Windows

Windows 10 21H2, 2021’de büyük görsel değişiklikler getirecek

Windows 10 21H2 güncellemesi ile kullanıcı arayüzü, tutarsızlıkları gidermek ve işletim sistemini daha modern hale getirmek için 2021’de önemli bir yenileme sürecine giriyor.

Microsoft’un Windows 10 21H2 güncellemesi ile büyük görsel değişiklikler getirmeyi planladığı ve bunları da 2021’in ikinci yarısında yayınlamasının beklendiği konuşuluyor. Windows Central‘ın yakın tarihli bir raporuna göre, bu büyük güncelleme “Sun Valley” kod adı altında geliştiriliyor ve önemli değişiklikler planlanmaktadır.

Microsoft, Windows 10 için bir dizi önemli güncelleme yayınlamış olsa da, kullanıcı arayüzüne çok fazla geliştirme yapmamaktadır. Masaüstü ilk sürümle neredeyse aynı görünüyor ve her yerde tasarım tutarsızlıkları bulunuyor.

Sun Valley ile Windows 10 21H2 Güncellemesi Hangi Yeniliklerle Geliyor?

Rapora göre, Başlat Menüsü, İşlem Merkezi, Görev Çubuğu ve Dosya Gezgini dahil olmak üzere işletim sisteminin ana bölümlerine odaklanılacağını ve daha tutarlı yeni tasarım, animasyonlar ve yeni özellikler görmeyi bekleyebilirsiniz.

Sun Valley projesine aşina olan kaynaklara göre, Başlat menüsü ve Eylem Merkezi için yapılan değişikliklerin Windows 10X’te halihazırda mevcut olan tasarıma dayalı olacağını ortaya çıkarıyor. Görev çubuğunun modern kodla yeniden oluşturulması bekleniyor ve Dosya Gezgini’nin yeni ve modern bir sürümünü eklemek yerine, mevcut deneyimi iyileştirmek için yeni özellikler ve ince ayarlar görmemiz muhtemel.

2021’in ikinci yarısında gelmesi beklenen diğer değişiklikler, uygulamalarda ve görsel öğelerde yuvarlatılmış köşeler. Geliştirme Kanalı‘nda bulunan çeşitli iyileştirmelerde görebileceğimiz gibi, Windows 10 masaüstü ve uygulamalarda daha modern tasarımlar benimseyecektir. Ayrıca, kullanımı biraz daha tutarlı hale getirmek için daha fazla öğe, koyu renk modunu destekleyen güncellemelerle desteklenecek.

İlgili  Windows 10 Yapı 18362.86 (1903) Yeni Özelliklerle Beraber Çıktı

Bu büyük yenileme, bugün gördüğünüz aynı tanıdık arayüzü içermeye devam edecek. Ayrıca, bu yeni bir tasarım dilinin parçası değil, bunun yerine Microsoft, Windows 10 deneyimini daha tutarlı hale getirmek ve modern bir işletim sisteminin kullanıcı beklentilerini karşılamak için mevcut Akıcı Tasarım Sistemini (2017’de kullanıma sunulmuştu) güncelleyecektir.

Bu Yeni Değişiklikler Windows 10’a Ne Zaman Gelecek?

Microsoft herhangi bir resmi bilgi paylaşmadı, ancak bu değişikliklerin 21H1 sürümünde değil 21H2 güncellemesiyle gelmesi bekleniyor. Bunun nedeni, yeni özellik güncellemelerinin yayınlanma planının 2021’de değişmesinin beklenmesidir. ZDNet’ten gelen bir rapora göre, Windows 10’un yılda yalnızca bir büyük güncelleme alması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir