi bilgilerinizi sonsuza dek saklayamaz ve kullanamaz.

Bu durumda üç seçeneğiniz bulunuyor:

  • 3 ay sonra kaldırma
  • 18 ay sonra kaldırma
  • İsteğiniz doğrultusunda manuel olarak silme

Bilgilerinizi otomatik olarak silmek istemediğinize karar verirseniz, otomatik ayarı kaldırabilir ve telefonunuzu varsayılan ayarlara sıfırlayabilirsiniz.

Tüm bu seçeneklerle yazımızın devamından devam edebilirsiniz.

Google Hesap Geçmişi Nedir?

Android akıllı telefonunuzda Google Hesabı adlı bir ayar bulunuyor. Güvenlik, konum ve kişiselleştirme bilgileri dahil olmak üzere sizinle ilgili her türlü bilgiyi depolar. Bu ayar ayrıca ödemeler ve abonelikler veya kişiler gibi hizmetler veya seçenekler bulabileceğiniz yerdir.

Hesap Geçmişinin Veri ve Kişiselleştirme bölümünde, ziyaret ettiğiniz web sitelerini, kullandığınız uygulamaları ve gittiğiniz yerleri izleyen ayarlar bulabilirsiniz. Bu, etkinliklerinizi otomatik olarak silme seçeneklerini bulacağınız yerdir, böylece Google onları tutamaz.

Google Web Etkinliği İçin Otomatik Silme Nasıl Aktifleştirilir?

Otomatik Silme özelliğinin ayarlanması, etkinliklerinizi konum geçmişiniz de dahil olmak üzere tüm Google sitelerinde ve uygulamalarda siler. Ayarlarınızı değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1- Ayarlar’ı açın.
2- Google’a dokunun. Bu aynı zamanda Google Ayarları olarak da görüntülenebilir.
3- Google Hesabı’na girin.
4- Veri ve Kişiselleştirme’yi açın.
5- Web ve Uygulama Etkinliği’ni açın.
6- Etkinliği Yönet öğesine girin.

Google Arama ve Diğer Etkinlikleri Otomatik Silmek

7- Otomatik Silinecekleri Seçin’e dokunun.

Google Arama ve Diğer Etkinlikleri Otomatik Silmek

8- Tercih ettiğiniz seçeneği seçin. Manuel olarak silene kadar sakla(varsayılan seçenek budur), 18 ay tut veya 3 ay tut seçeneklerinden birini seçin.

İlgili  Android Gmail Hesap Silme Adımları

Google Arama ve Diğer Etkinlikleri Otomatik Silmek

9- İleri’ye basın.
10- Onayla’yı seçin.
11- Anladım’a basın.

Google Web ve Uygulama Etkinliğinden Otomatik Silme Kapatmak

Otomatik Silme özelliğini artık kullanmak istemiyorsanız, yukarıdaki adımları tekrar izleyin. Üç seçenek arasından seçim yapma seçeneğiniz olduğunda (3 ay, 18 ay veya manuel), El ile silene kadar Sakla seçeneğini seçin.

Otomatik Silme Seçiminizi Nasıl Değiştirirsiniz?

Seçtiğiniz Otomatik Silme seçeneğini değiştirmek istiyorsanız, yukarıdaki adımları tekrar izleyin. Üç seçenek arasından seçim yapma ekranı geldiğinde (3 ay, 18 ay veya manuel), istediğiniz yeni seçeneği seçin. Yeni seçimi onaylamak ve tamamlamak için adımlara devam edin.

Web Etkinliğimi veya Konum Tarihimi Ne Kadar Tutmalıyım?

Bu tamamen kişisel bir karar. Google sizin hakkınızda çok şey biliyor ve her bilgi istediğinde öğreniyor. Örneğin, bir restoran bulmak için Google Asistan’a danışın ve Google’ın sağladığı haritadan bir öneri seçin. Şimdi Google’a, bir dahaki sefere yardım istediğinde vermesini istediğiniz cevap türünü gösterdiniz.

Bununla birlikte, Google’dan etkili öneriler sağlamak için bilgilerinizi toplamanın tam olarak ne kadar süreceği konusunda belli bir rehberlik yoktur. Örneğin, otomatik silme limitinizi 3 ay olarak ayarlarsanız ve eskisi kadar iyi olmayan aramaları veya önerileri görmeye başlarsanız, bilgileri daha uzun süre tutup tutmayacağınızı görmek için her zaman değişiklik yapabilir ve bunun yerine 18 ay seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir