Windows Hata Çözümleri

Windows 10 Arama Çalışmıyor mu? İşte Çözüm

Windows 10 arama problemi zaman zaman Windows 10 kullanıcılarının başına gelen sinir bozucu sorunlardan biridir.

Windows 10 arama, çalışmayı durdurduğunda gerçekten problem oluşturabiliyor. Neyse ki, bunun çözümü de var.

Windows 10 Arama Çalışmıyor?

Windows’un en yeni sürümüne güncellemek bazen arama ile ilgili bir soruna neden olabilir. Bazen, Windows’un arama özelliklerinin çoğuna temel sağlayan dizin sistemi sorunlu olabilir veya düzgün çalışmamış olabilir. Bununla birlikte Windows 10 arama çubuğu çalışmıyor sorunu en çok şikayet edilen konulardan birisidir.

Yanlış arama sonuçlarıyla veya belki de tamamen boş bir sonuç sayfasıyla karşılaşabilirsiniz. Çözüm için aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz.

Windows 10 Arama Sorunları Nasıl Çözülür?

1- Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu temel bir öneridir. Bilgisayarınızı yeniden başlatmayı denemediyseniz, bunu şimdi yapın, çünkü sistemin basit bir yeniden başlatılması sayısız problemi çözebilir.

2- Cortana’yı kapatıp tekrar açın (1903 ve sonrası için bu adıma bilgisayarınızda olmayabilir). Cortana, Windows 10‘un arama işlevi ile doldurulduğundan, Windows 10’un dosya arama sorunlarını gidermek için tekrar kapatıp açmak harikalar yaratabilir.

Windows 10 Arama Sorunları Nasıl Çözülür?

Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Görev çubuğunu sağ tıklayın ve açılan listeden Görev Yöneticisi’ni seçin.
 2. Görev Yöneticisi penceresi göründüğünde, genişletilmiş seçeneklere baktığınızdan emin olun ve henüz İşlemler sekmesini seçin.
 3. Görev Yöneticiniz yukarıdaki ekran görüntüsünden daha az ayrıntılı görünüyorsa, Daha Fazla Ayrıntı’yı seçin.
 4. İşlemleri Ad’a sıralayın.
 5. Cortana işlemini bulana kadar listeyi kaydırın.
 6. Cortana’yı sağ tıklayın, ardından beliren menüden Görevi bitir seçeneğini seçin.

3- Windows Sorun Giderici. Microsoft’un Windows sorun gidericisi, karşılaştığı her sorunu çözemeyebilir, ancak daha fazla veya en azından asıl sorunun ne olabileceğini tam olarak öğrenmek için sizi doğru yönlendirebilir. Aynı durum, Windows 10 arama çubuğu çalışmıyor probleminde de geçerlidir.

Windows 10 Arama Sorunları Nasıl Çözülür?

 1. Klavyenizden Ctrl + I tuşlarına basarak Windows 10 Ayarlar menüsünü açın veya Başlat düğmesini seçin, ardından dişli simgesini seçin.
 2. Ayarlar menüsünden Güncelleştirme ve Güvenlik’i seçin.
 3. Soldaki menüden Sorun Giderme’yi seçin.
 4. Seçenekler listesinde ilerleyin ve “Ara ve dizine ekleme” seçeneğini belirleyin.
 5. Sorun gidericiyi çalıştır düğmesini seçin.
 6. Ardından, karşılaştığınız arama sorununun ne olduğunu soran yeni bir pencere açılacaktır. Ekrandaki talimatları izleyin ve İleri’yi seçmeden önce bilmesi gerekenleri verin. Sorun giderici karşılaştığınız sorunları gidermeye çalışacaktır.

4- Arama servisinin çalıştığından emin olun. Windows Search hizmetinin bir nedenden dolayı devre dışı bırakılmış olması her zaman mümkündür.

Windows 10 Arama Sorunları Nasıl Çözülür?

Yeniden etkinleştirmek veya en azından hala çalıştığını doğrulamak için:

 1. Çalıştır penceresini açmak için Windows + R tuşlarına basın, sonra Enter tuşuna basmadan önce “Services.msc” yazın.
 2. Hizmetler penceresi göründüğünde, Windows Search’ü bulmak için hizmetlerin listesini aşağı kaydırın. Zaten çalışıyorsa, sağ tıklayın ve ardından Yeniden Başlat seçeneğini seçin. Alternatif olarak, devre dışı bırakılmışsa sağ tıklayın ve ardından Başlat’ı seçin.

5- Windows 10 dizin oluşturma seçeneğini tekrar başlatın. Windows 10’un belirli dosya ve klasörlerin nerede olduğunu unuttuğu anlar olabilir. Hatırlamasına yardımcı olmak için, Denetim Masası’nda yer alan dizin oluşturma işlemini tekrar başlatın.

 1. Denetim Masası’nda Dizin Oluşturma Seçenekleri’ni bulun ve açın.
 2. Gelişmiş düğmesini seçin.
 3. Yeniden Oluştur’u seçin, ardından Tamam’ı seçin. Yeniden oluşturma işleminin, sürücünüzün boyutuna ve ne kadar dolu olduğuna bağlı olarak tamamlanması kısa bir süre alabilir.

6- Windows 10 Arama Hala Çalışmıyor mu? Yukarıdaki ipuçlarından hiçbiri Windows 10 arama çubuğunun tekrar çalışmasına yardımcı olmadıysa, en iyi önerimiz Windows 10 sıfırlama işlemi yapmaktır

İlgili  Bu Bilgisayarı Sıfırla nedir ve nasıl kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir