Otomobil

646 km menzile sahip ilk elektrikli araç 2020 Tesla Model S

Tesla, 646 kilometre menzile sahip olan ilk elektrikli araç 2020 model Tesla Model S ‘i duyurdu.

EPA (United States Environmental Protection Agency), Kuzey Amerika Model S Long Range Plus‘ı resmi olarak 646 kilometre menzile sahip olduğunu belgeledi.

Yeni araç serisi, aynı batarya paketi tasarımına sahip bir 2019 Model S 100D’ye oranla yaklaşık %20’lik bir artışa sahip olmuş oluyor.

Bu başarı Tesla mühendislik, tasarım ve üretim ekipleri tarafından çekirdek donanım ve sistem mimarisi gelişiminde hem yinelemeli hem de dönüşümsel olarak çeşitli değişikliklerle gerçekleştirilmiş durumda.

Yapılan bu mühendislikler bu yılın başlarında Model S Long Range Plus‘ı üretmeye başladıklarında üretime girdi ve tüm Model S Long Range Plus araçları yeni 646 kilometre menzil belgesini alabilecek.

Model S Long Range Plus

Model S Long Range Plus

646 Kilometre Menzile Sahip İlk Elektrikli Araç 2020 Tesla Model S

Firmaya göre bu iyileştirmeyi sağlayan değişiklikler şunlar:

Önemli Ağırlık Azaltma

Model 3 ve Model Y’nin mühendislik tasarımı ve üretiminden birkaç alışkanlık Model S ve Model X’e aktarıldı. Bu, her iki aracın da üstün hissi ve performansını korurken yeni ağırlık azaltma alanlarının önünü açtı. Tesla’nın şirket içi koltuk imalatının standartlaştırılması ve pil takımımızda ve tahrik ünitemizde kullanılan daha hafif malzemelerle ek ağırlık tasarrufu da sağlandı.

Yeni “Tempest” Aero Tekerlekler ve Lastikler

Tesla’nın en yeni 8,5 inç genişliğindeki aero jantlar, Model S Long Range’deki önceki tekerleklere kıyasla aerodinamik sürüklenmeyi azaltır ve dönme direncini azaltmak için özel olarak tasarlanmış yeni bir özel lastikle eşleştirildiğinde toplam menzile %2 iyileşme eklendi.

Artırılmış Sürücü Ünitesi Verimliliği

Arka AC endüksiyon sürücü ünitelerinde Tesla, mekanik yağ pompasını, sürtünmeyi azaltmak için araç hızından bağımsız yağlamayı optimize eden bir elektrikli yağ pompası ile değiştirdi. Model 3 ve Model Y ile aynı olan ön sabit mıknatıslı senkron relüktans motorlarındaki şanzımandaki diğer iyileştirmeler, otoyolda sürüş sırasında %2 daha fazla artışa sahip oldu.

İlgili  Tesla, Model 3 araçlarına USB-C ve kablosuz şarj ekliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir