Windows

Windows 10 Kurulumu Artık Yerel Hesap Oluşturmayı Engelliyor

Windows 10 Home artık, internet bağlantınız kesilmediği sürece yerel hesap oluşturmayı engelleyerek Microsoft hesabıyla oturum açmaya zorluyor.

Microsoft, her zaman Microsoft hesabıyla çevrimiçi oturum açmanızı öneriyordu, ancak şimdi bunun için zorlayıcı yöntemler uyguluyor.

Klasik bir yerel yani çevrimdışı Windows hesabıyla oturum açma seçeneği her zaman “Çevrimdışı Hesap” seçeneğinin arkasına gizleniyordu. Artık, Windows 10’un kurulum ekranından tamamen kaybolduğunu doğrulayabiliriz.

Windows 10 Home Microsoft Hesabını Nasıl Zorluyor?

Bu yazımızdaki ekran görüntüleri, Mayıs 2019 Güncellemesi olarak da bilinen, Windows 10’un şu anki kararlı sürümü olan Windows 10 1903 Home sürümü yüklenirken alınmıştır.

İlk kurulum işlemi sırasında artık Microsoft ile oturum açmanız isteniyor ve alternatif seçenek olarak çevrimdışı da yok.

Windows 10 Professional’da, yerel bir kullanıcı hesabı oluşturacak bir “Etki Alanına Katılma” seçeneği olduğu bildiriliyor. Ancak bu yalnızca Windows 10 Professional’da. Windows 10 Home’da bu seçenek artık bulunmuyor.

Windows 10 Kurulumu Artık Yerel Hesap Oluşturmayı Engelliyor

“İleri” veya “Hesap oluştur” u tıklamaya çalışırsanız, Windows 10 sizden “geçerli bir e-posta adresi, telefon numarası veya Skype adı” isteyecektir.

Hesap oluşturma süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Daha Fazla Bilgi” düğmesini tıklayabilirsiniz. Bunu yaparsanız Windows 10 Kurulumu, bunun bir Microsoft hesabıyla oturum açmanın nasıl önlenebileceğini şu şekilde açıklıyor:

Cihazınızla ilişkilendirilmiş bir Microsoft hesabınızın olmamasını tercih ederseniz, kaldırabilirsiniz. Windows kurulumuna devam etmeyi tamamlayın, ardından Başlat düğmesini seçin ve Ayarlar> Hesaplar> Bilgilerinize gidin ve bunun yerine yerel bir hesapla oturum açın öğesini seçin.

Microsoft hesabı istemiyorsanız, Microsoft yine de bir hesapla oturum açmanız ve daha sonra kaldırmanız gerektiğini söylüyor. Windows 10, kurulum işleminden yerel bir hesap oluşturma seçeneği artık sunmuyor.

İlgili  Microsoft, Windows 10 için Chromium Tabanlı Web Tarayıcısı Geliştiriyor

Windows 10 Kurulumu Artık Yerel Hesap Oluşturmayı Engelliyor

Bunun Yerine Yerel (Çevrimdışı) Kullanıcı Hesabı Oluşturma

Neyse ki, Windows 10 Home‘da bu işlemin gizli bir yolu var: Bilgisayarınızı internetten ayırabilirsiniz.

Ethernet kablosu olan bir bilgisayarınız varsa, ethernet kablosunu çekin. Wi-Fi’e bağlıysanız, bağlantıyı kesin.

Bunu yaptıktan sonra Microsoft hesabı oluşturmayı deneyin ve “Bir şeyler ters gitti” hata mesajı göreceksiniz. Microsoft hesabı oluşturma işlemini atlamak için “Atla” yı tıklayabilirsiniz.

Microsoft hesabı oluşturmayı atladığınızda, “Bu bilgisayarı kim kullanacak?” ekranı görünecektir. Artık çevrimdışı hesap oluşturabilir ve Microsoft hesabı olmadan Windows 10’da oturum açabilirsiniz.

Wi-Fi özellikli bir dizüstü bilgisayarınız olsa bile, Windows 10 işlemin bu bölümüne ulaşmadan önce kablosuz ağınıza bağlanmanızı ister. Çoğu kişi ağa bağlanacak ve bir Microsoft hesabının gerekli olduğunu düşünecek.

Belki de Windows 10’un gelecekteki bir sürümü, internete bağlanana kadar hesap oluşturmaya izin vermeyecektir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir