Windows Rehberi

Windows 10 1909 Güncellemesini Ertelemek

Windows 10 1909 güncelleme erteleme ile güncelleme hazır olana kadar istenmeyen sorunları çözebilirsiniz ve bu yazımızda nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Her ne kadar Windows 10, 1909 sürümünden itibaren, genellikle yeni işlevler ve geliştirmeler içeren yılda iki özellik güncellemesi alsa da, Microsoft güncellemeleri daha az müdahaleci yapmak için yeni bir yaklaşım test ediyor. Tam yükleme gerektiren iki sürümü yayınlamak yerine, yalnızca yılın ilk büyük güncellemesini ilerletmek için yeniden yükleme yapılması gerekir ve ikinci büyük güncelleştirme, halihazırda çalışan cihazlar için Windows Update aracılığıyla toplu güncelleme olarak ulaşacak küçük bir hizmet güncellemesi oluyor.

Küçük bir güncelleme olmanın bir sonucu olarak, işlem tam bir yeniden kurulum gerektirmeyecek ve işlem aylık bir güncellemeye benzer olacaktır.

Mayıs 2019 Güncellemesini çalıştırmıyorsanız, 1909 sürümüne yükseltmek, önceki sürümlerde olduğu gibi tam yükleme gerektirir. Yeni sürüm aynı zamanda otomatik olarak indirilip kurulur, ancak yalnızca hizmetin sonuna yaklaşan bir sürümü çalıştıran bilgisayarlara yükleniyor.

Her zaman böyle olmasa da, Windows 10’un yeni bir sürümü kullanıma sunulduğunda, hala hatalar içerebilir, yeni veya mevcut özellikler düzgün çalışmayabilir ve sürücüler yeni sürümle uyumluluk sorunları nedeniyle bozulabilir. Bu nedenle çoğu sorunun çözüldüğünden emin olana kadar bir yükseltme erteleme işlemi iyi bir fikirdir.

Bu kılavuzda, bilgisayarınıza 19H2 güncelleştirme yüklemesini engelleme adımlarını göstereceğiz.

Ayarlar Ekranı ile Windows 10 1909 Güncellemesi Erteleme

Windows 10 Pro veya Windows 10 Home kullanıyorsanız, 19H2 güncellemesi işlemi manuel olarak başlatana kadar otomatik olarak indirilmez. Bu, Windows 10’un yeni sürümü yüklemesini engellemek istiyorsanız, “Windows Update” ayarları sayfasındaki Şimdi İndir ve Yükle seçeneğini tıklatmamanız anlamına geliyoe.

Bir adım daha ileri gitmek istiyorsanız veya bilgisayarınız hizmetinin sonuna yaklaşıyorsa, Windows 10 Pro’da, Windows Update’in gelişmiş ayarlarını kullanarak yeni özellik güncellemelerini engellemek için Ayarlar uygulamasını kullanabilirsiniz.

İlgili  Windows 10 1909 Sürümü, Kasım 2019 Güncellemesi - Kaldırılan Özellikler

Windows as a Service (WaaS) hizmet programını kullanarak, yeni bir sürümü yayımlandığı günden bu yana 365 gün kadar geciktirebilirsiniz.

Ayarlar uygulamasını kullanarak özellik güncelleme engellemek için bu adımları takip edebilirsiniz:

  1. Windows 10’da Ayarlar’ı açın.
  2. Güncelleştirme ve Güvenlik üzerine tıklayın.
  3. Windows Update’e tıklayın.
  4. Gelişmiş seçenekler düğmesini tıklayın.
  5. “Güncellemelerin ne zaman yükleneceğini seçin” altında, Windows 10 1909 sürümünü ertelemek istediğiniz 365 güne kadar olan gün sayısını seçin.
  6. Adımları tamamladığınızda, Windows 10 belirttiğiniz erteleme süresine kadar yeni bir sürüm yüklemeyecektir.

Ayrıca aylık güncellemeleri erteleme seçeneğinin de olduğunu fark edeceksiniz, ancak bu güncellemeleri yalnızca 30 güne kadar erteleyebilirsiniz. Ancak, yeni güncellemelerin (özellik güncellemeleri dahil) geçici olarak 35 güne kadar kurulmasını önleyen Güncellemeleri Duraklat seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bu yazımız, Windows 10’un bir sonraki sürümünün (1909 sürümü) cihazınıza otomatik olarak yüklenmesini durdurmak için birçok yöntemi özetlemektedir, ancak bu önerileri yalnızca güncellemeyle ilgili bir sorun olduğunu biliyorsanız veya iyi bir nedeniniz varsa kullanın. Güncellemeler yeni sorunlar doğurabilse de, verilerinizi ve kurulumunuzu bilgisayar korsanları ve kötü amaçlı yazılımlardan korumak için önemlidir.

Bu talimatlar, yalnızca dizüstü bilgisayarınızın veya masaüstünüzdeki sorunları önlemek için ilk günlerde hataların ve sorunların çözüldüğünden emin olana kadar Windows 10’un yeni bir sürüm yüklemesini durdurmanıza yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir