Windows Rehberi

Windows 10 Bluetooth Kulaklık Eşleştirme

Windows 10 2004 güncellemesi ile birlikte gelen yeniliklerden biri de bilgisayara Bluetooth kulaklık eşleştirme oldu.

Bluetooth, cihazlarla iletişim kurmak için kısa menzilli radyo sinyalleri kullanan kablosuz bir teknolojidir. Bilgisayarınıza Bluetooth kulaklık eşleştirme bazen yapmanız gereken önemli bir adım olabilir. İster kulaklık, akıllı telefon, akıllı saat gibi Bluetooth özellikli bir cihaz, ister mouse veya klavye gibi çevre birimleri olsun, Windows 10, bu tür cihazları Bluetooth üzerinden kurmayı ve yapılandırmayı kolaylaştırmaktadır.

Bilgisayara Bluetooth Kulaklık Eşleştirme Windows 10

Windows 10 bilgisayarınızın hem de diğer cihazın Bluetooth destekleyip desteklemediğini öğrenmeniz gerekmektedir. Bilgisayarınızda Bluetooth olup olmadığını öğrenmek için Windows tuşu + X tuşlarına basın ve ardından Aygıt Yöneticisi‘ni tıklayın. Cihaz listesinde Bluetooth’un olduğunu görmelisiniz. Listede Bluetooth yoksa, başka bir USB Bluetooth Dongle takarak bilgisayarınıza Bluetooth özelliği kazandırabilirsiniz.

Windows 10 Aygıt Yöneticisi - Bluetooth

Windows 10 Aygıt Yöneticisi – Bluetooth

Bluetooth’un olduğunu onayladıktan sonra, cihazları bağlamaya başlayabilirsiniz. Bilgisayarınıza bağladığınız cihaz için Bluetooth özelliği, Bluetooth sembolü kontrol edilerek veya üreticinin belgelerinde veya web sitesinde araştırılarak öğrenilebilir. Mouse veya kulaklık gibi cihazlarda Bluetooth desteğini belirten bir sembol bulunmaktadır. Akıllı telefon gibi cihazlar için telefon işletim sisteminizin sistem ayarlarını kontrol edin.

Windows 10 bilgisayarınızda Ayarlar – Cihazlar – Bluetooth’u tıklayın. Bilgisayarınızda Bluetooth cihazını gördüğünüzde, tıklayın ve ardından Eşleştir’e tıklayın. Şifre kodunun hem aygıtta hem de bilgisayarda eşleştiğini onaylamak için evet’i tıklatın. Her iki cihaz da eşlenirken birkaç saniye bekleyin.

Windows 10 Bluetooth Eşleştirme

Windows 10 Bluetooth Eşleştirme

Cihazlarınızı bağlamak için Bluetooth cihazı eşleştirme sihirbazını da kullanabilirsiniz. Başlat’a tıklayın, devicepairingwizard yazın ve Enter’a basın. Bluetooth’un cihazınızda açık olduğundan emin olun, böylece sihirbaz tarafından görünebilir. Cihaz ekle penceresinde cihazı seçin, ardından eşleştirmeye başlamak için İleri’yi tıklayın. Aygıtınız eşleştirildikten sonra Aygıtlar ve Yazıcılar penceresinde görüntülenebilir.

İlgili  Stadia Kontrol Cihazı, Başlangıçta Bluetooth Kulaklıkları Desteklemeyecek

Windows 10 2004 Güncellemesi ile yeni Bluetooth Eşleştirme Seçeneği

Windows 10 2004 güncellemesini yükledikten sonra bir Bluetooth cihazını, Ayarlar uygulamasını açmanıza gerek kalmadan, cihaz algılanır algılanmaz doğrudan açılır bildirim penceresinden eşleştirebilirsiniz.

Windows 10 2004: En İyi 15 Yeni Özellik

Windows 10 2004 Yeni Bluetooth Eşleştirmesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir