Windows

Windows 10 1903 Sürümü, Mayıs 2019 Güncellemesi ile Gelen En İyi Özellikler

Mayıs ayında yayınlanacak olan Windows’un bir sonraki büyük Windows 10 1903 sürümü ile birlikte gelecek en iyi özellikleri buradan öğrenebilirsiniz.

Yeni sürüm büyük bir güncelleme değil, birçok değişiklik ve performans, tasarım, güvenlik ve verimlilik ile ilgili birkaç yeni özellik içeren daha küçük bir sürüm olacak.

Bu yazımızda, Mayıs 2019 Güncellemesinde sunulan en iyi on yeni özellik ve değişikliği belirteceğiz.

Açık Renk Teması

Yeni sürümden itibaren Başlat menüsü, Eylem Merkezi, görev çubuğu ve dokunmatik klavye gibi birçok yer için yeni bir açık renk (light) teması var.

Windows 10 1903 Light Tema

Ayrılmış Depolama Alanı

Windows 10’da Ayrılmış Depolama alanı, sistemin kullanılabilir güncelleştirmelerin bir kısmı için ayırdığı, güncellemeler için kullanabileceği ve yeterli yer olmadığı durumlardan kaçınmak için tasarlanmış 1903 sürümünden (Mayıs 2019 Güncellemesi) itibaren gelen yeni bir özellik.

Windows 10 Ayrılmış Depolama Alanı

Windows Sandbox

Yazılımları temiz sistemlerde test etmek, sanal makine (VM) yazılımı ve VM’nin içinde çalışmak için ayrı bir Windows lisansı gerektirir. Microsoft, Windows Sandbox ile bu sorunu çözüyor.

Windows 10’un Yeni Sandbox Özelliği ile İlgili Her Şey!

Windows 10’da Windows Sandbox Etkinleştirme

Windows 10’un Yeni Sandbox Özelliği ile İlgili Her Şey!

Önerilen Sorun Giderme

Sorun Giderme sayfasında, Windows 10’un sık karşılaşılan sorunları otomatik olarak algılamasına ve düzeltmesine olanak tanıyan “Sorunları Gider – Önerilir” adlı yeni bir seçenek bulacaksınız. Böylece, sorunu gidermek için bir sorun gidericiyi el ile çalıştırma gereği ortadan kalkacak.

Windows 10 Önerilen Sorun Giderme

Otomatik Aktif Saatler

Windows 10, sistemin cihazınıza göre etkin saatlerinizi ayarlamasına olanak sağlayan yeni bir özellik içerir. Bu özellik ile sizin cihaz üzerinde ki etkinliğinize göre aktif saatler otomatik değiştirilir.

İlgili  iOS 14 duyuruldu! Yenilikler neler?

Windows 10 1903 Otomatik Aktif Saatler

Windows Güncelleme Duraklatma

Güncellemeleri duraklatma seçeneği artık Ayarlar> Güncelle ve Güvenlik> Windows Güncelleme sayfasında kullanılabilir ve otomatik güncellemeleri devre dışı bırakırken aynı zamanda güncellemeleri ertelemek istediğiniz gün sayısını ayarlayabilirsiniz.

Windows 10 Güncelleme Duraklatma

Sembollere Hızlı Erişim

1903 sürümünden itibaren Windows 10, emoji panelini semboller ve kaomoji (yüz karakterleri) içerecek şekilde güncellemektedir. Bu nedenle kısayolları hatırlamanıza veya ekstra adımlar kullanmanıza gerek kalmayacak.

Windows’da Hızlı Bir Şekilde Sembol Eklemek

Windows'da Hızlı Bir Şekilde Sembol Eklemek

Windows Araması

1903 sürümüne yükselttikten sonra, görev çubuğundaki iki düğmenin, dijital asistanı kullanmaya gerek kalmadan kullanıcılara belge, resim ve diğer dosyaları arama özgürlüğü sağladığını fark edeceksiniz.

Windows 10'da Cortana ve Arama Pencereleri Ayrılıyor

Mouse Özelleştirme

Mayıs 2019 Güncelleştirmesi ile ilgili bir başka en iyi özellik, mouse imlecini istediğiniz gibi özelleştirme seçeneği.

Windows 10 Mouse Özelleştirme

Parlaklık Kontrolü

Yeni Eylem Merkezi ile, ekranın parlaklığını hızla ayarlamak için yeni kaydırıcıya ulaşabiliyoruz.

Windows 10 Yapı 18277 (1903) Yeni Özelliklerle Beraber Çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir