Windows

Windows 10X Nedir? İşte Tüm Cevaplar!

Windows 10X nedir diye merak mı ediyorsunuz? En iyi cevap; çift ekranlı cihazlar için işletim sistemi. Tüm bilmeniz gerekenleri burada bulabilirsiniz.

Windows 10X, katlanabilir cihazların yanı sıra çift ekran için özel olarak tasarlanmış yeni bir Windows 10 sürümüdür. Ancak masaüstü bilgisayarınızda işletim sistemini yükseltmek için kullanabileceğiniz bir sürüm değil. Microsoft, bunu Windows 10’un başka bir eXpressionu olarak nitelendiriyor ve bu da isimdeki “X” in nedenini açıklıyor. Ayrıca Windows 10X, daha önce Windows Lite (Santorini) olarak bilinen projenin resmi adı.

Masaüstü ya da dizüstü bilgisayar işletim sistemi sürümüne benzer olarak Xbox, Surface Hub ve HoloLens, Windows 10X, dahili olarak “OneCore” olarak bilinen ortak paylaşım teknolojileriyle çalışmaktadır.

OneCore, Windows 10’u, Composable Shell (CShell) olarak bilinen uyarlanabilir bir arabirime ve farklı aygıt form faktörleriyle karşılaşmak için bilinen deneyimlere izin veren tamamen modüler bir işletim sistemi yapan teknolojidir. Windows 10X için, bu aynı zamanda eski masaüstü programlarını (Win32) desteklemek, ancak pil ömrünü koruyan bir kapsayıcı teknolojisini kullanmak anlamına gelmektedir.

Elbette, bu yeni ifadeyle, web uygulamaları ve Universal Windows Platform uygulamaları dahil olmak üzere Microsoft Store uygulamalarını çalıştırabilirsiniz.

Windows 10X Arayüzü

Her ne kadar Windows 10X, kısmen öğrenme eğrisi gerektirmeyen tanıdık bir kullanıcı arayüzünü koruyacak olsa da, yeni varyant, en üstte bir arama kutusu bulunan Canlı Simgeleri geleneksel simgeler lehine çeviren yeni bir Başlat menüsü de dahil olmak üzere bir dizi yeni öğe sunacaktır.

Windows 10X Nedir? İşte Tüm Cevaplar!

Windows 10X, Mac Touch Bar’ı daha iyi kullanabileceğiniz WonderBar’ı da tanıtıyor. Bu da size emoji’lere, gif’e ve diğer kısayollara hızlı bir şekilde erişmenizi sağlamakta. Ayrıca, bir uygulamanın iki ekranda bölünmesine izin veren yeni bir özellik de sunuyor.

İlgili  Medya Oluşturma Aracı ile Windows 10 20H2 yüklemek

Windows 10X Cihazları

İlk olarak Windows 10X, New York’ta Ekim 2019 etkinliği sırasında açıklanan yeni çift ekranlı tablet Surface Neo dahil olmak üzere, belirli sayıda Intel tabanlı aygıtta ve Lenovo, ASUS, Dell ve HP dahil diğer partner cihazlarda sunulacak.

Windows 10X Nedir? İşte Tüm Cevaplar!

Daha açık olmak gerekirse, Surface Pro X, Windows 10X’i çalıştırmayacak. Bunun yerine, ARM tabanlı cihazlar için optimize edilmiş Windows 10’un tam gelişmiş masaüstü sürümünü çalıştıracak. Ayrıca, Surface Neo’nun daha küçük bir sürümü olan Surface Duo, Windows 10X’i değil, Android’in özel bir sürümünü çalıştıracak.

Windows 10X Çıkış Tarihi

Windows 10X’in satın alabileceğiniz bir işletim sistemi sürümü olmasa da, bu işletim sistemine sahip cihazların 2020 yazında çıkış yapması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir