Windows Rehberi

Mouse Takılı Olduğunda TouchPad’i Otomatik Kapatmak

Laptoplarda bulunan TouchPad kullanışlı olabilirken, bazı durumlarda rahatsız edici olabilir. Çünkü yazarken yanlışlıkla dokunmak çok kolay. Harici bir fare kullanıyorsanız, touchpad’e ihtiyacınız yok demektir. Harici bir fare kullandığınızda touchpad’i nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Mouse Bağlıyken Touchpad’i Otomatik Olarak Devre Dışı Bırakma

Windows’un harici bir mouse bağladığınızda touchpad’i otomatik olarak devre dışı bırakması, çoğu kişinin kullanmak isteyeceği çözümdür.

“Başlat” düğmesine tıklayarak ve ardından Ayarlar çarkına tıklayarak Windows Ayarlarını açın. Ayrıca Windows + I’ye de basabilirsiniz.

Mouse Takılı Olduğunda TouchPad'i Otomatik Kapatmak

Ardından “Cihazlar” seçeneğini tıklayın.

Mouse Takılı Olduğunda TouchPad'i Otomatik Kapatmak

Cihazlar sayfasında soldaki “TouchPad” kategorisine geçin ve “Mouse Bağlandığında TouchPad’i Devre Dışı Bırak” seçeneğini aktifleştirin.

Mouse Takılı Olduğunda TouchPad'i Otomatik Kapatmak

Şu andan itibaren harici mouse bağlamak, dokunmatik alanınızı otomatik olarak devre dışı bırakacaktır. Mouse’u çıkarmak touchpad’i tekrar etkinleştirir.

Alternatif olarak, bazı dizüstü bilgisayar üreticileri, dokunmatik alanınızı ve tüm özelliklerini yöneten özel yazılımlar içerir. Bu simgeyi genellikle sistem tepsisinde bulabilirsiniz. Dokunmatik alanınızın ayarlarını getirmek için simgeyi çift tıklayarak ayarları kontrol edebilirsiniz.

Mouse Takılı Olduğunda TouchPad'i Otomatik Kapatmak

TouchPad’i Tamamen Devre Dışı Bırakma

Harici farenizi her zaman kullandığınız bir durumdaysanız, dokunmatik yüzeyinizi tamamen kapatabilirsiniz. Bunu yapmadan önce, harici farenizi takılı ve çalışır durumda tuttuğunuzdan emin olun, çünkü touchpad’i devre dışı bıraktıktan sonra, işaretçiyi hareket ettirmenin bir yoluna ihtiyacınız olacaktır.

Çoğu dizüstü bilgisayar, dokunmatik alanınızı devre dışı bırakmak için karşılık gelen “F” tuşa sahip bir işlev tuşuna sahiptir. Örneğin, Asus’da, Fn + F9 tuşlarına basmak touchpadi devre dışı bırakır.

Mouse Takılı Olduğunda TouchPad'i Otomatik Kapatmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir